Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare
  • marius_cyp

  • Mesaje scrise: 263
  • Locatie: Italia
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2006

  • Mesaj Privat
radzxx a scris:...sau eventual piulita unui amortizor spate sa nu fie bine stransa si sa bata in caroserie...asa am patit eu la un vw.

Exact asa am avut si la mine masina era problema amortizor piulita nestransa si sa rezovat nu se mai trocanea Wink Cool
Skip ads

  • slysoft

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Al3xius a scris:Daca e rulmentul sa nu faci prostia care am facut-o si eu sa dai 3 milioane pe rulment+butuc! Astia majoritatea pe la magazinele de piese auto(in Craiova) mi-au zis ca nu se gaseste rulment separat. In Pitesti mi-a zis dupa cateva zile un prieten ca rulemtul e 400 de mii... Evil or Very Mad


O adresa , ceva?
Unde-a vazut el ?
Zi-ne si noua.
  • vali zak

  • Mesaje scrise: 386
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Si la mine se aude tot pe st. spate,dar numai de cand am pus anvelopele de iarna.Si iarna trecuta tot asa facea,dar cu gumele de vara a disparut.Sant de parere ca anvelopele sunt de vina,la mine este mai evident zgomotul pt ca e caravan.
  • slysoft

  • Mesaje scrise: 108
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2004

  • Mesaj Privat
Azi am fost la service sa-mi schimb fuzeta+rulment spate dreapta. Schimbat. Pentru ca si in mana se vedea ca e dus rulmentul.
Se aude cam la fel si acum.
Sa fie cauciucul?
Skip ads

  • deleted-5277

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2007

  • Mesaj Privat
si la mine troncane ceva in spate peste denivelari, m-am gandit initial la roata de rezerva dar am scos absolut tot din portbagaj inclusiv trusa medicala si alte tampenii. Telescoapele noi sunt stranse de mana mea, placutele frana sunt la locul lor nu joaca nimic, plasticul de la masca spate scos degeaba, esapament legat bine peste tot cauciuc.
Nu e enervant dar imi place ca totul sa fie perfect, masina are totusi 140k din 2004.
Alte idei? sau poate imi spuneti voi cum ati rezolvat avand in vedere ca a trecut ceva timp de la primul post
  • NATS

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Bratele superioare spate. E un brat curbat, cu doua bucse: una mica de teflon si un mai mare de cauciuc. Aia de teflon se sparge si face ca totii dracii... Scoate un tacanit enervant daca e sparta de tot. Eu am schimbat unul si maine il schimb si pe al doilea. Va tin la curent, sa vad daca au disparut tacanelile de tot. Uzura bucselor da joc si in roata (la primul schimbat nu tacanea nimic, dar aveam joc in roata). Bucsele separat nu se gasesc de cumparat, ca am cautat. Pretul bratului e 370 RON la Autonet, dar faza naspa e ca astia vand numai la persoane juridice.
Va tin la curent.
  • deleted-5277

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2007

  • Mesaj Privat
nu e nicidecum tacanit, se intampla la denivelari micutze indiferent ca trec cu stanga sau dreapta, mecanicul zise pe messenger ca s-ar putea sa fie de la banchete, le verific si pe alea daca nu ma bag in portbagaj cu alt sofer sa vad sursa ca deja ma enervez.
Nu cred ca e din exterior, masina e totusi bine antifonata si hopurile astea micutze n-ar trebui sa ma deranjeze
  • NATS

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Pai la m ine asa a inceput intai, la denivelari mici. Apoi s-a "acutizat".
Skip ads

  • NATS

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Mda.... am schimbat bratul (era o bucsa cam uzata, dar nu era neaparat sa-l schimb).
Tot troncane de ma dispera....
Faza frumoasa e ca am urcat masina pe elevator, am pus-o si pe tunel, au zgaltait mecanicii in draci de ea.... Degeaba.... nu bate nicio bucsa, amortizoarele sunt stranse, etrierii la fel. NU STIU CE SA-I MAI FAC!
  • pam

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Dupa cum banuiesc Vectra C are aceeasi suspensie spate ca si Vectra B2 ,si eu la masina mea,cea din semnatura,aveam un troncanit ciudat la partea din spate ,mai ales la denivelari mici,iar in urma unei verificari am gasit ca avea joc la bucsele de la bara stabilizatoare. Dupa ce le-am schimbat troncanirul a disparut. Bucsele m-au costat 5 lei/bucata,si m-i le-am schimbat singur. Daca vrei sa ti le schimbi singur trebuie sa stii ca trebuie sa dai bara stabilizatoare jos si ai nevoie de o cheie inelara-cotita(obligatoriu,pentru ca nici un alt tip de cheie nu inta acolo)de 16 si de o menghina.Eu inclin sa cred ca alea iti fac zgomotul ala.Pentru verificare trebuie sa bagi masina pe o rampa si sa misti de bara stab. din apropierea bucselor.
  • deleted-5277

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Am mai discutat cu un posesor de vectra si mi-a spus sa stau linistit ca la toate troncane (undeva in dreapta spate). Nu mi se pare normal dar am terminat toate pistele asa ca n-am decat sa astept pana se duce naiba bucsa sau ce-o fi.
  • silman

  • Mesaje scrise: 30
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2006

  • Mesaj Privat
N-ar putea fi de la un telescop? Ma gandesc ca ar fi bun un test: sa se scoata telescoapele (ca sunt usor de dat jos) si mers cateva sute de metri cu viteza mica. Poate ca e proasta ideea, nu am auzit sa se mai fi folosit asa ceva, dar se poate elimina un suspect.
Skip ads

  • deleted-5277

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2007

  • Mesaj Privat
nu, a facut cand am cumparat-o la fel iar intre timp am schimbat si telescoapele pe stand rezultand dreapta spate o mica diferenta. Acum sunt noi noutze 90E bucata pe gaz montate si stranse de mine(2 suruburi n-ai ce sa gresesti).
  • NATS

  • Mesaje scrise: 203
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mai 2006

  • Mesaj Privat
care e bara stabilizatoare? si bucsele respective care sunt, ca sunt la bucse pe-acolo.... si cate sunt, 2 sau 4?
  • glo

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor. Am un Vectra C din 2003 si mi se aude un zgomot in partea din spate dreapta ca si cand ar fi cazut ceva dupa peretii de carton din portbagaj. Am desfacut tot portbagajul si nu era cazut nimic, apoi am mers la service in Craiova si au ridicat-o pe elevator au verificat-o la roti, suspensii etc si nu au descoperit nimic. Apoi am pus pe cineva la volan si am mers eu in portbagaj sa ascult zgomotul si se aude sub masina aproape de roata din dreapta. Sunetul apare la viteza de pana la 60 km/h si numai la denivelari sau gropi. Va multumesc anticipat. Eu m-am bagat si pe sub ea.........am verificat tot ce am stiut eu dar nu reusesc sa-mi dau seama ce e. Daca ma poate ajuta cineva sau daca i s-a mai intamplat cuiva v-as fi recunoscator.
  • nydu2007

  • Mesaje scrise: 240
  • Locatie: GIURGIU
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Apr 2007

  • Mesaj Privat
daca se aude ca un zgomot de tabla, vezi sa nu fie aparatoarea interioara a discului ....eu am patit-o...
  • Mihay

  • Mesaje scrise: 194
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Sau tubul care face legatura intre rezervor si gura de alimentare cu combustibil.
  • glo

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Aparatoarea interioara a discului nu e k am tras de ea de cateva ori si nu se misca, iar la gura de alimentare cum ma uit? Nu as vrea sa mai ajung la reprezentanta k au tarife mari.
  • brummy

  • Mesaje scrise: 269
  • Locatie: Arad
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jul 2007

  • Mesaj Privat
o constatare mecanica la reprezentanta te costa 30RON. ti se pare mult?
  • cicu dumitru titi

  • Mesaje scrise: 0
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 2002 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2007

  • Mesaj Privat
Eu am avut aceasta problema

I-am schimbat toata articulatia initial si tot se auzea
Dupa ce i-am schimbat amortizoarele cu tot cu arcuri nu s-a mai auzit nimic

S-ar putea sa fie parte superioara a amortizorului unde este prins de caroserie
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Trenul de Rulare

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR