Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  • pancu

  • Mesaje scrise: 279
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Salutare.La Vauxhall-ul meu Vectra C 1.8,cand tin apasat cateva secunde pe butonasul ala de la bord din dreptul kilometrajului(care se reseteaza km),apare un martor pe care scrie 17.000 si apare ca o cheie...stie cineva ce inseamna?Poate cand trbuie sa-i fac revizia?
Skip ads

  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
fa o poza(probabil)
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Iti mai arata cat mai ai pana la revizie cu conditia ca intervalul sa fie setat corect. La tine se pare ca e setat pentru afara. In Romania reviziile se fac la 15.000 km.
  • pancu

  • Mesaje scrise: 279
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Mersi de informatie.Vreau sa te mai intreb...,in momentul cand a fost facuta revizia,(masina e in tara din august),se seteaza de cei care au facut revizia,in mod corect,sau nu e relevanta traba cu afisajul?
Skip ads

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Depinde cine a facut revizia. Io zic sa nu te bazezi pe ce are ala setat pana acum.
  • gxg1313

  • Mesaje scrise: 374
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 Z14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Pai avand in vedere ca iti spune ca mai ai 17000km pina la revizie si in mod normal la noi se face la 10000km hai 15000 tras de par, as zice ca nu au resetat-o cum trebuie.

Si daca "revizia" a fost facuta la un service de cartier cel mai probabil nu au resetat nimik.

Oricum cu eticheta scrisa pe motor e cel mai simplu...cand a fost facut schimbul si cand trebuie urmatorul. Chestia aia poti sa o ignori. Wink
  • pancu

  • Mesaje scrise: 279
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Eu abia de 2 luni am cump masina si as vrea sa ma duc la o revizie cu ea,la reprezentanta,undeva.Vreau sa va intreb pe voi,mai buni cunoscatori decat mine...ce ar trebui sa verific cat mai urgent?...ca vreau sa nu am surprize.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
In primul rand schimba uleiul, filtrele, bujiile si kitul de distributie impreuna cu pompa de apa. Apoi verifica si placutele de frana, precum si discurile. Iar daca ai zgomote dubioase sau batai zgomotoase poti arunca o privire si la trenul de rulare.

N-ar fi rau sa faci si un reglaj pe stand al farurilor. Foarte multe masini au farurile dereglate, iar reglajul e foarte ieftin.


P.S.: Uitasem de lichidul de frana care trebuie schimbat la fiecare 2 ani, dar pe care foarte multi il neglijeaza. Un lichid vechi nu mai reuseste sa lubrifieze pompa de servofrana, iar aceasta pica.

Succes!
Skip ads

  • gxg1313

  • Mesaje scrise: 374
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 Z14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2009

  • Mesaj Privat
pancu a scris:Eu abia de 2 luni am cump masina si as vrea sa ma duc la o revizie cu ea,la reprezentanta,undeva.Vreau sa va intreb pe voi,mai buni cunoscatori decat mine...ce ar trebui sa verific cat mai urgent?...ca vreau sa nu am surprize.



Toate filtrele(aer, ulei, benzina, polen(daca ai AC)) +ulei neaparat.

Si distributia daca e pe curea(nu am idee), daca este pe lant atuncea cureaua de accesorii si rola intinzatoare.

Si nu te du la reprezentanta opel ca te fura aia de toti banii care ai si ai si sanse sa nu iti schimbe piesele.

Piesele poti sa le iei de pe autoa.ro(eu si la vectra asta si la cea veche de la ei am luat si sunt f ok baietii si dupa te duci la un service mic sa le schimbi)

Daca nu stii un service stiu eu unu pe plevnei care e ok...pt schimbul de ulei si filtre(uleiul l-am luat de la ei f convenabil) mi-au luat 20 ron.

LA service iau si pielea de pe tine.


Si dupa...cu banii care i-ai pus deoparte faci si o diagnoza la maiandrei Wink


Daca e ceva ce nu intelegi poti sa ma suni si te indrum cu placere.

0743336986
ym: gxg1313

George
  • pancu

  • Mesaje scrise: 279
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Va multumesc pt informatii.Cand am luat masina am fost cu ea la un mecanic si s-a uitat putin la ea.Uleiul a spus ca e ok,am schimbat antigelul(60ron.3L) si cam atat.La bujii,filtre,placute nu s-a uitat...o sa ma ocup de masina cat mai curand.Pot sa va spun ca sunt multumit de ea in aceste 2 luni,nu bate si nu scartaie nimic.
  • gxg1313

  • Mesaje scrise: 374
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2016 Z14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Aug 2009

  • Mesaj Privat
pancu a scris:Va multumesc pt informatii.Cand am luat masina am fost cu ea la un mecanic si s-a uitat putin la ea.Uleiul a spus ca e ok,am schimbat antigelul(60ron.3L) si cam atat.La bujii,filtre,placute nu s-a uitat...o sa ma ocup de masina cat mai curand.Pot sa va spun ca sunt multumit de ea in aceste 2 luni,nu bate si nu scartaie nimic.



Fara sa fiu gica contra:
Dar uleiul este ok pt cat timp? s-a uitat la culoare sau la vascozitate... si uleiul este de iarna sau de vara? nu cred ca are cum sa masoare asta... si nici sa aproximeze cat mai tine...ar trebui schimbat

Ideea e ca filtrele si uleiul costa in total vreo 3-4 milioane...deci e ceva care nu ar trebui trecut cu vederea usor(parerea mea).

Bujii...corect..fiind pe benzina...eu daca sunt cu diesel...e mai complicat

Cat despre placute...stiu ca nu e bine dar eu le scimb cand simt ca nu mai tin sau ca se aude ciudat...

Si distribuita daca e pe curea...si nu e schimbata la timp...consecintele pot fi destul de nasoale...dar la curea poate sa se uite sa vada cum arata(si asta e relativ totusi)... Si daca e pe curea trebuie schimbata si pompa de apa Very Happy...chiar daca pare ea ok...dar decat sa stai dupa 5-10 mii de km sa demontezi din nou...


Si te rog nu imi spune "Va"..pentru ca am 25 de ani si ma simt prost, poti sa imi spui "tu" sau "ba" Wink.

Spor si sa nu ai accidente
  • pancu

  • Mesaje scrise: 279
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2009

  • Mesaj Privat
cred ca ai dreptate...o sa incerc in cel mai scurt timp sa schimb uleiul,distributia.,etc...sa ma interesez si cat costa toate astea...si eu am tot ''28''ani Mr. Green ,asa ca iti spun ''AI dreptate''
Skip ads

  • 24PAM

  • Mesaje scrise: 76
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2001 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Oct 2009

  • Mesaj Privat
daca nu ma insel la benzina revizia se face la 20.000km
si la motorina la 15.000km, "trasi de par"
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Producatorul recomanda reviziile in Romania la 15.000 km pentru Z18XE.
  • sera

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1997 1.6 16v
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2009

  • Mesaj Privat
salutare
stie cineva ce semnificatie are semnul de pe portbagaj in formã de peste sau infinit, l-am vazut pe mai multe marci de masini dar in special cele aduse de la nemti
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR