Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • vlady_dracul

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 2.0 Turbo 220 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Salut toti posesorii de Opel. eu sunt nou pe acest forum si v-as ruga sa ma sfatuiti in legatura cu montarea unei camere pentru mersul inapoi la insignia mea. Mentionez ca masina are DVD 800 navi cu display de 7''. Este posibila montarea unei astfel de camere? In ce consta montarea? Ce pret are? Macar daca harta pentru romania nu exista....sa folosesc in alt mod acel display destul de generos. Multumesc si astept raspunsurile voastre.
Skip ads

  • supervizor

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Arges
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Daca ai intrare auxiliara video poti folosi o astfel de camera .
Bine ai venit pe www.clubopel.com
  • vlady_dracul

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 2.0 Turbo 220 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru raspuns...nu stiu....de intrare auxiliara...am in cotiera aia din mijloc...un spatiu pentru usb si langa el altul pt Aux dar nu stiu daca are legatura cu Displayul central. Poate cineva care are Insignia se pricepe mai bine. Cum aflu daca am intrare auxiliara video sau nu?
  • vlady_dracul

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 2.0 Turbo 220 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Chiar nu ma poate ajuta nimeni in ceea ce priveste planul meu? Sad Sad
Skip ads

  • cristiandvd

  • Mesaje scrise: 383
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2008

  • Mesaj Privat
nu are intrare video
  • vlady_dracul

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 2.0 Turbo 220 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Deci trebuie sa imi iau gandul? Nu se poate monta sub nicio forma?
  • AdryanX

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1997 16DA :))
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2009

  • Mesaj Privat
nu stiu exact cum merge sitemul dar daca are intrare usb ar trebui sa se poata dar e destul de greu fiindca ar trebui modificat softul , deci nu e imposbil dar cred ca ar cam trebui sa iti ei gandul
dar dc vrei camera senzorii pot sa faca o treaba chiar mai buna , parerea mea .
  • vlady_dracul

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 2.0 Turbo 220 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Mda...multumesc pentru raspuns. am senzori de parcare si pe fata si pe spate. sunt destul de multumit de ei. Dar din moment ce nu pot folosi navigatia pe teritoriul minunatei noastre tari nu vreau sa folosesc displayul doar pentru data ora melodii telefon si alte cateva chestii. mi-ar place sa se poata face niste artificii ca de exemplu: sa am camera de dat inapoi,sa pot vedea format video de pe un DVD ca doar de aia este DVD 800, sa pot monta un tv tuner pe care il are si un audi din 2000. vreau sa folosesc in mod util acel display. Astept pareri. Va multumesc mult tuturor opelistilor.
Skip ads

  • vlady_dracul

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 2.0 Turbo 220 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2009

  • Mesaj Privat
M-am inregistrat pe acest forum...dar cu parere de rau constat ca spre deosebire de alte forumuri nu incearca nimeni sa te ajute. am postat acest thread de 2 sapt si am primit doar 4 replay-uri.
  • cristiandvd

  • Mesaje scrise: 383
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2008

  • Mesaj Privat
Nu e vb ca nu vrea sa te ajute nimeni , numai ca nu cred ca sunt destui care sa aiba informatii suficiente, incat sa te indrume corect. Faptul ca te-ai inscris aici, nu inseamna ca trebuie sa gasesti rezolvari la absolut toate problemele. DAR in comparatie cu multe alte forumuri, aici nu se baga nimeni aiurea, (in principiu) sa te indrume intr-un sens sau altul, daca nu stie ceva sigur. Acum, revenind la problema ta, usb-ul pe care il ai , il poti folsi exclusiv pt muzica sau filme. Adaptarea unei camere de mers inapoi, nu se va putea face pe sistemul tau, decat daca reusesti sa montezi o interfata video care se va conecta (nu stiu cum , pt ca nu ai intrare auxiliara video), la navigatia ta. Parerea mea este asta: decat sa pierzi timpul asteptand sa-ti raspunda cineva aici, mai bine te duci la o firma care se ocupa cu astfel de montaje si gadget-uri, unde, in mod cert vei primi un raspuns mult mai de luat in seama decat de la noi. Daca afli ca se poate face adaptarea asta si cel mai important cum se face, chiar te rugam sa ne spui si noua care este modalitatea de adaptare. In felul asta ai putea fi de folos acestul forum inca de la primele tale posturi. Succes.
  • vlady_dracul

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 2.0 Turbo 220 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc mult pentru un raspuns explicit pe care il asteptam. ai dreptate ar trebui sa merg la o astfel de firma pentru ca vorba aia la un display color atat de mare nu exista sa nu se poata instala o camera. referitor la filme sincer nu stiu daca se poate vizualiza deoarece am introdus dvd cu film care era din Carrefour cumparat(presupun ca ar trebui sa fie original) si imi dadea Unknown format. Poate trebuie sa il pun sub alt format cei cu insignia poate au reusit si ma indruma si pe mine. mentionez ca atunci cand am luat masina nu aveam nicaieri optiunea precum ca as putea vizualiza filme. dar asta poate se rezolva. masina este productie noua si inca nu se stie cate poate face in plus. astept in continuare pareri. Multumesc.
  • crystyxcw

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Daca ai cauta mai mult pe forum poate ai gasi o solutie sau o idee spre ce sa te orientezi, spre exemplu metoda folosita la Vectra C https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=18010 , pentru o camera marsarier ai nevoie de o intrare video pentru monitor si senzorul de comutare, Insignia este o masina destul de noua si din cate am vazut destul de rare cele cu DVD 800 si nu cred ca a apucat cineva sa faca teste pe acel monitor.
Skip ads

  • Lucifer_The

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2009

  • Mesaj Privat
vlady_dracul a scris:M-am inregistrat pe acest forum...dar cu parere de rau constat ca spre deosebire de alte forumuri nu incearca nimeni sa te ajute. am postat acest thread de 2 sapt si am primit doar 4 replay-uri.


Corect...cam varza pe aici din pacate....
  • claudiu__

  • Mesaje scrise: 473
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Imi cam face impresia ca unii(destul de multi) posesori de Insignia de pe forum se simt muuult deasupra noastra, gloata cu masini de mai mult de 2 luni vechime. Cu atitudinea asta, mai Lucifer_The, poti sa fii sigur ca n-o sa-si bata nimeni capul sa te ajute...
Si On-topic:
DVD 800 nu stie sa citeasca dvd-uri video. Deci sa te uiti la filme doar bagand un DVD in gaurica n-o sa poti. Aceeasi situatie e valabila si la intrarea USB, care este doar pentru audio(m-am chinuit cateva ore bune sa o folosesc la masina de test si nu am reusit, nici cu mp3-uri, nici cu wma-uri)
Cu siguranta se poate pune in schimb o interfata strict pentru display, ca sa poti adauga ca intrare, in afara de semnalul de la DVD800, si un alt media player. Video, ca asta te intereseaza pe tine. Si in momentul in care ai interfata respectiva, vei putea folosi si o camera pentru mers inapoi, care trimite semnalul prin interfata la display.
Urmatoarea problema care trebuie rezolvata cand vezi filme de pe un media player extern este sunetul. Din fericire, poti folosi cu succes intrarea auxiliara de sub cotiera.
Citeste cu incredere topicul asta, l-a mai postat un coleg mai sus, ai pe larg exact ce ti-am scris eu mai sus in cateva cuvinte.
Si apropo de camera, exista solutia asta, care inlocuieste partial una dintre lampile de la numarul din spate. In felul asta, camera va arata aproximativ ca una care s-ar fi putut monta in fabrica(modelul nu este fix pentru Insignia, dar nu cred ca s-au chinuit inginerii de la Opel sa faca alt fel de lampa pentru numar...
  • cont-sters-27243

  • Mesaje scrise: 1,320
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Eu nu stiu de ce va agitati atat ca nu va ajuta nimeni de pe forum. Cu ce vreti sa va ajute? In primul rand e vina voastra ca nu ati stiut pe ce dati banii. Costa enorm de mult rahatul ala de DVD 800 si este complet ineficient. Ceva similar este si pe Ford. Au incercat sa mi-l bage si mie "pe gat". Bineinteles ca mi-au spus ca face inclusiv oua ochiuri. A fost de ajuns sa dau un Google si in 10 minute m-am lamurit ca e total ineficient, asa ca am optat pt cea mai naspa unitate audio pe care am inlocuit-o dupa achizitionare cu una aftermarket care chiar face tot ce doriti voi.
Dupa cum s-a mai scris aici, solutii ar fi. Dar banuiesc ca aveti masinile inca in garantie. Si garantia specifica foarte clar ca "orice interventie asupra instalatiei electrice duce la anularea garantiei pe partea electrica".
Bafta si vizionare placuta!
  • blitz
  • **
  • 99 mesaje
  • din 27 Feb 2010
  • Insignia 2010 habar nu am. ala de 160 PS
  • Alta tara
  • blitz

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Insignia 2010 habar nu am. ala de 160 PS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2010

  • Mesaj Privat
citeste cineva cartea aia mare si lata din bord cand cumpara masina? acolo scrie aproape tot despre tot ce are masina ca dotari ...
  • Bogdan Marc

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2009

  • Mesaj Privat
exista o firma in Cluj, CommuniCar care are u sistem foarte interesant integrat. Contine camera de mers in spate montata pe suportul de numar, senzori de parcare, DVD player, GPS cu ce soft vreti voi (card SD). Se inlocuieste ecranul impreuna cu ornamentul din plastic iar unitatea DVD se pune in bord. Noul ecran este touch. Exista un SportsTourer la Ecomax Cluj pe care este un asemenea sistem si se poate vedea cum arata/functioneza.

si link-ul: http://www.communicar.ro/ac...ID=2&pagina=1
  • vlady_dracul

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 2.0 Turbo 220 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Interesanta treaba. Unde pot vedea acel Sports Tourer cu sistemu asta montat ca sunt tare curios.
  • Lucifer_The

  • Mesaje scrise: 268
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Daca afla cineva mai multe detalii il rog sa posteze aici...pare foarte interesant acel sistem audio dar nu stiu de ce am impresia ca e o mare tzeapa.
Ciudat este ca are iesiri pentru 4 boxe iar eu am 7 boxe...
  • Bogdan Marc

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2009

  • Mesaj Privat
nu e nici o tzeapa. chiar l-am vazut montat pe un sports tourer la reprezentanta Ecomax din Cluj. nu stiu detalii tehnice, cum e montat, pe cate boxe, cine l-a montat (Communicar sau cei de la reprezentanta), etc. dar pe ecran sunt afisate inclusiv info de la BC, radio, etc. pt navigare aveau instalat IGO, care este exact softul standard de pe orice PDA si se misca ok. am vazaut si cateva secvente dintr-un DVD si era ok. camera de marsarier iti indica si zona de parcare, trasata pe imagine, dar fara a modifica traiectoria in functie de pozitia volanului cum e de ex. la Q7. suportul de numar parea cam ieftinutz dar totusi era ok. ornamentul de bord inlocuit avea o usoara tenta maronie si era outin diferit de restul bordului, dar nu arata rau. sunt sigur ca multi nici nu ar observa diferenta de nuanta. probabil ca au mai multe culori, nu stiu. unitatea era amplasata in bord, pe raful de sus si nu parea inghesuita. avea dimensiunea unui DVD mai grosut.
vad ca au ceva stand si in Polus Center Cluj, dar cel mai bine este sa-l vezi pe masina. daca trec cumva pe la reprezentanta o sa fac cateva poze si le trimit.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR