Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
[b]Salut prieteni.Cine imi poate spune daca fac o alegere buna schimband vectra mea b din 2000 cu un bmw 520i?
BMW-ul e din 1996,si el vrea schimb pe schimb,dar nu stiu ce sa zic.Voi ce ma sfatuiti?Pareri legate de consum de intretinere,etcMultam mult!!!!




Skip ads

  • gxg1313

  • Mesaje scrise: 374
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 Z14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Pai tu ce motor ai, cati km? ai vreo problema la a ta?

El cati km are?

Care are mai multe optionale?

Cum arata interioarele la masini? de la scaune la volan si schimbator la plafon si alte prostii.

A fost vreo masina lovita? a ta sau a lui?

Eu am avut un 525D 2001 si avea multe probleme la sistemul electronic, de la stergatoare care meregau cand vroiau ele la nivelul de combustibil care nu mi-l arata corect si am ramas de vreo 2 ori in pana prostului si multe altele.

Si cam la toate se duc f repede amortizoarele pe fata. Testeaza-le.

Eu unu sunt fan Vectra, am avut A si acuma am C, bmw-ul a fost o perioada de ratacire Smile.

Acuma tu stii mai bine...dar ca piese nu stiu ce sa zic ca nu am avut vectra B desi mi-am dorit mult una. Oricum fiind bmw sunt sigur un pic mai scumpe.

Oricum dintre BMW-uri..asta e un model f f frumos din punctul meu de vedere...dar gusturile nu se discuta
  • elegance

  • Mesaje scrise: 3,088
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y 17 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Ia'l frate ce mai stai pe ganduri. E bemveu ce votu' meu. 2 litrii benzina de o varsta cu amanta mea, rupe þimentul si consuma 8 in oras, probabil ca are si km mai putini decat vectra mea din 2005.

E dã vis. Shocked
  • mihaipopc

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2009

  • Mesaj Privat
NU...intretinerea este mult mai scumpa si masina este mai veche decat ai tu...
Am avut si una si alta...opelul era de serviciu de fiecare data cand cadea ceva pe bmw
Daca iti schimbi masina schimb o cu ceva mai nou...doar ca-i bmw...are manele la radio?
Ai o masina buna!
Skip ads

  • jony b

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2009

  • Mesaj Privat
parerea mea e sa te consulti cam ce diferente la preturi sunt la piese si ca pe club opel gasesti cam tot ce vrei tu pt ia iar in schib la bmw gasesti piese sh dar la niste preturi ca nu stiu daca tir conveni

dar acum sa fiu sincer nu stim ce bani ai tu dar bmw este bmw fai si o analiza si daca se merita ial
  • mihalceanu_marian

  • Mesaje scrise: 334
  • Locatie: Vrancea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2008

  • Mesaj Privat
bmw ala a fost vopsit recent ? cine isi comanda in 1996 bmw 520 alb ? poate doar taximetristii din germania ............
  • Vinti

  • Mesaje scrise: 886
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Pareri despre consum si intretinere gasesti pe forumul specific marci [ sunt 3 forum-uri ]

totusi as ramane cu Vectra, acum depinde si in ce stare e e39
  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Salut inca o data baieti.Va multumesc pentru raspunsuri.Vectra mea este din 2000,motor y20dth,are clima,4airbag-uri,abs,jenti aliaj,comenzi volan,4 geamuri electrice,carlig,cd-player,cotiera f+s,lumini bord albastre si alte maruntisuri.Am avut probleme cu ea.Cand am luat-o(pe 11 iulie dela Bucuresti)nu avea decat 2 zgarieturi si nu se auzea nimic inauntru,apoi,eu fiind de la tara,drumuri mai nasoale,a inceput sa troncane,sa scaratie,plafoniera imi zdrangane in cap,etc.Tin sa va zic ca mergeam cu 1 la relanti cu ea pe drumuri de tara.Prima data mi-a picat bateria,apoi mufele care ies din praguri si duc la usile pe spate pe ambele parti s-au rupt,telescoape la haion,nu se mai ridica singur,pompa servo directie pe care am dat 1 mil de la un baiat de pe club,tampon la motor caruia i se desfacu-se piulita,repoarat.Nu imi cuplau bujiile la rece,si am pacalit ecu cu o rezistenta legata in serie cu senzorul de temp.Am curatat admisia,verificat furtunase,egr debitmetru,nu mai fuge ca innainte.Adica ajunge la aceeasi viteza dar nu mai are demaraj,cuplu ca innainte.Deci nu prea sunt multumit de ea.Acum totusi am mai readus la normal.Singura chestie de reparat fiind plafoniera si troncaneala pe spate.Are 162432 km a mea.Am luat-o cu 146235 km.Nu stiu daca sunt reali.Am avut probleme si cu abs-ul dar s-a reparat singur.BMW-ul are vreo 200.000 km.Nu stiu daca a fost revopsit,are mai multe dotari ca amea,nu stiu daca are piele.Si daca a fost revopsit si nu a fost lovit si arata bine e vreo problema?Cu respect!
Skip ads

  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
si crezi ca acel bmw ... care teoretic e "mai bun" decat ce ai tu acum ... o sa se comporte altfel pe acele drumuri "mai nasoale" ? si cum mai ziceau colegii ... cand o sa fii nevoit sa schimbi ceva ... oare nu vei plange dupa vectra .. asa cu zdranganeala de la plafoniera si celelalte ?
  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Cipiotul a scris:si crezi ca acel bmw ... care teoretic e "mai bun" decat ce ai tu acum ... o sa se comporte altfel pe acele drumuri "mai nasoale" ? si cum mai ziceau colegii ... cand o sa fii nevoit sa schimbi ceva ... oare nu vei plange dupa vectra .. asa cu zdranganeala de la plafoniera si celelalte ?

Pai cred ca tu m-ai convins!O fi el bmw dar e vechi si tot pica.Ca ala doar nu l-o vinde de bun.Ms ptr sfat!
  • titro

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2003 Z22SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Daca mergi mult pe drumuri de tara atunci nu face schimbul. Se stie ca suspensiile de BMW nu au fost facute pt drumuri proaste si de asemenea este important de luat in calcul ca BMW-ul are garda la sol mai mica.
Iar daca te afecteaza consumul atunci sa treci de la un diesel de 2L la un benzinar de 2L este sinucidere curata Smile

In general la un schimb se urmaresc doua lucruri:
- sa obtii o masina mai buna
sau
- sa obtii o diferenta de bani

Cum tu nu te incadrezi la niciuna dintre aceste doua categorii....concluzia o tragi singur Smile
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Avand in vedere drumul pe care mergi, as schimba Vectra pe ceva mai simplu de gen AstraG, cu anvelope pe 14, poate chiar pe 13, si neaparat benzinar. Mersul in treapta 1 cu diesel nu face bine deloc la buzunar.
Skip ads

  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Geo89 - parerea mea este sa iti opresti masina ta ,sa nu faci schimb ,tinand cont ca Vectra este mai noua si intretinerea este mai mica decat la BMW.Daca tot vrea schimb pe schimb spune-i sa-ti dea un BMW din 2002-2003 Very Happy
  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Va multumesc inca o data tuturor celor care v-ati dat cu parerea si m-ati ajutat sa-mi fac si eu o idee.Decia mea finala este SA NU FAC SHIMB CU BMW-UL.As mai avea o intrebare:oare chiar o fi fost taxi in germania de este alb,ca pe net am mai vazut doar unul alb?
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
taxi sau schimbata culoarea din varii motive ...
  • Jambo

  • Mesaje scrise: 100
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1998 ....
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Eu unu cred ca ar fi bine sa ramai la vectra Smile bmw din 96 nu ii cine stie ce si nu cred ca ai vrea sa bagi toti bani in benzina Smile) plus ca is scumpe de intretinut fatza e opel care-s economice Razz ramane la alegerea ta. bft
  • Jambo

  • Mesaje scrise: 100
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 1998 ....
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2009

  • Mesaj Privat
dodo_13 parerea mea ii ca nu se renteaza pe benzina Smile consumul este de 20% mai mare fatza de diesel
  • Vinti

  • Mesaje scrise: 886
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Geo89 a scris:Va multumesc inca o data tuturor celor care v-ati dat cu parerea si m-ati ajutat sa-mi fac si eu o idee.Decia mea finala este SA NU FAC SHIMB CU BMW-UL.As mai avea o intrebare:oare chiar o fi fost taxi in germania de este alb,ca pe net am mai vazut doar unul alb?


asta e culoarea la taxi-uri

  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Vinti a scris:
Geo89 a scris:Va multumesc inca o data tuturor celor care v-ati dat cu parerea si m-ati ajutat sa-mi fac si eu o idee.Decia mea finala este SA NU FAC SHIMB CU BMW-UL.As mai avea o intrebare:oare chiar o fi fost taxi in germania de este alb,ca pe net am mai vazut doar unul alb?


asta e culoarea la taxi-uri

Nu sunt aceeasi culoare,deci nu cred ca bmw-ul a fost taxi la viata lui.Multumesc oricum
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Jambo a scris:dodo_13 parerea mea ii ca nu se renteaza pe benzina Smile consumul este de 20% mai mare fatza de diesel


30mii km pe an si o diferenta de 2l/100km se traduc in 600 de euro diferenta pe an. Bani care se duc repede pe piesele la un diesel, care tind sa fie mai scumpe decat la benzina. Iar diferenta de 2l/100 tinde sa se reduca la viteze foarte mici.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR