Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • luc1979

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
crybabyro a scris:@luc1979 : eu am comandat in 14 iunie si temenul a fost dat la 4 luni; ulterior am aflat ca masina se fabrica in saptamana 33 16-20 august si ajunge la Gyor in saptamana 36 6-10 sept. De la Gyor pana la Sibiu dracu stie cat poate sa faca.
La tine avand in vedere ca, comanda e data cvu o luna mai repede e cam ciudat.
Vrajeala ca in intre 18.07 si 18.08 nu se lucreaza e cam ciudata. astia de la Sibiu zic ca de fapt aia e perioada in care trec de la un model la altul\, in care upgradeaza liniile de fabricatie si alte chestii d'astea. Probabil multi si au concedii in perioada aia dar de fabricat nu cred sa se opreasca. Sotia imi spunea ca in august fabrica de bucsaraie nu livra nimic catre GM. Poate isi faceau ceva stocuri mai tapene sau cine stie.


Mda, deci probabil nu a fost facuta comanda decat prin iunie. Si ce mi-a mai zis o tipa de la Radacini, ca la Sports Tourer termenul de livrare e mai mare cu 10-15 zile. Deci e posibil sa nu imi vina pana in octombrie.

Oricum, mi se pare ciudat, pe praful asta ca dureaza atat. Am fost in Germnaia saptamana trecute, si erau Insignia pe strazi, dar nu la tot pasul, deci nu cred ca duduie fabrica de atatea comenzi.
Skip ads

  • Dan56

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
crybabyro a scris:
Vrajeala ca in intre 18.07 si 18.08 nu se lucreaza e cam ciudata. astia de la Sibiu zic ca de fapt aia e perioada in care trec de la un model la altul\, in care upgradeaza liniile de fabricatie si alte chestii d'astea. Probabil multi si au concedii in perioada aia dar de fabricat nu cred sa se opreasca.


Toate firmele cu productie "de linie" acorda concedii intregului personal, in aceeasi perioada. Exceptie fac cei de la intretinere, care au sarcina de a verifica, remedia si upgrada liniile de fabricatie.
In aceasta perioada (probabil la GM 18.07 - 18.0Cool nu se produce NIMIC.
  • crybabyro

  • Mesaje scrise: 696
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2010 A2DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
@Dante : nu cred ca nu se produce nimic, ci doar ca productia are un declin. Nu vad de ce mi-ar fi dat fabricarea masinii in luna august 16-20.
Ma rog, mai mint si astia sa isi pastreze clientii. Very Happy
  • Dan56

  • Mesaje scrise: 775
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2008 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2009

  • Mesaj Privat
crybabyro a scris:@Dante : nu cred ca nu se produce nimic, ci doar ca productia are un declin. Nu vad de ce mi-ar fi dat fabricarea masinii in luna august 16-20.
Ma rog, mai mint si astia sa isi pastreze clientii. Very Happy


Daca eu sunt "Dante" Sad , atunci iti raspund:

Ceea ce-am scris mai sus referitor la programul de revizii se aplica peste tot, la firmele cu productie "la banda", "in linie", adica acele firme care asambleaza un produs complex. Numai asa se poate asigura flux tehnologic continuu si fara rebuturi sau intreruperi paguboase ale productiei.
Nu mint cei de la GM. De fapt, cred ca nu minte nimeni, probabil masina ta, in perioada respectiva, e undeva intre linia de productie, parcul rece si transportator.
Daca productia ar fi in declin, n-ai astepta tu masina, ci te-ar astepta ea pe tine. Am inteles ca se asteapta 3-5 luni, deci...
Skip ads

  • crybabyro

  • Mesaje scrise: 696
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2010 A2DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
@dan56 : despre tine era vorba, scuze
  • luc1979

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Vorbeam azi cu un dealer si ii zicea ca au primit un anunt ca pentru Sports Tourer nu mai au alocari pe linia de fabricatie. Asta inseamna ca astepti mult si bine pana iti vine daca vrei sa comanzi acum. Sper ca la a mea sa nu fie probleme, sa vina la anu'!
  • Eddie

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Am configurat o Insignia cat de cat pe dorintele mele,iata la ce am ajuns :
Insignia Edition 5 usi de 2.0 l/130c.p.,scut metalic motor,roata rezerva,clima cu 2 zone si pachetul respectiv si faruri cu xenon si restul pachetului,geamuri spate fumurii si vopsea metalizata... ma gandeam sa pun si navigatie.
Cred ca mai e loc de ceva negociere...Pret 19.700 euro cu tot (TVA+ cupoane cumparate).
  • crybabyro

  • Mesaje scrise: 696
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2010 A2DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
@Eddie : vezi ca reducerea de campanie e undeva la 3670 eur si au o reducere de 9% pentru unele categorii profesionale sau membrii ACR. Cei 9% se scad prima data dupa ce iti face pretul DDP. Ti-au zis de asa ceva?
@luc1979 : vad ca la tine comanda a fost cu o luna mai repede decat la mine si ti-au dat termen mai mare Very Happy si la mine tot 5 luni au vrut sa imi dea da le-am zis ca imi ajunge in decembrie :d. Tie ti-au dat data de fabricatie si data de ajungere la Gyor?

A mea e sport tourer si face dupa noul tva 20200 in conditiile in care vine in versiunea Edition cu urmatoarele optionale: scut, roata de rezerva normala, pachet de iarna, pachet premium, pachet conducator 2, vopsea nemetalizata. Nu stiu Eddie ce optionale are pe ea, dar diferenta dintre 4,5 usi si sport tourer e cam de 1100 eur; din cate vad eu diferenta e de 500 eur deci eu zic ca mai e loc de negociat.
Skip ads

  • luc1979

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
crybabyro a scris:@Eddie : vezi ca reducerea de campanie e undeva la 3670 eur si au o reducere de 9% pentru unele categorii profesionale sau membrii ACR. Cei 9% se scad prima data dupa ce iti face pretul DDP. Ti-au zis de asa ceva?
@luc1979 : vad ca la tine comanda a fost cu o luna mai repede decat la mine si ti-au dat termen mai mare Very Happy si la mine tot 5 luni au vrut sa imi dea da le-am zis ca imi ajunge in decembrie :d. Tie ti-au dat data de fabricatie si data de ajungere la Gyor?

A mea e sport tourer si face dupa noul tva 20200 in conditiile in care vine in versiunea Edition cu urmatoarele optionale: scut, roata de rezerva normala, pachet de iarna, pachet premium, pachet conducator 2, vopsea nemetalizata. Nu stiu Eddie ce optionale are pe ea, dar diferenta dintre 4,5 usi si sport tourer e cam de 1100 eur; din cate vad eu diferenta e de 500 eur deci eu zic ca mai e loc de negociat.


Problema e ca nu am discutat eu direct, masina fiind de servici. Stiu doar data de livrare, sper sa fie pusa acoperitoare pentru dealer si firma de leasing operational si sa ajunga macar in septembrie.
Tot Sports Tourer e, echipare Cosmo, cu optionale:
Roatã de rezervã din oþel, dimensiune normalã
Airbag-uri laterale spate
QuickHeat, sistem electric de încalzire ranforsat
Prizã de tensiune mare (230 V), consolã podea spate
Pachet Iarnã: Sistem de spãlare a farurilor prin presiune, Scaune faþã cu încãlzire
Pachet Conducãtor 2: Faruri adaptive AFL (Adaptive Forward Lighting) (bi-Xenon), Sistem de asistenþã la parcare, Pachet vizibilitate
Alarmã
Portal telefon mobil
Vehicle Status Information (UDC)
Albastru metro
  • Eddie

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Pret de lista 28.140 euro
discount special 2542
discount motor 3670
suplimentar 328
vouchere 2700
pret final 18900 + 800 voucherele = 19700,daca pun si navigatie 20300


Edition 2.0 130 c.p. cu urmatoarele optionale:
scut motor
roata rezerva dimensiune redusa
premium climate pack(jante 18 inch,alarma,sight pack,faruri de ceata fata) PH2M
driver pack(AFL bixenon,smart beam,park pilot) PH2P
geamuri spate fumurii
vopsea metalizata
  • crybabyro

  • Mesaje scrise: 696
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2010 A2DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
@eddie : asa spuune 18900 . Eu la 20200 am scazut deja voucherele. Eu la Sibiu am primit 3420 reducere de campanie, dar la Brasov am vazut ca dau 3670 eur. Vad ca si tu tot atat ai, deci zic ca ai iesit bine.
  • luc1979

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Eddie a scris:Pret de lista 28.140 euro
discount special 2542
discount motor 3670
suplimentar 328
vouchere 2700
pret final 18900 + 800 voucherele = 19700,daca pun si navigatie 20300


Edition 2.0 130 c.p. cu urmatoarele optionale:
scut motor
roata rezerva dimensiune redusa
premium climate pack(jante 18 inch,alarma,sight pack,faruri de ceata fata) PH2M
driver pack(AFL bixenon,smart beam,park pilot) PH2P
geamuri spate fumurii
vopsea metalizata


Daca iti iei Cosmo, mai trebuie sa pui doar xenoanele suplimentar. Ai incercat sa vezi la cat iesi?
Skip ads

  • Eddie

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
cosmo 26.730 +1170 pachetul xenon + 200 scut si roata de rezerva + 478 =28578 +615 navigatie =29193 euro
-reducere de 8540,cat a fost la primul calcul =20753 euro cu voucherele platite

P.S. am gasit pe stoc la GTT una aproape cum vroiam eu,doar ca era 4 usi,nu 5 si era waterworld,prea inchisa pentru gusturile mele.....livrarea era in 2 saptamani,masina fiing in Gyor deja....
  • luc1979

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Eddie a scris:cosmo 26.730 +1170 pachetul xenon + 200 scut si roata de rezerva + 478 =28578 +615 navigatie =29193 euro
-reducere de 8540,cat a fost la primul calcul =20753 euro cu voucherele platite

P.S. am gasit pe stoc la GTT una aproape cum vroiam eu,doar ca era 4 usi,nu 5 si era waterworld,prea inchisa pentru gusturile mele.....livrarea era in 2 saptamani,masina fiing in Gyor deja....


...dar mai ai chestii in plus: frana electrica, tapiterie mixta...
  • Eddie

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Asa e,cred ca o sa ma inarmez cu rabdare ,vreau sa fie asa cum vreau eu....
  • luc1979

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Eddie a scris:Asa e,cred ca o sa ma inarmez cu rabdare ,vreau sa fie asa cum vreau eu....


Da, doar ca trebuie sa ai muuulta rabdare. Acum e si vacanta la fabrica din cate am inteles, asa ca termenul de livrare e tampit rau!
  • nunrg

  • Mesaje scrise: 88
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2010

  • Mesaj Privat
http://www.modpark.com/foru...el-insignia-3842/

cine are nevoie de bmw, cand insignia arata asa Smile

p.s. ala e semnul de la vauxhall nou?
  • Eddie

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Am mai gasit la alt dealer Oel niste masini pe stoc,sunt in Gyor,dar le pune la pret 2011,cu vreo 260 de euro mai mult decat modelul 2010. E normal ? Sa fie fabricate dupa 1.07.2010 si de aceea ?
  • luc1979

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Eddie a scris:Am mai gasit la alt dealer Oel niste masini pe stoc,sunt in Gyor,dar le pune la pret 2011,cu vreo 260 de euro mai mult decat modelul 2010. E normal ? Sa fie fabricate dupa 1.07.2010 si de aceea ?


Din ce am inteles, ce se fabrica dupa vacanta e model 2011. Daca ele sunt deja fabricate (vacanta e intre 18.07-18.0Cool, nu sunt model 2011, ci 2010.
  • Vlad_slatina

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Olt
  • Masina: Calibra 1993 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2010

  • Mesaj Privat
sunt si posesor de e60-seria 5 care nu e rivala lu' insignia,dar ...e frumoasa rau insignia
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR