Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • claudiu arghir

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2014

  • Mesaj Privat
doar un pinion ? ai verificat bine .de obocei un pinion antreneaza sau e antrenat de un altul . sau ai fost norocos
Skip ads

  • clautm

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Timis
  • Masina: Frontera 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2014

  • Mesaj Privat
am cumparat un grup de la dezmembrari( la alea noi faci atac de cord cind auzi pretul pinionul de atac 7350 ron)
  • Georgescu Cristian

  • Mesaje scrise: 174
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Frontera 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Cu ce preþ ai luat grupul? Sunt în aceiaºi situaþie de a achiziþiona un grup faþã, doar cã diferã ca mãrime ºi raport. Eu am modelul sport2.0, Ai grijã sã fie compatibil cu spatele, verificãl.
  • clautm

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Timis
  • Masina: Frontera 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2014

  • Mesaj Privat
am verificat au acelas raport 4.56 pretul 600 ron grup si o planetara stinga
Skip ads

  • Georgescu Cristian

  • Mesaje scrise: 174
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Frontera 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Oct 2012

  • Mesaj Privat
Mulþam de rãspuns. 4,56, exact ca cel pe care l-am primit eu din greºealã (al meu e 5,13), ce-i drept la 400 ron ºi arãta ºi bine la interior. Acum am gãsit la 500, ce-mi trebuie, deci cam astea-s preþurile!
  • clautm

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Timis
  • Masina: Frontera 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2014

  • Mesaj Privat
da fara planetara am gasit si eu la 450 dar asta a fost in tm
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Bre..Da n-ati gresit topicul..?Piesele se descanta in alta parte..Zic si eu..
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=73157
  • flavicx

  • Mesaje scrise: 198
  • Locatie: Alba
  • Masina: Frontera 2002 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Bre ... SUPERDRAGOS ... mai lasa oamenii in pace ... zic si eu
Skip ads

  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Da,sunt eu mai al dracului.. Embarassed Zici ca suntem pe facebook..
  • claudiu arghir

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2014

  • Mesaj Privat
da corect , nu mai vorbiti aici despre fete , vorbiti de masini ,, vreti sa ne amendeze CNA-ul sau sa ne trimita pe ,,facebook'' unde ultimele postari sint si din urma cu 3-4 ani ............ daca trebuie sa platim pt a folosi acest forum spune_ne si noua , daca nu , nu ne mai trimite in discutii unde nu sa mai scris cu anii , si mai bine invata-ne si pe noi ca sintem bibani sau bebe ............. cu tot sespectul ... si daca tot sintem din BUC si cred ca si vecini de cartier poate ne vedem la o bere
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Vrei intalniri..?Uite aici intalniri. https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=13040
Nu retin sa te fi vazut vreodata pe acolo,deci sper ca "trimisul" meu sa fie cu folos.
PS-Vezi ca e topic din 2007,asta nu inseamna ca nu s-a mai postat de atunci..
  • claudiu arghir

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2014

  • Mesaj Privat
salut .. invatam , invatam . frontera mea a avut niste probleme estetice si mecanice , nu putean sa vin la intilniri asa cu ea , acum ca le-am rezolvat aproape toate voi venii... . multam.....
Skip ads

  • kriu

  • Mesaje scrise: 537
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Omega 2003 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2007

  • Mesaj Privat
ia sa vedem, vei veni?
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
claudiu arghir a scris: acum ca le-am rezolvat aproape toate voi venii...

Pariu ca se iveste ceva..?
Pana atunci intalnirea pe Bucuresti e la Polivalenta,joi,dupa 17-18,e topic deja deschis (nu deschide altul..)
  • nino

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Frontera 2000 X22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Salut,

Am si eu (cred) o problema: 4x4 (HIGH) functioneaza normal pana in momentul in care accelerez mai puternic (Frontera 2.2. DTI SWB cu power box montat..), cand becul 4x4 clipeste rar (2Hz?)... Isi revine dupa cativa metri in mers sau dupa cateva secunde, uneori mai greu cu decuplare si cuplare buton... Actuatorul (motorasul electric ...) de pe cutia de transfer a fost demontat, verificat si functioneaza corect, mecanicul spune ca sistemul 4x4 nu se deconecteaza la acea clipire a becului (nu se poate verifica acest "defect" decat cu masina in mers, n-am apucat sa fac test pe zapezile care au fost...). Ce credeti ca poate fi: cauciucurile sunt aceeasi marca si dimensiune (toate 4) dar pe fata sunt mai uzate (au profil cam 3-4 mm), pe spate sunt noi; furtunasele de vacuum sunt "ca noi" - silicon albastru...; sa fie totusi vacuum-ul (la accelerare puternica acesta scade ca valoare din cate stiu eu...) sau senzorul de pe cutia de transfer? Am cautat pe toate forumurile din UK si Australia si nu am gasit pe cineva cu aceeasi problema... Repet, la mers absolut normal, cu accelerare decenta, nu am probleme, decat la accelerare puternica si la accelerare pe drum foarte denivelat si alunecos...

Multumesc anticipat!
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Poti incerca la maiandrei sau undeva cu Tech II.Incearca sa scapi de power box,vezi ce se intampla.
  • nino

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Frontera 2000 X22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Rezolvata prin amabilitatea si priceperea celor dela EDS Service Opel! Problema, descoperita de electricianul lor, pe care l-am vazut deosebit de priceput, a fost dezizolarea firelor de la senzorul de pe puntea fata (se pare ca e una din "bolile" lor). S-a mai schimbat un furtunas de aerisire reductor si s-au curatat contactele electrice din acea zona. Ii multumesc si lui @maiandrei pentru incercarea de scanare, dar din pacate sistemul (controller-ul) 4x4 nu comunica cu mufa de diagnoza (nu are nici un fir de conexiune)!
  • dj leon

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Salut ,,fronteristi"....sant proaspatul propietar al unui Frontera,2.4i,si vreau sa va cer un sfat sau ajutor..una din probleme este planetara stanga fata,iesita din mrl...aveti idee din ce cauza?
  • kosmin4693

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Neamt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Salut, am si eu o problema la 4x4, am MLR-uri automate cuplez din masina, iarna trecuta am folosit 4x4 fara probleme ( teren putin accidentat + zapada,drumuri d tara fara asfalt) in schimb iarna aceasta dupa ce schimb de pe 2h pe 4h sau 4l in bord imi fileaza martorul d la 4x4, de la ce sa fie? In acelasi timp la 4x4H cand vreau sa plec de pe loc simt roata dreapta fata k ar avea mult prea multa putere da sa patineze ( incercat pe asfalt pe marginea drumului cu putin nisip d la dezapezit) se aude nisipul cu pietricelele d pe margine cum crasnesc. Dar in acelasi timp imi da impresia k ar fi si infranata daca vreau sa plec mai mult din breaj da sa se opreasca.
Pe zapada, in viraje mici se aude ceva trosnind tot la roata dreapta...
Sper k am postat unde trebuie. Multumesc , sper sa stie cineva care ar putea fi problema..
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Cu filatul sigur e din fire(se rod si dau la masa,pe cutie) sau mufele de la senzorul 4x4.Mufele pt ca au mufe separate pe fiecare din cele 2 fire.
Restul vezi dimensiune cauciucuri,sau poate si uzura mult diferita,chiar daca sunt aceeasi marca.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR