Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • valicu

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Salut,
Luni cand veneam (Tg-Jiu - Timisoara) spre minunata facultate, pe drum masina (Astra G Z16XE din 2002) a inceput faca probleme. A inceput sa mearga in 3 pistoane si-a pierdut puterea si mi s-a aprins martorul de la evacuare (care clipeste cateodata cand accelerez si masina se chinuie sa traga).


Azi am fost cu ea la un service (Ciclop) si mi-au spus ca e bobina de inductie (coduri de eroare 0301 si 0300). Am citit pe forum cum ca s-ar putea repara asa ca am dat-o jos si am verificat-o cum scria acolo si nu exista nicio crapataura sau altceva.

Ideea ca parca nu as da 500 RON si sa fie alta problema si sa raman cu o bobina in plus si cu masina nereparata, asa ca daca e cineva din TM cu opel cu motor ca al meu sau z14xe care sa-mi poata da bobina sa o incerc as aprecia...
Multumesc
  • suspended-9452

  • Mesaje scrise: 2,491
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Salut!
Modulul tau e defect la bobina nr. 1.
Sa zici merci daca poti lua un modul de aprindere cu 500 ron,pt. ca el costa peste 700 ron. Ma refer la una originala,DELPHI. Cred ca stii si tu ca nu se pune decat original,nu contrafacut de cine stie ce firma italiana,germana sau alte natiuni.
Eu am patit-o. Am zis sa nu dau 780 ron pe una originala si am dat 500 ron pe una italiana care m-a tinut 6 luni. De atunci m-am invatat minte si nu cumpar decat piese originale.
Succes!
  • mecaNIK

  • Mesaje scrise: 2,204
  • Locatie: Anglia
  • Masina: Insignia 2010 confidential
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Una dintre cauze (pe langa imbatranirea) pentru care respectivele module se hotarasc brusc sa nu mai dea scanteie ...este bujia.Si ele trebuiesc alese cu grija atat codul cat si producatorul ei ,acelasi lucru patesc cei care masoara compresia fara sa scoata mufa de comanda dupa cateva chei date fara bujii cel putin unul e busit...asa ca atentie pe viitor,cate un ochi aruncat din cand in cand la aprindere(si la bujii) in special va scutesc de multi bani aruncati.
  • valicu

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2009

  • Mesaj Privat
multumesc de raspunsuri.
intre timp am incercat o alta bobina (contra-cost ca aici costa aproape si aeru respirat... ce sa-i faci, influentele vestice Razz ) si masina a mers. Am comandat una noua cu 2 ani garantie (VEMO pentru ca pretul pentru DELPHI m-a ruinat, sper totusi sa ma tine ceva mai mult decat 6 luni Smile ) si urmeaza ca luni s-o si montez (intr-un service sa fie valabila garantia).
Bujiile o sa le schimb cand o sa-mi revin cu fondurile chiar daca nu au decat 1 an vechime. Si in plus o sa fiu si mai atent de unde bag benzina
  • valicu

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Problema rezolvata. Am schimbat bobina de inductie si totul e in regula acum!
Numai bine!
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR