Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • michidutza

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2009

  • Mesaj Privat
buna. la drum drept se aude un vajuiit din partea din spate a masinii ... ma gandesc ca ar putea fii rulmentii .. ma poate ajuta cineva ? opel vectra b2
Skip ads

  • bandreyi9

  • Mesaje scrise: 177
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 y20 dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Salutare la toata lumea .Am si eu o prob ,cand dau de niste denivelari ,nu foarte mari ,se aude ceva in spate dreapta,am scos stingatorul,roata de rezerva ,am lasat portb gol ,rezultat -zero ,aceasta trb se intampla de 1 an ,dar de cateva zile a inceput sa troncane tare rau (acum 2 ani am schimbat bratul bumerang )
Am fost si la maiandrei ,cu alte trb ,dar mecanicul mi-a spus ca nu vede nimic pe dedesubt
Poate sa ma ajute cineva?sau mai e cineva cu aceasta prob ?
  • Bogdanna

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Oct 2011

  • Mesaj Privat
controleaza amortizoarele , cam de acolo ti se trage, cunosc sentimentul....
  • autoestet

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1992
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Mar 2010

  • Mesaj Privat
si eu tot la amortizor ma gandesc ... sau daca nu este posibil sa fie ceva slabit decat nu neaparat ceva defect
am avut o situatie similara cu un zgomot si era de la un surub de la rezervor care capatase joc in lacas,cam de 1 mm
Skip ads

  • m3lku

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Salut...de curand am achizitionat un bertone 1.8 din 2002 si am o problema cu el.Este vorba de un huruit,ca sa zic asa,care apara la o viteza intre 50 si 90 si parca se aude pe rotile din spate.Dupa ce trece de 90 nu se mai aude nimic.Pecizez ca masina are jenti pe 17 si gume 205'45'88v daca nu ma insel.Si altceva pe fata sunt firestone aproape noi si pe spate alt mode,nuĀ“mi vine in minte numele acum.
De la ce sa fie?cu ce sa incep sa verific prima oara?

Multumesc!
  • m3lku

  • Mesaje scrise: 70
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jun 2009

  • Mesaj Privat
am observat azi ca gumele de pe spate sunt putin tocate pe interior.
  • Gyo

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Acum 1 an am schimbat puntea spate ,cea veche era stamba ,am pus la loc totul si am observat ca trancane.
Am ca o bataie asa ,doar la denivelari ..la drum intins totul este ok.
Se poate sa fie de la amortizoare sau de la flanse ceva ?Sunt la al 2 lea set de amortizoare Monroe ,sa se fi spart si astea ?Mentionez ca inainte de a schimba puntea nu batea nimic ..parca cum a miscat flansele alea de cauciuc cum gata ..
  • nechifor gigel

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jun 2012

  • Mesaj Privat
am o problema cu vectra b din 2001-la o anumita viteza se aude un "tremurat" la roata dreapta spate,am verificat la o statie itp si nu poate sa-si dea seama de unde este problema.Tremuratul ala se aude doar cind calc frina,am schimbat placutele dar tot de aude,am verificat si discul dar mecanicul a spus ca e ok. cine poate sa-mi spuna care ar putea fi problema ma poate gasi la id de messenger gigel_16n. va multumesc
Skip ads

  • UNHleaSHD

  • Mesaje scrise: 1,356
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Salut!

Dati-mi si mie niste sfaturi pentru o pereche de rulmenti pe spate, ieftini si decenti.


Astra G Y20DTH Combi.
  • IonutDaniel

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Salutare!am schimbat ieri anvelopele ,ocazie cu care am si Ʈndreptat cele doua jante de pe spate care erau usor strambate.acum se aude un spate un pocanit care pana acum nu era prezent. Observ ca doar la viteze mici se aude. Are cnv idee despre ce ar pura fi vb? Multumesc.
  • gutavirgilmarius

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Salut!
La mine se aude zgomot,pe spate,cred stanga,dar numai pe drum drept,lin.Pe autostrada am auzit,prima data.Un bocanit,dar cand drumul este cu denivelari,nu face.Nu se infraneaza rorile,nimic deosebit.
Astept,cu multumiri,daca cineva a mai patit si cum a rezolvat.
  • UNHleaSHD

  • Mesaje scrise: 1,356
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Nici in viraje? Da-i tare in viraje si asculta.
Skip ads

  • gutavirgilmarius

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Merci!
Maine incerc.
  • UNHleaSHD

  • Mesaje scrise: 1,356
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Sa incerci pe viraje si la dreapta si la stanga ca sa-ti dai seama de unde se aude.
  • gutavirgilmarius

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Am incercat in curbe.Nu se aude.
Am pus masina pe cric.
1-La roata stanga spate,am incercat s-o invart cu mana.Merge greu,parca undeva ,are o infranare.Ceva tine, sa nu se invarte pe liber.
2-Plasticul amortizorului ,sus,este crapat,il pot lasa in jos cu mana,lasand sa se vada tija.. Il pot ridica,inapoi ,cu mana.Plasticul sta ridicat,dar nu fortat.
In timpul mersului,face spatele-tronc,tronc,tronc,dar nu se ridica,decat se aude un zgomot.
Am incercat roata,sus-jos,dreapta-stanga.Nu se misca niciun pic,este fixa.
Am ridicat,pe cric si spatele-dreapta. Roata se invarte foarte usor,cu un deget,atat inainte,cat si inapoi.Plasticul ,de la amortizorul,dreapta spate,este fixat,fortat,nu coboara,in jos,nu se vede tija.
Colegilor,sa fie rulmentul?Nu huruie.
Sa fie din cauza amortizorului?Dar,la ridicat si lasat jos,pe spate,nu se aude nimic.Am carlig,pe spate.Ma-am urcat pe el.La 102 KG. ,cat am eu,nu se aude zgomot.
Sa fie blocata frana de mana?Daca scot din viteza,in mers,merge lin,nu se infraneza.
Ce poate sa fie?
Astept sugestiile voastre,va multumesc anticipat.Nu as vrea sa merg in service,aia ma pun sa schimb,tot spate masinii,sa-mi i-a banii,cum au patit-o si alti colegi.
Va salut!
Multumesc,pt. eventualele raspunsuri!
  • IonutDaniel

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2012

  • Mesaj Privat
Salut! Am si eu o bataie undeva la nivelul rotilor spate. Se aude ca un pacanit , dar interesant este ca se aude la viteze mai mici , dupa 60 km/h nu se mai aude nimic, de altfel masina ruleaza foarte bine, doar ca atunci cand viteza scade se aude pac pac pac, ca si cand ai bate cu toba in ceva metalic oarecum. Ma poate ajuta cnv cu o idee?
  • Norby272

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1996 z16xe1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mar 2014

  • Mesaj Privat
Buna ziua ! In primul rand as dori sa precizez ca sunt nou in clubul Opel si ca am si eu un Opel Vectra b din 1996 pe benzina motor 1.6 l . Am probleme pe spate stanga mai ales dar si dreapta se aude un trosnit cand merg incet si dau de denivelari sau cand ma apas pe portbagaj. Am schimbat anul trecut amortizoarele si cum nu circul prea mult ma gandesc ca in 6 luni nu s-au stricat deja. am mai schimbat si ceva bucse pe spate nu stiu exact care dar tot se aude zgomotul acela. Am inca o nelamurire cand mi-a schimbat mecanicul amortizoarele ar fi trebuit sa aiba ceva manson de cauciut ? se poate sa fi uitat sa puna alea si din cauza asta sa faca acest zgomot de fier pe fier?
Va multumesc si sper ca aveti un raspuns!
  • Alyn93

  • Mesaje scrise: 564
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Salut tuturor de cateva zile ma confrunt cu un sunet gen atins ceva pe spate..sunet metalic as putea spune...precizez astra g caravan suspensie sport noua de 1000km..sunetul se aude doar la anumite denivelari gropi ceva mai pronuntate ca si cum este ceva nestrans atingand pe un metal....am filmat atunci cand cineva salta in ea pe loc! Am verificat orice plastic dinauntru element etc..am mers in afar masinii pe jos la viteza mica si se aude...din zona rotii/articulatiei nu imi dau seama exact! orice sfat este binevenit multumesc!

http://www.youtube.com/watc...;feature=youtu.be
  • 13nicu

  • Mesaje scrise: 1,487
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 hatch y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2012

  • Mesaj Privat
.......... parca se simte lipsa imaginii . Sunetul asa chel in bezna te duce cu mintea la alt gen de lucruri. Embarassed
  • Alyn93

  • Mesaje scrise: 564
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Pai o imagine ar fi irelevanta...pentru ca se aude doar cand se lasa suspensia..Sad si se aude acel ticait sa zic..cand salta...multumesc oricum numai bine
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR