Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • danielko

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Salut! Sunt posesor si din cand in cand conducator auto (prefer motocicleta) de Opel Vectra A din '95. Echipat cu "NEmuritorul" de 115 martoage si controlat de Bosch MOTRONIC 1.5.0. Care dupe umila mea parere si experienta poate fi mult imbunatatit si anume prin inlocuirea repectivului sistem cu cel de pe Astra F (Bosch Motronic 1.5.4).
Acu', intrebarea mea este daca cineva se pricepe, daca s-a mai facut asa ceva si mai ales daca ma poate ajuta cu un sfat, o parere.
Multam!
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
te-ai uitat la un c20ne de pe astra?iti trebuie alta instalatie,alt debitmetru,alt furtun de aer, senzor iat, alt ecu, posibil alt tps.iac-ul e la fel.

sincer nu vad avantajele.daca spuneai de trecere de la motronic ml4.1 la motronic 1.5 intelegeam.
cred ca pe astra f a fost pus motronic 1.5.2.

singurul avantaj in favoarea motronic 1.5.2 ar fi scaderea lag-ului pe acceleratiile bruste.dar diferentele vor fi mici.
ca si costuri eu cred ca sunt prea mari si nejustificate.
  • danielko

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2009

  • Mesaj Privat
In mod sigur imi trebuiesc toate cele de mai sus. Masina donatoare exista. Problema banilor este relativa. Despre avantaje...sunt destul de mari, avand in vedere faptul ca 1.5.4 foloseste un debitmetru tip MAF fata de 1.5.0 sau 1.5.2 care folosesc VAF (aka debitmetru mecanic, volumetric, etc.).
Daca nu mai trebuia imbunatatit crezi ca nu il foloseau si acum? Toate masinile moderne folosesc MAF(mass air flow), MAP(manifold absolute pressure)sau amandoua. Motoarele OTTO folosesc densitatea aerului dpdv stoechiometric si nu volumul. Folosind volumul, ECU face aproximari in functie de temperatura si viteza aerului de intrare. Automat timpi de raspuns mari. Plus, fiind vorba de parti in miscare acestea se uzeaza si automat performantele scad drastic.
Ar mai fi multe de teoretizat, dar pe mine ma intereseaza strict partea practica. Daca cineva a mai facut asa ceva si daca este dispus sa dea cateva sfaturi legate de transplantul propriu-zis, de modificarile care trebuiesc facute la partea electrica.
  • danielko

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Si intr-adevar nu 1.5.4 ma intereseaza ci 1.5.2.
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
eu am facut dar de la ml4.1 la motronic 1.5.la mine a fost plug and play.modificari nu am facut.doar ceva mufe langa ecu care erau pe invers.nimic special.dat fiind ca tu iei de pe astra e posibil sa ai mai mult de modificat.
principiul e acelasi.adica iti trebuie ce am enumerat mai sus.in rest nu implica mari cunostinte, doar ceva atentie si documentare.instaleaza autodata si din schemele de acolo iti vei da seama de diferente.inclusiv cele functionale.
dezavantajul la 1.5.2 este ca sunt mai rare deci posibilitatea de a gasi senzori in sh mai mica.un debitmetru nou de la bosch e 15 mil.
oricum e de realizat, sunt curios de avantaje.
  • danielko

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Nu-i chiar plug&play. M-am uitat in Autodata pe ambele scheme si par destul de diferite. Stau de vorba cu cineva de pe un forum strain care a realizat chestia asta. A luatr-o fir cu fir. Deci ramane doar sa ma hotarasc. Cu un elecstrician bun langa nu cred ca pot sa dau gres. Cred. Very Happy
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
e diferita la astra.ce am pus eu mufele sunt la fel.poti face si tu daca nu ai 2 maini stangi.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR