Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • Mephysto

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1991 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Salut,

M-am gandit sa schimb bujiile, fisele de bujii si capacul de la Delcou si am niste intrebari.
1) Ce bujii sa cumpar (adica de 21mm sau de 16mm)?
2) Mai trebuie sa schimb ceva inafara de ce am mentionat mai sus?

Va multumesc anticipat pentru raspunsurile primite.
Numai bine!

Subscriu:
Masina pentru care ma intereseaza un raspuns este Opel Vectra A cu motorul C16NZ despre care eu unul nu consider ca am gasit ceva relevant pe aceasta tema in alte topicuri deschise pe acest forum.


Ultima modificare facuta de Mephysto la Dum 29 Nov, 2009 10:13 pm
Skip ads

  • Mawerick

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 1992 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Nov 2009

  • Mesaj Privat
eu mi-am cumparat o vectra a C16NZ curand si fostul proprietar mi-a zis ca daca vreau sa schimb bujiile sa merg la magazin si sa cer bujii de oltcit. nu prea mi-a venit sa cred dar cica e adevarat. Cele mai ieftine si cele mai bune...eu inca nu am incercat :">
  • Mephysto

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1991 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Salut Mawerick, si multumesc pentru raspuns. Intre timp, am aflat ca simpaticul motoras C16NZ foloseste bujii de 21mm.
  • cuby

  • Mesaje scrise: 287
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2008

  • Mesaj Privat
merg si de 21 si de 16. la urma urmei difera doar dimensiunea hexagonului. eu am de 16 de vre-o doi ani. acum am bujii cu sigla GM si cod bosch care nu-s chiar pentru motorul meu, dar merge fff. bine cu ele.
@Mawerick mai bine lasa-le pe alea de oltcit pentru un oltcit... totusi avem Opel, nu?
de la bosch merg W7DC, WR7DC, WR8DC, WR78X hexagon de 21; FR7DC, FR8DC, hexagon de 16; de la alti producatori nu cunosc
Skip ads

  • White Tzuly

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1981 13S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
cea mai buna varianta: NGK BPR6E VG

cine v-a zis de bujii de oltcit, n-a fost prea departe. cei de la NGK au BP6EFS, care au caracteristici asemanatoare cu astea de deasupra. oricum, e bine sa fie folosite bujii pe cod. Wink
  • Mephysto

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1991 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Va multumesc mult pentru raspunsuri. Am rezolvat problema, mai exact am cumparat bujii de la BOSCH, am schimbat si capacul de la delcou si fisele de bujii. Totul merge foarte bine, mai ales acum ca am vazut cat de praf erau bujiile pe care le foloseam. Va multumesc inca o data pentru ajutor.
Numai bine!
  • CORAZ

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1992 1.8nz 66KW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Bujii Champion pt Cielo, pe 21mm. Am dat 24 de lei si sunt f multumit. Merge bine si sunt s ireglate la 0.8.
  • White Tzuly

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1981 13S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
CORAZ a scris:Bujii Champion pt Cielo, pe 21mm. Am dat 24 de lei si sunt f multumit. Merge bine si sunt s ireglate la 0.8.


cele mai proaste posibil. pe urma vin bosch. Idea
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
eu nu cred ca e chiar asa.si oricum bujiile sunt consumabile.se recomanda schimbul la 30 000 km.eu le schimb la 20 000 maxim.
  • White Tzuly

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1981 13S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
se recomanda atata vreme cat sunt intregi si in stare buna de functionare. o calitate proasta a bujiilor ( si nu vorbesc de sinterom care trebuia sa iei 5 seturi sa alegi 4 bujii ) duce la defectare prematura, adica ori se uzeaza electrozii prea repede, ori se modifica de la sine distanta intre ei, ori scanteia nu e destul de puternica etc.

bosch e o firma buna, insa laconsumabile mai dau chix. am patit-o cu bujii diesel de bmw. din 4 cumparate, 3 erau inutilizabile. treaba nasoala este si de unde sunt facute. diverse piese...diverse natiuni.
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Da BOSCH e o firma buna,din pacate si cea mai piratata la fel patesc toate numele celebre iar eu am renuntat de mult sa mai recomand asemenea marci tocmai din acest motiv ,de mult se recomanda verificarea la 5.000km sa fim seriosi nu sta nimeni sa demonteze toata ziua la bujii 10.000 pare mai acceptabil ,referitor la inlocuire ori de cate ori motorul incepe sa mearga intrerupt..... tot atunci tensiunile erau de aprox 7kv si multe erau inlocuite datorita uzurii electrozilor acum media e 12-14kv (unii dau 15-20kv)deci mai mare descarcarea pe ele si tot ce inseamna fise,lulele,...etc.Motoarele moderne mananca bujiile mult mai repede si in general se strapunge izolatia ceramica si te trezesti cu scantei din ce in ce mai anemice si data fiind importanta in functionare (inclusiv noxe)dar si in consum eu recomand inlocuirea lor mai des pentru ca se amortizeaza investitia in medie 100-150 ron relativ repede.Daca mai amintim si ca o bujie noua cu distanta bine reglata va avea o tensiune de amorsare a scanteii mai mica decat una aproapre intrerupta ori cu distanta intre electrozi marita de uzura e clar ca de aici sarim cu problemle si la fise ori mai rau te trezesti cu modulul de pe un piston cu izolatia strapunsa si singura varianta de remediere va fi schimbarea pe langa bujiile cu problema si bobinele,asadar alti bani alta distractie.
  • Mephysto

  • Mesaje scrise: 72
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 1991 C16NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Oricum, am luat deja Bujii BOSCH WR8DC+ si pe moment sunt destul de multumit de ele. Bine, astea impreuna cu fise de Bujii Champion si Capac Delco Facet. Urmatorul pas in restaurare... Injectorul / Carburatorul. Very Happy
Skip ads

  • xenon88

  • Mesaje scrise: 224
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2009

  • Mesaj Privat
OK
  • CORAZ

  • Mesaje scrise: 62
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1992 1.8nz 66KW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2008

  • Mesaj Privat
cele mai proaste posibil. pe urma vin bosch. Idea[/quote]


Acum a mgasit raspunsul .. De unde stii ca sunt cele mai proaste ? Masina merge f bine , nu ma trepideaza, totul e ok . Ia-ti tu Bosch si fii sigur ca o sa fie dealea turcesti .
Bafta la Bujii la pret bun si feriti-va de meseriasi !
  • White Tzuly

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1981 13S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
nu multam...nu folosesc decat NGK.

poate mai vrea cineva sa schimbe bujiile:

http://www.ngk.de/index.php...p;lmf=&h=OPEL direct de la sursa.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
direct de la sursa proasta. am mai scris folositi site-ul .co.uk. asta .de nu e bun.nu ai observat ca la aproape toate tipurile de motoare da acelasi cod de bujie?
  • White Tzuly

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1981 13S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
ba da, insa nu am dat mare importanta acestui fapt...


ca sa rectific gresala, pun pagina buna :

http://www.ngkpartfinder.co.uk/partfinder.php
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR