Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • CarOpelAstra

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Salut,
lovindu-ma de incompetenta domnilor de la service, as vrea sa pot intelege ce se intampla cu masina mea si de ce dupa 45000 km a inceput sa "fluiere" (sau poate "suiera")... imi este cam greu sa definesc acest zgomot.
Descrierea problemei:
Masina Opel Astra Enjoy Sedan, 2008.
1.7 motorina, 74 kw.
Stadiul actual: 46000 km
La acceleratie, intre 1900-2000 rpm, se aude acest zgomot (chiar si pe loc, si in trafic).

Oricum, am fost cu masina la service in ultimele 5 saptamani anuntand mai multe probleme, printre care si acest "fluierat".
Celelalte probleme au fost rezolvate (sau cel putin asa pare la drum in oras) dupa 4 drumuri la service (acesta lipsa de interes a celor de la service pt rezolvarea problemelor nu o voi comenta aici), insa "flueiratul" este in continuare prezent.
Sustinand aceasta problema, pana la urma, "inginerul" de garantii de la service a urcat in masina: a apasat de 2 ori pe acceleratie si a tras concluzia: "Este un zgomot normal. Este de la turbo".

Si aici intervine nemultumirea mea: daca este normal, de ce nu facea zgomot de la 0 km? Inseamna ca la inceput nu a functionat bine, si abia acum a inceput sa functioneze bine? Shocked
Cum se poate da verdictul ca este ok, cand acest zgomot se aude foarte bine din masina cu geamurile inchise? Oare?

As vrea sa va rog sa imi spuneti si mie care ar putea fi cauzele, si daca v-ati confruntat cu aceasta problema?
Ce pot face mai departe?

Va multumesc.
A
Skip ads

  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Ciudat, de obicei se schimba pe garantie turbo fluierator. Acum s-ar putea sa-ti mai mearga mult si bine, aproape toate turbo cu geometrie variabila fluiera. Zic sa mai insisti, sa-ti verifice daca n-are galeria crapata.
  • CarOpelAstra

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc de raspuns Tonytm!

Problema este ca eu nu zic ca ar fi sau nu de la turbo. Este job-ul celor de la service sa afle, insa interesul lor nu este sa schimbe ceva in garantie,nu?....
Si totusi, acel flueirat este enervant... poate este de la turbo, poate nu, poate este de la o alta componenta....nu stiu, insa as vrea foarte mult sa ma poata ajuta cineva sa inteleg...

mersi mult!
  • mcmmar

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Aug 2008

  • Mesaj Privat
La mine suiera rola intinzatoare pe care ruleaza cureaua de la alternator si servodirectie.Suieratul crestea in intensitate odata cu turatia si, culmea, se auzea doar din masina.Dar la tine cred ca este prea noua masina ca sa ai astfel de probleme.
Skip ads

  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Problemele pot fi multiple si s-a mai discutat. Poti avea un colier slabit pe circuitul de aer, poti avea o paleta de la turbina foarte usor indoita, poti avea palele turbinei incarcate cu motorina de la mersul subturat, sau poti avea axul turbinei uzat cauzat de presiunea mica a uleiului determinata de asemenea de mersul subturat.

Afirmatia ca "asa e normal" e corecta in sensul ca motorul merge in parametri. Cat despre zgomot, turbina va induce zgomot profitand de orice imperfectiune a sistemului de aer/ulei.
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
@CarOpelAstra, te rugãm sã nu mai deschizi douã topicuri cu acelaºi titlu ºi aceaºi problemã. Probabil nu ai avut rãbdare sã-þi rãspundã cineva, dar aici nu este chat, trebuie sã ai rãbdare ºi cu siguranþã se vor gãsi colegi care sã te ajute. Intre timp rãsfoieºte puþin regulamentul Citeste Regulamentul! pentru a te familiariza cu regulile acestui forum
Mulþumim pentru înþelegere Smile

P.s. Rog un moderator sã uneascã cele douã discuþii:
https://www.clubopel.com/vie...07&highlight=
  • CarOpelAstra

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2009

  • Mesaj Privat
@Edwin: Multumesc de interventie, totusi nu este ceea ce asteptam.
In legatura cu cele 2 topic-uri, din pacate intr-adevar este unul si acelasi, nu insa din motivul pe care il crezi- ca nu am avut rabdare- si din simplul motiv ca in momentul in care am trimis topic-ul mi-a aparut "page error", ceea ce a insemnat pt mine ca mesajul nu a fost trimis. Astfel am mai trimis o data, din pacate aceeasi eroare, dar m-am oprit acolo.
Verificand topic-ul am constatat ca sunt 2, insa nu exista posibiliatatea de a sterge unul din ele, iar urmatorul pas era sa cer ajutor...
Asadar e mai bine sa nu presupui si sa dai sugestii nestiind care a fost cauza.

@dodo_13
Multumesc Dodo pentru lamuririle date!
Sunt de ajutor! Insa cum as putea sa descopar care este intr-adevar cauza?
Intra-adevar turbina poate induce tot felul de zgomote, amplificate sau nu cu motorul, masina etc...
Totusi cine are putea sa imi spuna care este problema?
Apropo de subturare...pt masina mea, ce este considerat "subturat"?

Sunt in continuare de parere ca nu trebuie sa ne multumim cu "masina este in parametrii normali" si totusi ea face zgomot dintr-un motiv sau altul. Acest zgomot trebuie identificat de catre cei care se ocupa de asa ceva si problema trebuie rezolvata. Corect? Multumesc tuturor.
  • angel247

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2009

  • Mesaj Privat
si mie imi fluiera Very Happy de pe la 86000 km masina , si la reprezentanta opel mia spus ca e de la turbina , nu e ceva grav, cika asa fac astea turbo disel , , ma intrebat daca trage ok masina cand accelerez , am zis ca da ,si mi-au zis ca totu e ok Smile)
Skip ads

  • floterminator

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Suieratul e normal...sa nu fie exagerat totusi......
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
@CarOpelAstra
Daca ai destui bani, poti merge la un meserias care sa stea 2 zile sa verifice toate teoriile si asta pe banii tai. GM deconteaza banii in caz de piesa defecta si pe manopera inlocuirii ei. Nu deconteaza manopera pentru curatat turbine si pe analizat zgomote.
  • CarOpelAstra

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Masina este in garantie, si deci nu pot merge decat la service.

@angel247
"si mie imi fluiera de pe la 86000 km masina , si la reprezentanta opel mia spus ca e de la turbina , nu e ceva grav, cika asa fac astea turbo disel , , ma intrebat daca trage ok masina cand accelerez , am zis ca da ,si mi-au zis ca totu e ok "

Treaba cu fluieratul si performanta sunt dupa cunostintele mele 2 lucruri diferite.
Fluieratul de la turbo poate aparea si daca rotorul compresor sau turbina au palete lovite/ indoite/ chiar si varfuri rupte etc (sunt atatea cauze...)- lucruri care nu sunt normale si intra sub incidenta garantiei.
Insa faptul ca cei de la service zic ca este ok, din punctul lor de vedere este normal: sa schimbe turbo in garantie, nu este nici o afacere pt ei... dupa ce trece garantia insa (nu stiu care este situatia ta, dar la mine este inca in garantie), atunci costurile sunt substantiale.
Asadar de ce sa nu spuna ca este normal si poate clientul va accepta?....

Cine imi poate recomanda un service bun?
Multumesc mult!
A.
  • floterminator

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Daca esti in garantie nu poti decat sa iei reprezentantele la rand......nu ti-as recomanda DiBas...in rest spor...iar ca o parere personala....dintre toti din Buc. Erebus mi s-au parut mai in regula.....
Skip ads

  • CarOpelAstra

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Multumesc floterminator!

Din pacate masina (de firma) este de la radacini si se pare ca trebuie sa ma duc numai la ei... asa ca trebuie sa aleg intre cei de pe timisoara (cei de care vorbeam in primul meu mesaj Confused ), mai sunt cei din vitan si cei din ferdinand?
Care sunt mai buni si mai seriosi? Oricum am de gand sa ii schimb pe baietii "buni" de pe timisoara...

multumesc mult
A.
  • floterminator

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2008

  • Mesaj Privat
O singura data am fost la Radacini Ferdinand.....au fost in regula.....nu am avut neplaceri cu ei.....eu am ce am cu DiBas-ul dar asta e alta prbl.....bafta
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR