Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • calin1945

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 2005 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2008

  • Mesaj Privat
S-a postat mult si fara a se raspunde la intrebarea: Ce articol, din ce lege interzice folosirea Xenoanelor after-market? Ati amintit de ITP-uri, de politie si chiar de ARR.... am inteles dar chiar si ARR in baza carei legi (articol) sanctioneaza acest lucru, aici intervenind si aspectul constatarii faptei, adica cine este abilitat sa constate ca eu am facut modificari la masina. ARR cum poate sa constate, prin masurarea intensitatii? nu prea cred.....

Astept raspunsuri abilitate. Eventual un PV de contraventie scanat, pentru ca altfel nu cred ca se poate da amenda sau suspenda certificatul de inmatriculare....bye
Skip ads

  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
@octav viitorul ala este foarte indepartat.

@mircea poate a pus neamtul xenon in 1998 si a omologat.si rar-ul nu trece in carte asa ceva.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
calin1945 a scris:S-a postat mult si fara a se raspunde la intrebarea: Ce articol, din ce lege interzice folosirea Xenoanelor after-market?


Art.101. - (1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta în clasa a III-a de sanctiuni urmatoarele fapte savârsite de persoane fizice:
...
10. montarea la autovehicul, remorca sau tramvai a luminilor de alta culoare sau intensitate, a altor lumini ori dispozitive de avertizare sonora sau accesorii ori modificari neomologate;
...

Aveti omologare pentru montarea altor lumini si pentru modificarea sistemului de iluminat la care adaugati balasturile? Idea Question

marian_sro a scris:@mircea poate a pus neamtul xenon in 1998 si a omologat.si rar-ul nu trece in carte asa ceva.

Omologarea neamtului e valabila doar in Nemția. Cool Fara omologare de tip la RAR nu poti folosi o masina inmatriculata in Romania.
  • electronistul

  • Mesaje scrise: 1,123
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2012 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Asta cautam - multumesc domnu' comisar.
Skip ads

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Sa traiti... bine! Smile
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Legea e facuta bine, adica sa fie ambigua si-n acelasi timp interpretabila cum vrea organul de politie.
La noi nu prea e problema cu xenoanele aftermarket dar pe dincolo te arde politia de nu-ti mai trebuie xenoane cat traiesti tu
  • Tzepozzz

  • Mesaje scrise: 795
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Y 17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2007

  • Mesaj Privat
florin_darabut a scris:Eu zic ca problema nu este cu itp=ul peste care se poate trece fff usor,ci este vb de faptul daca te opreste arrul pe aia nu-i poti aburi ca si pe politai.

daca te opreste ARR-ul montezi becurile vechi inapoi Wink
  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
tonytm a scris:Legea e facuta bine, adica sa fie ambigua si-n acelasi timp interpretabila cum vrea organul de politie.
La noi nu prea e problema cu xenoanele aftermarket dar pe dincolo te arde politia de nu-ti mai trebuie xenoane cat traiesti tu

Esti sigur ca in afara nu e voie cu din astea after market? Ca in ultimul timp vad tot mai multe si ma intreb oare ce or face cand ies in afara? daca nu e voie. La noi cred ca daca au timbru din acela RAR cand le cumperi, le poti monta si folosi fara probleme. Oare ma insel? Ca mai sunt si alte piese de genul acesta care se vand si nu au timbru de ex senzorii de parcare sau alarme. Poate ne lumineaza cineva de pe aici, eventual organu' Smile (a se citi Ciocan).
Skip ads

  • adrian_ul

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2007

  • Mesaj Privat
eu am firma de folieri auto...am vrut sa ma aduc si ceva elemente de tuning la vanzare printre care si xenoane aftermarket....am avut controlol de la RAR si l-am intrebat pe acel domn daca am voie sa vand asa ceva...mi-a zis ca nici un fel de xenoane care se vand pe piata nu sunt omologate RAR si nici nu se pot omologa (deci daca veneau aia in control luam amenda).xenoanele trebuie sa aiba un certificat de coformitate ceea ce nu au.ca o paranteza va zic ca nici xenoanele care le vedeti voi pe piata de la PHILIPS nu sunt originale pt ca nu s-ar complica cei de la PHILIPS sa faca niste lucruri aftermarket care sa nu fie omologate.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
xenoanele, conform legii, nu sunt OK. de acord. Dar:
1- e plin asfaltul de loganuri cu xenon pe far normal. Nu am vazut niciunul tras pe dreapta. Si nu numai, am vazut si harburi antice. Same story
2- Operabilus are xenoane pe far normal de aproape 2 ani. Si a circulat destul. La stilul lui, pun pariu ca nu scapa neobservat de politai. Nu mi-a zis ca ar fi luat amenda
3- eu am avut xenoane pe far cu lupa aproape 2 ani. Timp in care am mers si in conced, in austria. Am trecut pe langa rondiosagii din Hu, pe langa polizei-ii din AU. Plus in tara, circulat o gramada. Nimeni nu m-a intrebat de sanatatiuri.

Deci, teoretic nu ai avea voie. Practic, tre' sa iti consumi ghinionul pe 20 ani ca sa se ia de tine pentru treaba asta. Eventual tii becurile normale de backup, si lasi legaturile accesibile. Te impaci cumva cu politei-ul. Dar asta e caz extrem.
Electronistule, am povestit azi cu cei de la casco. sunt sperante ca in ~2 saptamani (maxim) sa inchei treaba cu ei. Apoi pleaca epava... si garajul asteapta sa iti vada farurile Very Happy
  • ionutxxl

  • Mesaje scrise: 1,255
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2004 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2008

  • Mesaj Privat
stocariu a scris:
tonytm a scris:Legea e facuta bine, adica sa fie ambigua si-n acelasi timp interpretabila cum vrea organul de politie.
La noi nu prea e problema cu xenoanele aftermarket dar pe dincolo te arde politia de nu-ti mai trebuie xenoane cat traiesti tu

Esti sigur ca in afara nu e voie cu din astea after market? Ca in ultimul timp vad tot mai multe si ma intreb oare ce or face cand ies in afara? daca nu e voie. La noi cred ca daca au timbru din acela RAR cand le cumperi, le poti monta si folosi fara probleme. Oare ma insel? Ca mai sunt si alte piese de genul acesta care se vand si nu au timbru de ex senzorii de parcare sau alarme. Poate ne lumineaza cineva de pe aici, eventual organu' Smile (a se citi Ciocan).

In strainatate te amendeza de nu -ti mai trebuie xenoane afttermarket Shocked
-Am avut cunostinte care au luat amenda in Ungaria,Slovenia pt xenoane,dar au patit in general cei fara lupa la far care si-au montat xenoane,te curenteaza de bani Mad ca-si dau seama imediat ca ai xenoane, ca doar nu s-au pus xenoane din fabrica pe masini cu faruri fara lupa
Mai nou, mi-a spus ieri un coleg care face Italia ca l-a prins pe un roman in Italia cu evacuare dubla facuta de el si i-a dat 500 euro amenda pt asta
L-a noi nu am auzit pe nimeni ca a luat amenda pt Xenoane aftermarket ....
  • sectorash

  • Mesaje scrise: 190
  • Locatie: Austria
  • Masina: Astra 2007 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2007

  • Mesaj Privat
of -topic : Xenon-ul after market pus pe far fara lupa este ... praf (vezi LOGAN, Matiz, ș.a.), daca mai bate si aiurea... vai de cei de pe contra-sens, traiasaca BI-XENON de fabrica.
Skip ads

  • alinuty2003

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Feb 2009

  • Mesaj Privat
deci...de legal nu sunt legale in nicio tara...daca iti pui xenon si te opreste arr-ul si vrea sa te incalte de amenda si ai xenon poate sa iti dea amenda ca nu sunt omologate.....DAR inca nu am auzit politisti sa dea amenda ca ai xenon...
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Bre stocariu-le, io stiu din codru' rutier ca teoretic e de naspa daca faci modificari la frane, directie si lumini. Despre senzori de parcare sau colante n-am citit nimic.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
sectorash a scris:of -topic : Xenon-ul after market pus pe far fara lupa este ... praf (vezi LOGAN, Matiz, ș.a.)

M-a ferit Dumnezeu sa intalnesc matiz cu csenoane. Alea chiar si cu halogene iti penetreaza retina asa cum cerneala penetreaza creta.
  • naniacostin

  • Mesaje scrise: 1,277
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 x20dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2007

  • Mesaj Privat
parerea mea umila.de ce o tineti cu e legal sau nu e legal?orcium in romania nu conteaza.conteaza doar siguranta ta nu?si atunci cand pui xenon pe far original de astra f ai toate sansele ca ala din sens opus sa se urce la propiu pe tine...nu va ganditi numai la voi ganditi-va si la ceilalti partcipanti la trafic...
  • tuodrel79

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2008

  • Mesaj Privat
fratilor voi nu vedeti ca in romania e posibil orice, daca se omologheaza masini cu volan pe partea dreapta si circula inmatriculate in romania si care au farurile pentru partea dreapta si care clar te deranjeaza in trafic dar niste xenoane care sunt bine reglate nu vad care af fi problema
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
biela-manivela a scris:
sectorash a scris:of -topic : Xenon-ul after market pus pe far fara lupa este ... praf (vezi LOGAN, Matiz, ș.a.)

M-a ferit Dumnezeu sa intalnesc matiz cu csenoane. Alea chiar si cu halogene iti penetreaza retina asa cum cerneala penetreaza creta.


aka proiectoare de tun antiaerian Laughing
  • cuby

  • Mesaje scrise: 287
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Vectra 1992 c16nz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2008

  • Mesaj Privat
M-a oprit pe mine melitia ca cica nu-mi ardea un bec. cobor din amasina, ii arat omului ca ambele becuri functioneaza si-si da seama ca nu am becuri normale. Ii spun ca am instalatie xenon: gata amenda ca nu-s becurile masinii si nu-s trecute in carte. Dupa 15 minute in care a cautat in decretul ala al lor de n'spe mii de pagini sa-mi arate unde scrie ca nu am voie cu xenon ( si bineinteles ca nu gaseste), vine si zice ca a gasit el, citez: "dar se sanctioneaza cu avertisment verbal".
In concluzie, nu patesti nimic daca te opreste politia si te intreaba de xenon.
Multa bafta!
PS Si eu am xenon pe far normal si nu mi-a spus nimeni pana acum ca l-ar deranja lumina.
PS2 Dupa ce se monteaza xenon , se regleaza farurile ca nu mai bat la fel. Poate nu stie toata lumea...


Ultima modificare facuta de cuby la Mie 13 Jan, 2010 9:07 pm, modificat de 2 ori in total
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Ptiu ce prost a fost asta. Iti dai seama ca dupa ce a ajuns la sectie si le-a povestit colegilor i-au dat aia cu decretul in cap.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR