Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A
  • pratmin

  • Mesaje scrise: 401
  • Locatie: Comanesti
  • Masina: Agila 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Salut.
Am niste trepidatii ale masinii (vibratii) asa cum am specificat in subiect.
Nu se simte in volan ci la general, in masina; cred ca problema vine dinspre roata din fata, dreapta, dar la verificari repetate, nu s-a gasit problema.
Mentionez ca daca se ridica masina pe elevator, acestea dispar pentru moment, dar apoi apar din nou.
Cateodata se aude si un zgomot metalic in rotatie, cu excentric, la viteze mici (20-30km/h)
Verificat: joc roti (rulmenti), bucse, capete bara, planetare;
Schimbat cauciucuri si echilibrat roti;
Gasit joc la planetara, dar ei spun ca acest joc nu influenteaza mersul masinii in acest sens.

Intrebare: poate acel joc la planetara sa produca aceste vibratii?
Ce poate fi altceva?

Va multumesc pentru idei
Florin
Skip ads

  • obiwankenobi

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008 y17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Iti spun ce am patit eu cu Cielo-ul ,poate te ajuta.Cind am cumparat masina SH a trebuit sa schimb rulmentul fata-dreapta.A aparut o bataie ciudata care
aparea pe la 80-90 kmh si care era ca o bataie usoara ritmica.Daca cresteam sau scadeam viteza zgomotul inceta.A trebuit schimbat butucul rotii si rulmentul a doua oara si problema s-a rezolvat.
Nu spun ca si la tine este acelasi lucru dar poate te ajuta intr-un fel sau altul.
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
eu am patit faza identica ca pratmin insa cu o mazda.
am schimbat 3 rulmenti, toti peste 2 milioane bucata, pana si-a dat cineva seama ca era butucu.
  • 4EST

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2004

  • Mesaj Privat
poate sa fie de la planetara. Am inteles ca au o greutate pentru a elimina oscilatiile

Sau poate fi cum cred ca pateam eu asta-vara: jante care nu se potrivesc perfect cu butucul. Adica roata in loc sa stea fixata in cercul ala din mijloc, se "centreaza" in prezoane ceea ce e si periculos si produce vibratii.

Deci, ai jante originale? (sigur?)
Skip ads

  • pratmin

  • Mesaje scrise: 401
  • Locatie: Comanesti
  • Masina: Agila 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru idei; sunt inca nelamurit; azi dimineata din nou mi s-a auzit la 20-40km/h "hrashcait-ul" (scuzati expresia Smile ) acela, frecare metal pe metal, partea dreapta fata.
Credeti ca este indicat sa demontez toata partea aceea? (butucul, planetara, etc. , sa scot rulmentul afara?).
Azi am mai obswervat ca a inceput sa vibreze destul de puternic si can pun frana, dar cred ca asta e o problema separata... Poate fi fulia? Sau placutele de frana?
Multumesc inca o data pentru ajutor.
  • florinike

  • Mesaje scrise: 1,582
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2005

  • Mesaj Privat
Hascaitul cu trepidatia volanului la frana poate fi si din cauza discului de frana.Am citit mai demult pe forum ca in momentul in care pui frana la 60km/h si volanul incepe sa iti joace in mana este vorba de discurile de frana care sunt uzate sau foarte uzate.
Merita sa arunci un ochii si pe acolo Rolling Eyes
  • pratmin

  • Mesaje scrise: 401
  • Locatie: Comanesti
  • Masina: Agila 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Azi am avut okazia sa ma bag sub masina: am facut verificarea tehnica obligatorie Smile
... si am vazut burduful spart la planetara dreapta, capatul dinspre cutie si urme foarte vizibile (pete) de ulti care curge din cutie (sau vaselina?).

Credeti ca asta este motivul pentru trepidatiile si zgomotele descrise?
Trebuie sa schimb toata planetara sau numai acel "cap"? Sau se poate repara?
Stie cineva, se potriveste planetara de Matiz la masina mea?
Va multumesc pentru raspunsuri.
  • radugheorghies

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Piatra Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Am un Opel Agila cu motor de 1.0 din 2003.
La 2 luni dupa ce am luat-o a inceput sa se auda un sunet ciudat la roata stanga fata, la anumite viteze in linie dreapta dar mai ales cand acceleram in viraje. Am descoperit ca unul din colierele de la burduf era sarit. Am mers la un service si am reumplut burduful cu vaselina dar era prea tarziu. Sunetul nu a disparut. Singura solutie a fost schibarea capului de planetara.
M-a costat 340 Ron capul de planetara, 50 Ron Uleiul din cutia de viteze (trebuie schimbat sau completat ca va curge cand vor demonta planetara), si manopera 80 Ron. Garntie 1,5 ani. SHi am scapat de problema.
La tine din cate am inteles au fost afectate shi discurile de frana findca altfel nu ar vibra volanul si pedala cand franezi (shi eu a trebuit sa le schimb). Exista varianta ca ele sa fi fost afectate shi din cauza planetarei.

In caz ca informatiile mele te ajuta cu ceva iti urez multa bafta.
Skip ads

  • pratmin

  • Mesaje scrise: 401
  • Locatie: Comanesti
  • Masina: Agila 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru info.

Am fost la un service sa-mi schimbe caujciucurile de iarna cu cele de vara si surpriza: doua din prezoanele de prindere a rotii se invart in gol; am dat comanda de un set de 4: prezoane + piulite = 1300000. Un burduf pentru planetara -= 200.000 lei. Toate vin in 5 zile.
Cand va schimba burduful la planetara, ii pun sa verifice si starea planetarei, bineinteles.
&radugheorghies: Sunt curios de unde ai luat cap de planetara, ca eu nu am gasit decat pe la 11mil lei? este cel de pe exterior sau dinspre cutie, ca la mine? Nu stie cineva, se potrivesc planetarele de la Matiz? Am auzit ca da, dar nu stiu sigur...
  • iongabriel

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie:
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2006

  • Mesaj Privat
spune-mi te rog si mie unde ai gasit burduf planetara pt agila ca eu caut in cta si nu gasesc decat originale la 160 ron/buc Evil or Very Mad ...!!! sau macar un colier din asta fara cap...??? multumesc!!
  • iongabriel

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie:
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2006

  • Mesaj Privat
si eu aveam o trepidatie urata la franare care se datora discului da frana stramb...s-a rezolvat cu demontare si ..fuga la strung sa-i ia fetele discului....si gata ..a disparut!
  • pratmin

  • Mesaje scrise: 401
  • Locatie: Comanesti
  • Masina: Agila 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2004

  • Mesaj Privat
iongabriel a scris:spune-mi te rog si mie unde ai gasit burduf planetara pt agila ca eu caut in cta si nu gasesc decat originale la 160 ron/buc Evil or Very Mad ...!!! sau macar un colier din asta fara cap...??? multumesc!!


Salut
Am luat burduful original prin comanda in 48ore de la un service. Piesele le aduce de la o firma din Brasov. Pretul a fost anul trecut de ~60RON, are inclusa si vaselina necesara.
Skip ads

  • viorelb73

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Agila 2003 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Pentru iongabriel : pentru inlocuirea prezoanelor la Agial le poti folosi pe cele de Matiz - am patit-o eu si am facut lucrul acesta. Sunt un pic mai scurte dar la diametru sunt identice. Iar pretul...cat m-a costat 1 set de prezoane de matiz luam un singur prezon de Agila.
Eu nu am reusit sa gasesc burduf de planetare decat originale si te costa de... te indoaie.
O sa le masor pe cele de MAtiz si daca se potrivesc o sa va spun.
Bafta la toti !!!
  • iongabriel

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie:
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2006

  • Mesaj Privat
eu m-am mutat in bucuresti si-am gasit aici burduful cu tot cu coliere si vaselina undeva pe la 40 ron..ce-i drept burduful este dintr-un material nu prea bun ..cam, tare..dar eu l-am cumparat mai mult pt coliere si vaselina...!!!
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Referitor la burdufele de planetare grija la dimensiuni :
D1 = 18-20 mm
D2 = 59-64-70 mm
L = 84-93-103 mm
Deci se masoara si se verifica dupa care se platesc !
Singurele masini care folosesc asa burdufe (boot) sunt :
Honda CR-V II 2,0
Suzuki Wagon R+ 1,3
Burdufele de la cutie sunt moi (cauciuc) si cele de la roti mai tari (termoplast) tocmai ca sa reziste la contacul cu zapada inghetata.
Se recomanda inlocuirea burdufelor, curatarea si inlocuirea unsorii cind apar urme de imbatrinire (crapaturi fine) nu cind crapa ca altfel se schimba si capul de planetara, de obicei 3-6 ani.
  • claudiuflorin

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2006

  • Mesaj Privat
dancuciureanu a scris:Referitor la burdufele de planetare grija la dimensiuni :
D1 = 18-20 mm
D2 = 59-64-70 mm
L = 84-93-103 mm
Deci se masoara si se verifica dupa care se platesc !
Singurele masini care folosesc asa burdufe (boot) sunt :
Honda CR-V II 2,0
Suzuki Wagon R+ 1,3
Burdufele de la cutie sunt moi (cauciuc) si cele de la roti mai tari (termoplast) tocmai ca sa reziste la contacul cu zapada inghetata.
Se recomanda inlocuirea burdufelor, curatarea si inlocuirea unsorii cind apar urme de imbatrinire (crapaturi fine) nu cind crapa ca altfel se schimba si capul de planetara, de obicei 3-6 ani.


Salut Dan, de unde ai luat tu datele astea despre burduful de la planetara? Am cautat peste tot dar nu am gasit., multumesc anticipat
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ai in tecdoc si dimensiunile
  • claudiuflorin

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor.

Dupa mai multe schimabri pe la masina a mai ramas o chestie care se aude cateodata. La plecarea de pe loc se aude un zgomot nu foarte pronuntat de pe partea dreapta dispre roata. Da nu intotdeauna, nu chiar la toate plecarile de pe loc. Se mai aude cate-odata si cand sunt in a doua. Eu cred ca ar fi planetara mai degraba un cap de planetara. A patit cineva asa ceva pana acum?
  • emilul

  • Mesaje scrise: 81
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Aceeasi problema mi-a aparut si mie acum cateva zile , din senin Smile
am fost la mecanic a verificat ala si a zis ca e bucsa de pe o bara de metal care e cumva sub bara de protectie in fata masinii
mi-a aratato si mie cam pe sub radiator ,
intradevar intre metal si cauciuc poti baga degetul mic:)
am comandat bucsile , ambele, sa fie treaba treaba (inca nu stiu pretul) si pe sfarsitul saptamanii vin si le schimb.
  • claudiuflorin

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2006

  • Mesaj Privat
emilul a scris:Aceeasi problema mi-a aparut si mie acum cateva zile , din senin Smile
am fost la mecanic a verificat ala si a zis ca e bucsa de pe o bara de metal care e cumva sub bara de protectie in fata masinii
mi-a aratato si mie cam pe sub radiator ,
intradevar intre metal si cauciuc poti baga degetul mic:)
am comandat bucsile , ambele, sa fie treaba treaba (inca nu stiu pretul) si pe sfarsitul saptamanii vin si le schimb.


Tu vorbesti despre cele doua bucsi care sunt sub prinse sunb bara cu niste uuri? adica bucsile de la bara stabilizatoare?
la mine se intampla numai la plecarea de pe loc cateodata. nu cred ca e de la bucsile alea ca le-am schimbat. amobservat ca face mai ales atunci cand dau drumu la ambreiaj si accelerez ff putin. Daca accelerez mai tare si apoi dau drumul al ambreiaj nu se mai aude. Deci are cineva vre-o ideee?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR