Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • bulgarul

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Exclamation Exclamation Exclamation Fratilor,sunt disperat.am cumparat o zafira din 2006 adusa din franta,156.000 km 19 cdti iar dupa o luna a inceput din cand in cand sa-mi scoata(doar la cald)un fum alb inecacios,turatia a crescut,puterea a scazut.am pus-o pe tester si mi-a spus ca injectorul 3 scuipa prea mult(jet)am fost la total diesel service(meseriasi)l-am reconditionat si degeaba.sunt disperat ca am fost la 4 service-uri si nu i-au dat de cap.ma puteti ajuta?thank you................si consuma si 12-13 in oras
Skip ads

  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
bulgarul a scris:Exclamation Exclamation Exclamation Fratilor,sunt disperat.am cumparat o zafira din 2006 adusa din franta,156.000 km 19 cdti iar dupa o luna a inceput din cand in cand sa-mi scoata(doar la cald)un fum alb inecacios,turatia a crescut,puterea a scazut.am pus-o pe tester si mi-a spus ca injectorul 3 scuipa prea mult(jet)am fost la total diesel service(meseriasi)l-am reconditionat si degeaba.sunt disperat ca am fost la 4 service-uri si nu i-au dat de cap.ma puteti ajuta?thank you................si consuma si 12-13 in oras

S-a aprins vreun martor in bord? In special acela de culoare galbenã ( maºinuþa cu cheia )? Acel martor indicã o eroare stocatã. Citeºte erorile cu ajutorul testului pseudoagrafa ( vezi aici: https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=24014 ), ºi posteazã rezultatul sã te putem ajuta. Numai bine.
  • bucifer85

  • Mesaje scrise: 334
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2008

  • Mesaj Privat
du-te la Turcu pe Cutitul de Argint. Este un service acolo. El o sa te rezolve !
Dar sfatul meu este sa te duci cu ceva bani la tine si sa intrebi inainte cat face. Daca-ti cere vreo suma mare ii spui ca aia-s toti banii care-i ai la tine si nu ai de unde sa mai faci rost.

Mie mi-a schimbat diuza la un injector [dat jos, banc,schimbat , pus pe masina.... ma duc si-l intreb : cat face ? el cica : 6 mil ...hai da-mi 5 Shocked ii zic frate nu am atatia bani la mine ..trebuia sa-mi zici de la inceput cat ma costa... si ma intreaba cat ai la tine ? ii zic 370 ron ca 20 ron ii dadusem baiatului care l-a dat jos de pe masina, a zis da-i incoa si am plecat Very Happy ]

Succes.
  • bulgarul

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
am facut pseudoagrafa si mi-a dat ecu 050074
Skip ads

  • mihalceanu_marian

  • Mesaje scrise: 334
  • Locatie: Vrancea
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jun 2008

  • Mesaj Privat
are DPF?
  • bulgarul

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
nu stiu ce este asta
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
bulgarul a scris:nu stiu ce este asta

DPF - filtru de particule diesel. Dacã dai o cãutare pe forum dupã DPF vei gãsi multe discuþii despre acest filtru.
Iatã una dintre ele: https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=17588
Referitor la ECN 050074: este o eroare datoratã unui senzor de la roatã. Cauza: ai nimerit o groapã mai adâncã ai lovit o bordurã etc. Oricum acestã eroare nu se referã la simptomele descrise de tine ( fum alb....)
Nu sunt sigur dar s-ar putea sã fie regenerarea filtrului de particule. Citeºte topicul de mai sus, vezi dacã ai DPF ºi pe urmã putem merge mai departe. Numai bine.
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
din 2006 are dpf dar nu are treaba cu regenerrarea
Skip ads

  • bulgarul

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
da,are filtru de particule.ok,am sa citesc.ms mult
  • bulgarul

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Very Happy Very Happy URAAAAAAAAAAAA AM DESCOPERIT,AVEA FILTRUL SCOS.
  • sandu_18smd

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2009

  • Mesaj Privat
care filtru era scos?
  • bulgarul

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z19DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Very Happy Very Happy Very Happy FILTRU DE PARTICULE.NU MAI AM FILTRU DECAT PE ACTE.L-AU DEMONTAT CEI DE LA OPEL,AU BAGAT O COADA DE MATURA INAUNTRU SI ERA GOL,ASA CA L-AU ANULAT SI DIN COMPUTER........SI TOTUL E OK ACUM.
Skip ads

  • astrah

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Bine i-au facut cei care l-au demontat ca oricum e o pacoste...
  • sndflorin

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2010

  • Mesaj Privat
aceasi problema o am si eu ..cel de la care am cumparato mi-a spus ca a gaurit DPF fiind imbibat de ulei din cauza la turbo ...turbo ce la schimbat intr-un final dar nu si DPF-ul. fumul asta alb iese la un interval de tim nu am cronometrat exact dar nu dureaza decat cateva minute sau cativa km ... .am gasit pe internet sa schimb DPF-ul pt ca asa mi-a spus si vanzatoru ca asta e problema ...400 de e cu tot cu montaj .
ce sa fac ? sa il schibm sa il desfiintez ? nu ma intereseaza decat sa nu mai iasa fumu ala exagerat .
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR