Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • kulea

  • Mesaje scrise: 89
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2006

  • Mesaj Privat
o bricheta de aia cu led ....
lumanari....felinare.....

l-ati agresat in ultimul hal aici pe omu acesta Smile
Skip ads

  • CapellaCt

  • Mesaje scrise: 1,624
  • Locatie: Deutschland
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2007

  • Mesaj Privat
@kulea nu l-a agresat nimeni,e intreg,sanatos-tun :p Initiatorului ii recomand sa caute solutii de reconditionare a farurilor,este o discutie pe acest forum unde un coleg a prezentat amanuntit,cu poze. P.S. Am inteles situatia,cauti o solutie ieftina,dar becurile de 100w nu sunt o rezolvare.
  • costy-costy

  • Mesaje scrise: 230
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Salut. Fara a mai citi ce sa scris te sfatuies sa-ti cumperi osram silverston +50% si o sa ai o lumina la acelasi wataj 55/60w; iti vb din experienta am avut pana acum o luna skoda(acum sunt posesorul unui vectra caravan 2001 1.6 16 v cu xenon) si am facut ca tine am pus de 100w si am facut praf blocul de lumini crede-ma dar daca tii mortis pune si o sa te zgari pe ochii si o sa faci ca mine am schimbat 3 perechi de 100w (se ardeau- proaste) si cu banii pe care am dat pe ele am luat osram si am o lumina: asa ca am schimbat si la sorcul meu si la cumnatul meu nu se compara luminile as ca nu te zgarci cumparati becuri adevarate
  • marinus

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2009

  • Mesaj Privat
ammorex112 a scris:multumesc celor care m-au injurat si "m-au ajutat" foarte mult. daca ati fi observat, mai intii am pus o intrebare si nu le-am montat dupa care sa intreb. daca imi permiteam imi schimbam farurile, dar nu imi permit.oglinzile sint destul de deteriorate si am considerat ca o crestere a puterii becurilor ar compensa lipsa de luminozitate frontala. daca gaseam becuri putin mai puternice (ex 60-70w) imi puneam. o intrebare: vizibilitatea redusa nu poate provoca accidente la fel de mult ca si orbirea? in plus am avut intotdeauna grija ca farurile sa bata cit mai jos si mai putin suparator pentru ceilalti. nu sint nici un nesimtit si nici un taran, si ma intreb citi dintre voi "expertii" nu v-ati gindit cum sa imbunatatiti o caracteristica a masinii in asa fel incit sa faceti o investitie minima. imi pare rau ca am intrebat,era probabil mai bine sa fiu un nesimtit, sa le montez si sa va orbesc pe toti, asa cum fac altii. pentru cei care deja m-aun "clasat" :bravo, sinteti niste "adevarati"!

Skip ads

  • cxbcristianx

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Omul a pus o intrebare ,eu zic ca treuia sa-l ajutati cu sfaturi mai prietenoase ca doar suntem pe club opel.Nu vreau sa deranjez pe nimeni imi cer scuze pentru interventie!
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Am si eu o intrebare...ce sfaturi mai 'prietenoase' vrei decat ce i-am recomandat eu?Nu cumva pentru unii acest forum este un loc unde pui intrebari si cand primesti raspunsuri care nu-ti plac esti victima?Discutia a inceput de la o intrebare pe care eu am considerat-o demna de luat in seama ,am raspuns cum ma pricep si constat ca apar 3 pagini numai de contre,unde ne intrebam cine a fost intai oul ori gaina.
Propun inchiderea topicului pe motiv ca s-a deviat de la subiect au fost prezentate diferitele optiuni tehnice atat legale cat si mai putin legale,are omu' din ce alege daca doreste si pentru a nu fi nimeni 'agresat' sa ne oprim aici pentru ca oricum alegerea ai apartine asemenea cu respectivele consecinte care decurg din aceasta alegere.
  • tax90bul

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Eu am avut tot de 100W si tot nu orbeam pe nimeni si nici nu vedeam nici eu .acuma depinde de becuri
  • astrafun10

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Astra 2004 1.7
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2011

  • Mesaj Privat
salutare. as dori sa imi schimb becurile de ceata la astra h. de care sunt . ( in nici un caz nu sunt h7 sau h1 =)) ) .
Skip ads

  • pocris

  • Mesaje scrise: 261
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Cauta aici:
http://www.lighting.philips...hting%E2%8C%A9=en
  • viorelonly

  • Mesaje scrise: 128
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Pana aici postul se rezuma asa:

- cineva a pus o intrebare
- unii au inceput sa se lamenteze
- prea putini au raspuns

pacat Sad
  • Paul260

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2000 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Am avut becuri la faza scurtah7 de 55w si acuma miam pus de 100w are ceva?afecteaza cu ceva?
  • Alesanko

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Mai mult ca sigur afecteaza persoanele care mai participa cu tine in trafic, si cu siguranta iti va afecta instalatia electrica . Doamne ajuta ! Pacat ca legea in tara asta nu este respectata , cum spunea si colegul mai sus , zilele trecute am fost nevoit sa opresc masina , caci eram orbit de becurile prea puternice ale unui conducator auto , care sincer crede ca si-a cumparat strazi . Asa ceva nu o sa incurajez si nici nu o sa agreez vreodata !
Skip ads

  • Cata_Panacotta

  • Mesaje scrise: 400
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 z16xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Salut..
Am un Opel Astra H.. si am acuma becurile originale de 55W..
Si intre timp mi-a cumparat cineva ca, cadou niste halogenuri de 75W..care cred ca nu bat ca cele originale. dar vreau sa vad. cum bat..
Acuma afecteza cu ceva instalatia electrica ? a masini sau cablurile prin care circula curentul pana la halogenuri ?
Tinand cont ca , nu este o putere mare decat de 20W in plus pe un far.. Nu cred ca, afectez ceva.. Acuma cei care stiu poate sa imi confirme.. Intreadevar sunt cu sticla albastra.. care bat un pic mai alb decat cele normale......
Multumesc..
  • adfy_cs

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2004
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Salutare.recent am gasit pe internet niste becuri si e cam asa. ""Set becuri h4 Imitatie Xenon Extrem Tehnologii 7 - 6000k - Incearca noua tehnologie ,.......Becuri XENON HOD - Aceste becuri sunt halogene si imita perfect xeonul.
Becurile au un consum de 55w / 60w insa ofera putere echivalenta a 100w
Desi au putere de 100 w nu afecteaza instalatia masini , iar ca si lumina oferita , sunt singurele becuri care arata exact ca cele xenon , alb-ul de 6000k si nu necesita nici o modificare la instalatia masinii.
Becurile "Xenon HOD" ofera mai multa vizibilitate si siguranta. "".oare merita sa cumpar ce ziceti? mentionez ca am pe masina h4 philips de 5 stele si nu ma impresioneaza ca si putere..putin e lumina mai alba..........
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Nici vorba. Mai aveau cei de la MTEC acelasi tip de becuri, cica senzatia de 100W cu 55W consumati. Intr-adevar, lumina era albastra, dar erau de-a dreptul periculoase. Luminau fffff slab!
  • nicu.work

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Foarte cu bun simt intentia si foarte frumos raspuns! Felicitari, te numeri printre oameni!
(Pt cel care a deschis topicul)
  • nicu.work

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Si eu la fel recomand, cele mai puternice xenoane si niste extra lanterne si lasere montate toate in fata, in felu asta sa nu mai aiba nici o sansa cel din fata sa vada pe unde merge. Circuli noaptea fara destinatie, mergi cu scopul asta!
(Looney tunes in fundal)
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR