Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • enntdurant

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Dr.Tr.Severin
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Va salut baieti!Am o nedumerire de cand am luat masina Astra1,7dti Caravan am unzgomot pe roata spate stg.,am verificat cauciuc am gasit o stersatura pe cauciuc am schimbat cu rezerva,s-a ameliorat zgomot,dar tot mai face.La viteze mici se aude un huruit dar ca si cum as avea ceva pe cauciuc intr-un singur loc.Cum maresc viteza se amplifica zgomotul apoi nu se mai aude.Cand deschid ferestra spate stg. se aude in interior zgomotul care se aude cand treci pe langa poduri!Daca aveti idee despre ce este vorba!?Am controlat vizual telescopul,nu curge.Pe spate am tamburi nu disc.Mersi!
Skip ads

  • mikhai

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
probabil rulmentul-care e comun cu butucul.
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Zgomotul facut de un rulment uzat pe spate, seamana cu zgomotul de troleibuz care demareaza.
Ceva pe anvelopa (sau in structura anvelopei), genereaza un zgomot sacadat, nu un huruit.
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Mai mult ca sigur e rulmentul, la mine se auzea un huruit intre 60- 1ookm/h dupa aia disparea.
Skip ads

  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
e posibil sa fie si janta...incearca sa faci un schimb de roti pe spate, iar daca nu se schimba nimic, este rulmentul
toate bune
  • mihai_gl

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2006

  • Mesaj Privat
trebuie sa vezi daca pneurile sunt uzate inegal pe toata suprafata lui, daca e asa amortizoarele nu mai functioneaza corect ,verifici amortizoarele si daca e asa schimbi si cauciucurile sau tre. sa mai ai rabdare pana dispare uzura inegala
  • marius_cyp

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Cred trebuie sa strangi pulita telescop pe partea jos stg,asa am patit eu trocanea si am cautat tot si am mers la service Ro tot nu a gasit,mia zis ceva de la bucse trebuie schimbat,dar nu prea am avut incredere,si apoi am stat in ungaria de o vreme si mam hotarat sa merg la un mecanic acolo si 2 minute si-a gasit cauza era piulita nestransa si a strans mecanicu si acum merge f bine nicio zgomot.mam linistit.verificatzi bine suruburile sa strangeti fiecare poate fi undeva nestransa.
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
marius_cyp a scris:Cred trebuie sa strangi pulita telescop pe partea jos stg,asa am patit eu trocanea .......



cred ca nu ai citit atent datele problemei...nu se aude troncanit, ci un huruit(ca de rulment defect) Wink
Skip ads

  • marius_cyp

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Da asa este am observat,scuze am bagat nu trebuie unde nu era subiectul,incercam sa fiu de folos.Scuze!
  • agu

  • Mesaje scrise: 34
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2001 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Si eu am aceeasi problema pe un Caravan 2.0 la roata spate dreapta.
Am fost in urma cu 2 luni la service si mi-au zis ca ramane blocat etrierul.
Chipurile mi-au rezolvat problema pe 1 mil. de lei ?!?? . Aiurea, ca si acum face la fel.
Nici eu nu mai stiu ce are , dar ma ingrijoreaza problema.
  • sirblue

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2006

  • Mesaj Privat
si io am avut aceiasi problema, adr pe fata...a fost rulmentul fuzeta 420RON+100 RON manopera...
  • nigab

  • Mesaje scrise: 254
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mar 2006

  • Mesaj Privat
Ori rulmentul sau daca vrei o alta pista verifica daca se incinge tamburul dupa un drum mai lung si daca e asa poate fi tamburul ovalizat
Skip ads

  • Al3xius

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Astra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Daca e rulmentul sa nu faci prostia care am facut-o si eu sa dai 3 milioane pe rulment+butuc! Astia majoritatea pe la magazinele de piese auto(in Craiova) mi-au zis ca nu se gaseste rulment separat. In Pitesti mi-a zis dupa cateva zile un prieten ca rulemtul e 400 de mii... Evil or Very Mad
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
pentru astra F mai gasesti rareori si rulment separat fara butuc si fuzeta... dar pt astra G doar ceva echivalente(dar e riscant), pt ca mai toti producatorii fac setul complet = fuzeta+butuc+rulment , si uneori + senzorul de ABS, care se duce undeva pe la 400 ron(societatea de consum, ce sa-i faci?)...daca se cumpara piesele separat(si daca gasesti!!), te costa mult mai mult, dar fiecare cum doreste Wink
toate bune
  • mikhai

  • Mesaje scrise: 215
  • Locatie:
  • Masina: Astra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jun 2006

  • Mesaj Privat
asta e romania-totdeuna exista un tip care a cumparat cu 40 ron ce costa
400 de ron.vezi caritas-cistigi de 8 ori suma depusa...

luat la bani maruntzi,de fapt nu el a cumparat ,ci un tip care acum nu e in tzara,de fapt varul lui...caterinca!ssi magazinul nu se stie,ca i l-a adus
alt var,etc,etc

sau a montat tot felul de tziganisme,in loc sa puna ce trebe-si a dat
apoi 800 ron-dar e tipic!

avem pt luni la service un astra g caravan cu ceva varzuit la punte-cineva din caras caruia i s-a facut o improvizatie la rulmentul spate.

va tzin la curent.
  • sirblue

  • Mesaje scrise: 160
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Se pare ca ma confrunt cu aceiasi problema, huruit discret pe spate-stanga la viteze de 50-60-70 km/h, dar in conditiile in care am un cauciuc uzat (cumparat ieri SH) iar celalalt mai putin uzat, amortizoare scurse...credeti ca este rulmentul, cauciucul sau amortizoarele?...mentionez, se aude un huruit (pacanit) discret la viteza mentionata care a inceput cand am pus cauciucul uzat pe spate-stanga.
  • elny
  • *
  • 1 mesaje
  • din 25 Nov 2006
  • Vectra 2003 Y20DTH
  • Drobeta Turnu-Severin
  • elny

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Drobeta Turnu-Severin
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Salut, sunt proprietarul unei Vectra-C an.fab 2003, are 135.000km, iar de curand cand trec peste denivelari sau gropi pe spate se aude un troncanit ciudat, e exact ca si cum puntea ar lovi in caroserie. un prieten mi-a spus ca ar fi 2 bucse de la bara stabilizatoare. eu am citit prin forum insa pana acum nu am intalnit pe nimeni care sa aiba aceeasi problema ca a mea. poate a mai avut cineva probleme de acest fel si ma poate sfatui ce trebuie sa schimb, ca decat sa ma duc sa isi dea cu parerea toti neni mecanici si sa schimb tot spatele si tot sa troncane.....
multam fain.
  • silman

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Si eu am zgomote de la puntea spate. Am inteles ca e o boala la Vectra C la modelele 02-05. Inca nu am luat nici o masura, dar la primavara am de gand sa ma duc la un mecanic particular, sa o urce pe elevator si sa indentific cu ochii mei bucsele cu probleme. Probabil nu e la fel de eficient in depistare ca "zdruncineala" la care este supusa la reprezentanta, dar sigur e mai ieftin la o calitate apropiata.
  • pytagora

  • Mesaje scrise: 110
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Rekord 1967 19s
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2006

  • Mesaj Privat
verifica prima data daca nu cumva.........esapamentul loveste in caroserie, eu am patit-o, nu la vectra c......dar ce conteaza, am rezolvat-o in zece minute.........
  • radzxx

  • Mesaje scrise: 200
  • Locatie: sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2005

  • Mesaj Privat
...sau eventual piulita unui amortizor spate sa nu fie bine stransa si sa bata in caroserie...asa am patit eu la un vw.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR