Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Frontera
  • bogdan fronteristu'

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Hmmmm...Dimineata voiam sa te contrazic mai Radu pentru ca fusesem la un magazin de piese mai amarat asa (dar e fff aproape, la coltul strazii) si mi-au zis cu nu se mai fabrica. De aia eu credeam ca nu am variante decat second - si am tot sunat dar nu am gasit decat una la 90 de lei sau noua de papuc la 19 lei. asa ca optasem pt una noua de papuc. dar acum am fost la alt magazin mai "spalat" un pic si am gasit la 140 de lei de frontera. Asadar iau de frontera - clar. Acum trebuie sa ma duc sa o scoata un mecanic ca cica nu poate sa o aduca doar dupa talon. trebuie sa o vada "intre ochi".
bafta si...merci
Skip ads

  • bogdan fronteristu'

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2011

  • Mesaj Privat
gata!
am rezolvat problema. asadar sa va zic pentru cine o mai pati
cruce originala de frontera nu am intrebat cat costa dar am vazut in topicul asta ca e scumputa - peste 300 de lei. eu aveam de ales intre un after market (chinezesc probabil) cu 120 lei altul la 140 lei sau originala de iveco cu 105 lei si am preferat originala de iveco.nu pentru 15 lei dar m-am gandit ca fiind dube cara greutate deci cred ca sunt bine facute crucile sa reziste. se potriveste perfect chiar si gresorul vine unde trebuie. plus de asta era pe stoc si am luat-o imediat.
in afara de troncanitul enervant (se rupsese crucea) am rezolvat si problema tremuratului care banuiam ca ar fi de la motor. tremura cand o acceleram de o lua dracu. acu...nimic. a, si omul care a zis ca are dimensiunile 27 mm cu 74,5 a avut dreptate. si se poate comanda si dupa dimesiuni.
gata
totul e bine cand se termina cu bine....o sa scot anuntul de vanzare de pe mobile...

ca idee , pentru incepatori care nu au mai avut 4X4 ar trebui sa scriem undeva sa stie si ei cam ce se face la o masina din asta....eu sincer nu am stiut ca se greseaza si era crucea uscata pur si simplu. si aia pe fata la fel. eu cred ca ar merge un topic pe tema asta...parerea mea
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
S-a discutat Bogdane si despre gresari, desi parerea mea e ca e cam frectie (si asta de la unul care gresa saptamal o masina cu 24 de gresoare ...)
  • bogdan fronteristu'

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2011

  • Mesaj Privat
sa inteleg ca masina ta are 24 de gresoare? cam mult... mecanicoiosul mi-a zis ca-s decat 3 care trebuie unse si mi-a recomandat sa ma duc la 3-5 luni sa le unga - gratis. deci nu avea interes sa imi ia banii sau ceva. el are vreo 4 dube si mi-a zis ca le unge la cateva luni si ca nu au moarte crucile, la modul ca tin ff mult. acuma, dreptatea cred ca e tot pe la mijloc pe undeva asa cum se spune. nici "n-au moarte" cum a zis el dar nici "frectie" cum ai zis tu nu cred ca e. adica eu nu cred ca i-a facut tocmai bine vechii cruci de pe masina mea sa mearga uscata atata timp... gresata eu cred ca tinea mai mult.
ma rog fiecare face cum considera dar de 2-3 ori pe an nu cred ca e asa o mare filozofie sa le ungi.
Skip ads

  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Stelea cu siguranta se referea la o masina cu mult mai mare si cu mult mai multe roti Very Happy
Gresare poti sa faci si la mine Exclamation Nici eu nu am zis, dar nici tu nu ai intrebat. Bafta.
  • bogdan fronteristu'

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2011

  • Mesaj Privat
daca stiam ca trebie gresate...te intrebam.
In alta ordine de idei eu o sa fac o iesire sambata ca a "innebunit" padurea si e tare frumoasa . vezi ca am scris la intanliri acolo...poate te indupleci si tu sa scoti frontera un pic de pe asfalt ca e usoara iesirea...doar drum forestier. sau oricine altcineva mai fasnet asa - gen dragos
  • xleon

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2008 Z1.7DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Si eu trebuie sa-mi schimb crucea din spatele cardanului , dar tot cu gresor pun . Are un pic de joc .
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Asa cum am mai spus, din punctul meu de vedere, gresarea e cam frectie si nu de la o masina cu mai multe roti cum credea @cip077, ci tot de la una cu 4 roti Mr. Green . Eu, as opta pt. o cruce fara gresor Cool . De ce? Sa-mi spuneti voi, cei care a-ti schimbat si a-ti pus cruce noua cu gresor, daca la prima gresare efectuata a-ti reusit sa gresati toate cele 4 capete ale crucii? Ca daca un singur cap ramane negresat, ghiciti ce se va intampla cu crucea Laughing
Skip ads

  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Fiecare cu parerea lui.
La orice cruce(chiar si noua) la montaj se pune vaselina in fiecare capac(pastila), mai ales la cele cu gresare 'pe viata'. La cele cu gresor se insista, se misca masina , pana se gaseste pozitia buna sa intre capul de la tecalimitru. Si un lucru esential in reusita e folosirea de tecalimitru cu tija metalica nu cu furtun. Am gasit si gresoare infundate, sau cruci/pivoti care pur si simplu nu primeau vaselina. Nu ai ce-i face, mergi cu masina si dupa o perioada insisti iar, poate cu noroc s-a miscat din aceea pozitie.
De curiosi, a-ti desfacut rulment nou sa vedeti cata vaselina are?
Am avut ani buni 2 Aro(benzina si diesel) la care daca nu stateam cu gresari pe ele erea jale.
La un TV14F, intra greu in viteza(cam o vara am mers asa). De curios am cautat pe sub ea cauze si pe tija care ducea de la maneta la cutie am gasit o bucsa de sustinere/centrare, care avea si gresor. Mica si nesemnificativa la prima vedere. I-am bagat vaselina. Prima reactie a fost ca s-a rupt maneta, nici nu se simtea cand intra in viteza, schimbam cu 2 degete.
Deci parerea mea, acolo unde prevede, trebuie vaselina la timp.
  • bogdan fronteristu'

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2011

  • Mesaj Privat
de curiozitate , Radu, ce masina era aia cu 24 de gresoare ?
trebuie sa-ti iei liber de la servici sa gresezi masina aia... Very Happy

ca idee eu o sa fac ce a zis Cip si producatorii de cruci cardanice cu gresare - o sa le gresez la 3-5 luni. acuma....chiar daca operatiunea o fi degeaba tot nu mi se pare prea mare efortul de a o gresa de 2-3 ori pe an. Acuma, eu nu sustin ca as avea dreptate, e foarte posibil ca Radu sa stie mai bine si sa tina mai mult crucile fara gresare (cum sunt bateriile cu si fara intretinere de exemplu) dar cum nu am de unde sti - poate cineva care a avut si cu gresor si fara sa ne spuna - si avand in vedere ca oricum am cumparat-o si montat-o pe asta deja...ramane asa. promit ca data aviatoare - daca o sa mai am masina pana atunci - o sa pun o cruce fara gresare. si pot vb din proprie experienta. si bineinteles o sa pun tot de iveco ca sa fie cat de cat de aceiasi "anduranta" sa zic asa.
Acuma, ca tot veni vorba - cam cati km tine o cruce ( cu aproximatie bineinteles ). adica e de genul 20.000-30.000 sau ca trece de 100.000 km? vorbim la o utilizare cat de cat normala fara offroad mai "rau" din ala cum fac unii de pe aici...nu dam nume

zi buna va doresc


Ultima modificare facuta de bogdan fronteristu' la Mie 24 Oct, 2012 9:29 am
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Masina aia era un banal ARO Laughing , si da, in fiecare saptamana se gresau toate cele 24 gresoare si se completa cu ulei cele 8 compartimente (pot sa enumar unde vine fiecare gresor din cele 24, la fel ci la compartimentele cu ulei).
@cip077, atat timp cat la gresare iese vasilina pe la toate capetele, e O.K. Insa cand gresezi si nu iti mai iese vasilina pe la un cap ... ori desfaci crucea si o cureti, ori lasi dracu gresatu ca e degeaba. Pentru mine, crucea ideala ar avea 4 gresoare Laughing fiecare cap cu gresorul lui si atunci baga presiune pana il desfunzi.
  • bogdan fronteristu'

  • Mesaje scrise: 252
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2011

  • Mesaj Privat
fara suparare stelea dar frontera e asa departe de Aro? si ma refer aici atat in general dar mai ales in cazul de fata - la crucile cardanine si cardan? mai ales ca-s si ele tot de prin anii '90. nu ma refer la cea a lui Cip ca e inr-adevar altceva...
parerea mea este ca nu-s chiar atat de departe , din pacate...
Skip ads

  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Pai sunt conceptii diferite. Ideea e sa fie intretinerea cat mai usoara. Problema la piesele de ARO erau simeringurile si etansarile. Daca crucea, pivotul sau capatul de bara sunt etanse, nu-ti mai trebuie gresor.
  • cip077

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Frontera 2003 2,2 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Nu insist cu parerea mea, dar de preferat o 'piesa' gresata macar partial decat una 'pe uscat'.

Off: Reala acum cativa ani.
Tata si fiu in aceeasi firma/garaj.
Baiatul pleaca cu o Raba si pe drum se strica cardanul.
Demonteaza, suna pt depanare.
Vine in garaj.
Seful: -Vezi X... daca i-ai dat multa vaselina, de-aia s-a rupt!
X.. jmecher si hotarat -Sa fiu al naibi daca i-am dat vreodata!
Taicasu in spate, buf una peste ceafa.. -Taci naibii daca esti prost!
Rasete generale.
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Tot caz real: in ciuda perseverentei, nu a iesit vasilina decat pe la 3 capete. Nimic din ce am facut, n-am reusit sa gresez si al patru-lea cap. Care cap a cedat, credeti voi? Cel negresat. Si atunci, partial gresat nu te ajuta la un ansamblu caci e clar unde va ceda. Rulmentul de la cruce nu face rotatii de 360 grade ca sa-si ia vasilina si e suficient ca un singur "ac" sa se rupa sau sa gripeze si compromite tot capul, respectiv crucea. Asa cum am mai spus, nu iese vasilina, desfaci crucea si o cureti astfel e in zadar sa gresezi 3 capete.
  • Andrei_vl

  • Mesaje scrise: 753
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Frontera 1995 23DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Da, Frontera e departe de ARO cand vine vorba de calitatea pieselor: ARO 324 3.1D am schimbat in 2 ani 2 cruci cardanice; Frontera 2.3 in 1 an nicio cruce cardanica schimbata... De ce? Simplu... piesele de ARO NU mai sunt facute de fabrica ARO, sunt facute de nu stiu ce rahaturi de fabricute... daca nimeri o piesa buna, esti scos, daca nu, nu da vina pe masina...
Parerea mea...
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Asa este ... tot felul de S.R.L.-uri si cooperative faceau fel si fel de repere...
  • bozo

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1996 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Pana la urma merge crucea de la papuc?
  • stelea

  • Mesaje scrise: 1,725
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Frontera 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Ia-ti cruce de Frontera de la firma Rune sau orice altceva, nu te mai complica cu adaptari
  • bozo

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 1996 x20se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Ok, sefu.
E suficient sa le dau dimensiunile 27mm pastila si 74,5 mm lungime pentru frontera A sport? Gasesc la ei si fara gresare?
Deocamdata nu se manifesta urat dar am simtit putin joc, si cand m-am bagat pe sub masina am vazut ca e crucea cardanica-spate.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Frontera

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR