Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • mariano

  • Mesaje scrise: 972
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Am deschis aceasta discutie deoarece la cautare nu am gasit nimic relevant, doar discutii de pus vaselina, mai groasa sau mai subtire si ca agata sau nu la intrarea in diferita trepte de viteza.
Problema pe care vreau sa o aduc in discutie este jocul manetei de schimbare a vitezelor in suportul ei. Dupa ridicarea husei, am observat la capatul manetei o bila care are rol de articulatie gen nuca. Aceasta este protejata de o camasa de plastic in foto se vede - cea gri care s-a uzat pe alocuri. In aceea zona am gasit si span fin de plastic semn al uzurii acestui manson de plastic gri.
Care ar putea fi solutia- se poate gasi subansamble sau trebuie cumparat tot ansamblul timoneriei?
Cum se demonreaza maneta?

[img]
https://www.clubopel.com:886...mxj8_th.jpg[/img]
Se extrage aceea siguranta de sarma?
Intreb pt ca nu vreau sa fac vreo boacana si dupa aceea sa muncesc mai mult


In poze se pota eobserva acel plastic gri de care vorbesc si care pe alocuri s-a macinat.
Am incercat introducerea unei foite de teflon intre bila si plasticul gri care sa atenueze jocul dar a fost o solutie de provizorat.
Skip ads

  • vali zak

  • Mesaje scrise: 386
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Nu,siguranta se impinge catre fata,se desfac piulitele care mentin pe pozitie intreg ansamblul,se desfac clemele cablurilor si gata,iese cu totul in sus.....daca gasesti o solutie sa reduci jocul in zona sa imi spui si mie,sunt interesat.Nu gasesti sa cumperi doar segmentul (in cazul tau gri)ci doar maneta cu totul la 120 euro aprox. ....te avertizez sa nu pierzi timpul inutil cautand.
  • mariano

  • Mesaje scrise: 972
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
O sa incerc, dar in cazul meu singura si cea mai mare problema, o reprezinta uzura camasii aceleia gri, care genereaza jocul de care vorbesc. Pe lumina, sper sa ma dumiresc cum se desface. Multumesc, oricum.
Daca aveti timp, uitati-va putin pe poza ca sa vedeti unde am eu problema.
Gabiopel, te sun maine sau dupa anul nou, nu vreau sa te deranjez - Multumesc
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
nu ma deranjeazi deloc .astept telefon.toate bune
Skip ads

  • matmax19

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2010

  • Mesaj Privat
salut.si eu am aceeasi problema ca si tine.si vroiam sa stiu daca ai rezolvat cumva.eu am cautat piesa absolut peste tot .nu am gasit.atasez imaginea piesei pe care am demontat o
.astept raspunsul tau
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
sal madmax Ai primit pe privat nr meu de tel .Suna-ma si vb..Bine ar fi sa gasim piesa care nu tb la nimeni sa ne jucam noi cu ea ,sa mergem cu ea la un atelier de confectii metalice sau ceva de genul asta poate cei de acolo ne-ar putea sa ne faca o asemenea piesa.Eu nu am acea piesa ca as incerca sa i-o dau lui taicamiu poate la iei la firma(firma de confectii metalice) sa ne ajute sa facem aceasta piesa.Zic si eu ,poate cineva are o alta solutie ,sa o facem din alt material .Intreb , e posibil sa se faca si din metal?toate bune
  • mariano

  • Mesaje scrise: 972
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Poti sa mai faci niste poze la tot ansamblul , efectiv toate piesele? Ma intereseaza in primul rand cum se da tot acest ansamblu jos, si apoi o sa ma gandesc la o solutie. Din poza vad ca si camasa ta are uzura. Revin : ca sa poti extrage afara camasa aia gri trebuie sa scoti tot ansamblul timoneriei? Nu exisat posibilitatea extragerii pe sus?
  • matmax19

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2010

  • Mesaj Privat
mariano,solutia pentru a elimina jocul schimbatorului este o minge de ping pong.imbraci nuca schimbatorului in aceasta minge si e ok.eu asa am rezolvat.pentru amanunte suna ma.0767600631

da.trebuie demontat tot acel ansamblu.suna ma si iti explic
Skip ads

  • coktavi

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Salutare,

eu am rezolvat cu sarma de rufe din aia cu otel pe centru si plastic pe afara. am taiat o bucata si am pus-o in jurul piesei gri, sub siguranta neagra. iese afara cu ceva rabdare trebuie invartita ca are o singura pozitie in care intra si iese. e bat schimbatorul. nu mai misca nici 5 mm. dar tot nu am rezolvat cu intratul greu in 1 si 2 viteza. la rece intra greu tare, dupa 10 minute de mers , merge acceptabil. am schimbat uleiul, cu unul original dar degeaba. maine incerc cu 75w90 sa vad cum face.
  • mariano

  • Mesaje scrise: 972
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
coktavi a scris:Salutare,

eu am rezolvat cu sarma de rufe din aia cu otel pe centru si plastic pe afara. am taiat o bucata si am pus-o in jurul piesei gri, sub siguranta neagra. iese afara cu ceva rabdare trebuie invartita ca are o singura pozitie in care intra si iese. e bat schimbatorul. nu mai misca nici 5 mm. dar tot nu am rezolvat cu intratul greu in 1 si 2 viteza. la rece intra greu tare, dupa 10 minute de mers , merge acceptabil. am schimbat uleiul, cu unul original dar degeaba. maine incerc cu 75w90 sa vad cum face.


Am inteles ideea, dar la tine s-ar putea sa fie rulumentul de presiune.....sper sa nu dar dupa simptome cred ca asta ar fi principalul vinovat....
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
matmax19 a scris:s

.

mariano de unde putem face rost de piesa sa incercam sa o dam unui meserias poate ne-ar fi ajutat sa o prelucram.Exact ce am vb noi la telefon .Aceeasi discutie am avut-o si cu vali (valizak) poate reusim sa gasim aceasta piesa pt imprumut o per de timp .
  • marius87

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2007

  • Mesaj Privat
mariano la sectiunea publicitate e un parc de dezmembrari dan.opel am intrebat si eu de schimbator si mi-a raspuns ca se poate reconditiona la 80 ron sau se poate cumpara unul reconditionat
Skip ads

  • vali zak

  • Mesaje scrise: 386
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Pai fii mai explicit- cine,unde,cu ce materiale reconditioneaza?
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
vali zak a scris:Pai fii mai explicit- cine,unde,cu ce materiale reconditioneaza?


AICI
https://www.clubopel.com/vie...asc&start=160
  • shoby2yoo

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Galati
  • Masina: Zafira 1999 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2014

  • Mesaj Privat
salutare!eu am gasit sa cumpar acea piesa de pe ebay.de piesa vine din polonia si costa in jur de 30 E cu tot cu posta!Sper ca v-am fost de folos!eu am comandat-o si a venit exact ca cea originala!ea vine pe alb insa nu pe gri!
  • mariano

  • Mesaje scrise: 972
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Da-ne un link, ceva unde sa putem vedea si noi, eventual sa comandam. Poate chiar o denumire in germana.
  • shoby2yoo

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Galati
  • Masina: Zafira 1999 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2014

  • Mesaj Privat
http://pages.ebay.com/link/...p;id=301490590455 Imi cer scuze nu mi-am dat seama sa postez linkul!
  • mariano

  • Mesaje scrise: 972
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Posteazã te rog exact link-ul paginii respective. Acesta ne direcționeazã pe paginacde start a eBay
  • dragos_2p

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2013

  • Mesaj Privat
linkul este http://www.ebay.com/itm/301490590455
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR