Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • crybabyro

  • Mesaje scrise: 696
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2010 A2DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Salutare.
Aviz celor care au perioada de fabricatie la sfarsitul lui august si care au optat pentru scaune sport: cica producatorul lor intarzie 2 saptamani livrarea scaunelor si implicit livrarea masinii va intarzia cu circa 2 saptamani(la mine aveam saptamana de fabricatie 33 adica 16-20 august).
Asta am aflat-o dintr-un telefon pe care mi l-a dat un tip de la Opel South East Europe.
Ce am mai aflat cu ocazia asta e ca masina odata ajunsa in "depozitul" din Ungaria, Opel va face proforma si o va trimite dealerului; dealerul are o linie de credit cu o banca comuna cu Opel si va plati si primi factura finala; de la data la care ajunge masina in Ungaria pana cand se emite factura finala nu ar trebui sa treaca mai mult de 3 zile; in momentul in care dealerul are factura finala si notifica transportatorul, prin contract ultimul se obliga ca in 21 de zile sa ii lase dealerului masina in curte.
Acum imi aduc aminte da dealerul imi zice ca odata ajunsa masina in ungaria trebuie sa o si platesc(mi se pare ca si in contract e asa) asta pentru a nu fi incarcat de comisionalele de factoring/linie de credit.

Numai bine.
Skip ads

  • luc1979

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
crybabyro a scris:Salutare.
Aviz celor care au perioada de fabricatie la sfarsitul lui august si care au optat pentru scaune sport: cica producatorul lor intarzie 2 saptamani livrarea scaunelor si implicit livrarea masinii va intarzia cu circa 2 saptamani(la mine aveam saptamana de fabricatie 33 adica 16-20 august).
Asta am aflat-o dintr-un telefon pe care mi l-a dat un tip de la Opel South East Europe.
Ce am mai aflat cu ocazia asta e ca masina odata ajunsa in "depozitul" din Ungaria, Opel va face proforma si o va trimite dealerului; dealerul are o linie de credit cu o banca comuna cu Opel si va plati si primi factura finala; de la data la care ajunge masina in Ungaria pana cand se emite factura finala nu ar trebui sa treaca mai mult de 3 zile; in momentul in care dealerul are factura finala si notifica transportatorul, prin contract ultimul se obliga ca in 21 de zile sa ii lase dealerului masina in curte.
Acum imi aduc aminte da dealerul imi zice ca odata ajunsa masina in ungaria trebuie sa o si platesc(mi se pare ca si in contract e asa) asta pentru a nu fi incarcat de comisionalele de factoring/linie de credit.

Numai bine.


Cand ai facut tu comanda? Si ce model, 4,5 usi sau ST
  • crybabyro

  • Mesaje scrise: 696
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2010 A2DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Salut.
Comanda e facuta pe la mijlocul lui iunie cu termene de fabricatie saptamana 33(16-20 august), parc Ungaria saptamana 36(6-10 sept) dupa care in maxim 21 de zile ar trebui sa fie in Romania(sfarsitul lui septembrie inceputul lui octombrie). Totul se decaleaza cu circa doua saptamani, respectiv termenul de livrare maxim cam 18 octombrie.
E un Sport Tourer Edition cu ceva dotari extra.
  • luc1979

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
crybabyro a scris:Salut.
Comanda e facuta pe la mijlocul lui iunie cu termene de fabricatie saptamana 33(16-20 august), parc Ungaria saptamana 36(6-10 sept) dupa care in maxim 21 de zile ar trebui sa fie in Romania(sfarsitul lui septembrie inceputul lui octombrie). Totul se decaleaza cu circa doua saptamani, respectiv termenul de livrare maxim cam 18 octombrie.
E un Sport Tourer Edition cu ceva dotari extra.


Mda, tot 18 octombrie m-au zis si mie cei de la firma ca au primit termne. Nu inteleg de ce asa mult.

Am vazut ca au schimbat lista de preturi si dotari pe site la Opel. Noi o sa avem model 2011?
Nu inteleg ce inseamna "(S)" adica "S" e standard, dar "(S)" ?
Skip ads

  • Eddie

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
A mea se naste saptamana viitoare (36) si primul termen de livrare calculat brusc a fost tot 18 octombrie ! Laughing
Eu nu am vazut ca preturile s-ar fi schimbat,am intrat la GTT pe site si.... nimic !
Noi o sa avem model 2011 cu siguranta !
Oricum nu se mai primesc comenzi cu vauchere rabla,asa ca se schimba oricum pretul pe care il dai...
,,S'' nu stiu ce inseamna,sa-mi spui si mie ce inseamna !
  • luc1979

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Eddie a scris:A mea se naste saptamana viitoare (36) si primul termen de livrare calculat brusc a fost tot 18 octombrie ! Laughing
Eu nu am vazut ca preturile s-ar fi schimbat,am intrat la GTT pe site si.... nimic !
Noi o sa avem model 2011 cu siguranta !
Oricum nu se mai primesc comenzi cu vauchere rabla,asa ca se schimba oricum pretul pe care il dai...
,,S'' nu stiu ce inseamna,sa-mi spui si mie ce inseamna !


Pai e comandata, pretul e ala care a fost atunci.... E fara vouchere, e masina de la firma...
Preturile sunt pe site la opel. mici schimbari la optionale si, cum zicema la unele in scris "(s)" (scaune sport, de ex) in loc de "s"
  • Eddie

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Am inteles,inseamna ca am si eu ,,S''..... Laughing
Sper sa se fabrice marti,ca luni cica aia n-au chef de munca aia si se fac cele mai proaste masini ...
  • crybabyro

  • Mesaje scrise: 696
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2010 A2DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Salut.
Probabil 18 octombrie e un termen de livrare pt Romania(ma gandesc ca prin 27-28 sept vor fi in Ungaria; dupa asta contractul cu aia de le aduc este maxim 21 de zile la dealer). Preturile sper sa nu se mai schimbe ca si asa s-au marit cu 5%. Tipul de la Opel care m-a sunat mi-a explicat ca dealerul are decontare directa la Opel si deci plata integrala ar trebui facuta cand ajunge masina in Romania.
  • Eddie

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
crybabyro a scris:Salut.
Probabil 18 octombrie e un termen de livrare pt Romania(ma gandesc ca prin 27-28 sept vor fi in Ungaria; dupa asta contractul cu aia de le aduc este maxim 21 de zile la dealer). Preturile sper sa nu se mai schimbe ca si asa s-au marit cu 5%. Tipul de la Opel care m-a sunat mi-a explicat ca dealerul are decontare directa la Opel si deci plata integrala ar trebui facuta cand ajunge masina in Romania.


Si ce daca,pretul ramane ala din contract,doar taxele(schimbarea legislatiei) sa nu se modifice.....plata integrala la livrare,asa scrie,la cursul BRD din ziua respectiva.Mai e de plata 150 RON cartea de identitate si numerele provizorii.
  • crybabyro

  • Mesaje scrise: 696
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2010 A2DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Eddie a scris:
Si ce daca,pretul ramane ala din contract,doar taxele(schimbarea legislatiei) sa nu se modifice.....plata integrala la livrare,asa scrie,la cursul BRD din ziua respectiva.Mai e de plata 150 RON cartea de identitate si numerele provizorii.

Pentru cei care nu au primit "discount" numerele si cartea(la Huber vroiau 140 eur parca).
Bine si asa rau. Evident tva va fi 24%; pana la urma ramane sa le facem buzunaru gros la hoti.
  • luc1979

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Eddie a scris:A mea se naste saptamana viitoare (36) si primul termen de livrare calculat brusc a fost tot 18 octombrie ! Laughing
Eu nu am vazut ca preturile s-ar fi schimbat,am intrat la GTT pe site si.... nimic !
Noi o sa avem model 2011 cu siguranta !
Oricum nu se mai primesc comenzi cu vauchere rabla,asa ca se schimba oricum pretul pe care il dai...
,,S'' nu stiu ce inseamna,sa-mi spui si mie ce inseamna !


Au schimbat complet siteul www.opel.ro. E mai explicit. Si am inteles ce inseamna si "s" intre paranteze: e standard cu anumite optiuni, de exemplu daca iei piele, ai scaune sport, daca iei piele perforata, ai scaune incalzite standard....

Ce ai mai aflat, s-a fabricat masina?
  • Eddie

  • Mesaje scrise: 509
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Cred ca e baiat....mai sta 2 saptamani. Shocked

Cica termen de fabricatie pentru masina mea este 24 septembrie,deci...rabdare si tutun !

Se pare ca din cauza scaunelor sport se mentine intarzierea de 2 saptamani,asa cred eu.... Crying or Very sad

Mi-a promis tipa de la vanzari ca acum drumul se va scurta de la 5 la 3 saptamani,dar cu orice intarzieri,tot prind rematul,termenul limita ar fi 23 noiembrie.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR