Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • Mircea[SB]

  • Mesaje scrise: 676
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 1995 1.7 TDS TC4EE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2007

  • Mesaj Privat
marian_sro a scris:@mircea poate a pus neamtul xenon in 1998 si a omologat.si rar-ul nu trece in carte asa ceva.

Daca e scrisa in brief modificarea respectiva, cu stampila langa, cum ca a fost acceptata modificarea respectiva de catre nemti, si te duci la RAR cu farurile respective cu xenon nu cred ca nu ti le scriu in cartea masinii ca ar fi omologate. Eventual iti spune ca sa le dai jos, dar m-as mira din moment ce masina a fost omologata cu asa ceva. Mai aud si lumea ca avea nspe mii de tipuri de roti in brief si cei de la RAR din tara nu le-au trecut in talon decat pe cele de pe masina. De ce nu ii trageti de urechi sa va treaca tot ce scrie in brief? E ca si cum ti-ai pune un alt motor pe masina, mai tare, si neamtul omologheaza masina, si trece in brief ce motor are la momentul actual, iar cand ajungi in tara cu masina si vrei sa o inmatriculezi cei de la RAR nu iti scriu ca ai alt tip de motor, atunci ce faci ?
Skip ads

  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Eu unul n-am vazut in nici un brief/talon/etc trecute xenoanele.
  • marian_sro

  • Mesaje scrise: 3,805
  • Locatie: piatra neamt
  • Masina: Vectra 1999 x20xev
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2007

  • Mesaj Privat
si nici nu exista.folia nu se trece in talon chiar daca e omologata.toba sport la fel.suspensia sport, xenon,etc.
modificari la iluminat.dar xenonul respecta culoarea farurilor halogen.deci pot spune ca nu e modificare?

cum spuneau si colegii mai sus:legea e tare ambigua.tine de interpretare.
totusi daca nu e voie de ce e voie sa se vanda la liber?aceiasi chestie si cu detectoarele cand erau ilegale.

la nemti e bine.orice modificare se trece in brief.ia mergeti la noi sa treceti jante pe 15 pe o vectra a ca a mea.nu se poate.chiar daca cartea spune ca se monteaza din fabrica.
  • daniel30

  • Mesaje scrise: 256
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Tigra 1999 x14xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Faza e ca toata lumea isi pune xenoane pe faruri normale si nu pe cele cu lupa asta e mai grav.
Skip ads

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Mai grav este ca unii au in proiectoare csenoane care bat mai tare decat luminile de aterizare de la un Boeing 747!
  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
biela-manivela a scris:
ovidiutm a scris:P.S. de cand esti fanul lui Ciocan? Laughing

De cand mi-am dat seama ca e un geniu. Laughing

Cum ti-ai dat seama ca e un geniu?
Am vazut azi pe un site de stiri povestea lui cu insuratoarea si spuneau acolo ca isi cunoaste gagica de 1 luna si ca i-a facut cadou niste bijuterii de 5000 euroi. Un cititor a facut un sumer comentariu
"hahaha ce looser! (Joi, 14 ianuarie 2010, 14:2Cool
Andrei [anonim]
dupa o luna de zile ii face cadou de 5000 de euro? vai mie... o fi virgin?
ca sa nu mai intreb in cat timp a strans el banii astia din salariul de bugetar..."

Sper ca nu i-am suparat fanii , dar mi-a placut comentariu
Scuze de off topic...
  • electronistul

  • Mesaje scrise: 1,123
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2012 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Esti OFF TOPIC delete, delete ...
of of Fara Spam
( Embarassed )
  • EML

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2008

  • Mesaj Privat
biela-manivela a scris:Mai grav este ca unii au in proiectoare csenoane care bat mai tare decat luminile de aterizare de la un Boeing 747!



Si eu am vrut sa imi pun in proiectoare Embarassed ... dar citind topicul am renuntat la idee Rolling Eyes

EML
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Nu te intreaba nimeni de proiecctoare si xenoane. Ei verifica daca farurile bat corespunzator.
Partea proasta a meseriasilor din RO este ca nu realizeaza ca farurile se reghleaza dupa schimbarea in xenon. Nu conteaza ca sunt faruri cu lupa, fara lupa. Trebuiesc reglate pe inaltime.
  • D.Mihai

  • Mesaje scrise: 212
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Am vrut si eu xenon in proiectoare dar m-am razgandit dupa ce am vazut cum bat farurile cu xenon fara lupa pe timp de ceata. Very Happy

Pentru cei care nu cunoscpot spune doar atat: vezi doar ceata si doua raze de lumina care trec prin ea.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
B10XUP a scris:vezi doar ceata si doua raze de lumina care trec prin ea.

Laser, frate!
  • D.Mihai

  • Mesaje scrise: 212
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Chiar ca laser; de asemenea este si o metoda buna sa vezi daca iti bat farurile prin pomi Smile
Skip ads

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Hehehe, cate masini noi am vazut la care pe ceata se vedeau laserele prin pomi si pe contrasens!
  • 22 VIN

  • Mesaje scrise: 188
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2010

  • Mesaj Privat
daniel30 a scris:Faza e ca toata lumea isi pune xenoane pe faruri normale si nu pe cele cu lupa asta e mai grav.

Pai fii atent: Subaru nu are faruri cu lupa. La un Subaru Forester, de exemplu, daca il iei cu extraoptiunea Xenon, va veni, din fabrica, cu Xenon in faruri cu oglinzi.
Fiat Stilo la fel, nu are faruri cu lupa. In farurile cu halogen exista loc pentru montarea balastului de xenon. Deci, si din fabrica, xenonul se monteaza pe acelasi far ca si halogenul.

Daca iti reglezi farurile cum trebuie (si nu ma refer la reglarea pe inaltime, din interior), xenonul nu va deranja pe nimeni. Eu am montat xenon, si am stat si am migalit la reglajul farurilor (cu aparat pentru reglaj, bineinteles). Le-am reglat sa fie drepte la treapta 1, si eu le tin jos de tot, la 3. Nu am primit NICIUN flash, nu mi-a zis niciun prieten ca-l orbesc. Eu n-am pus xenonul de fita, am pus pentru ca nu vedeam bine cu becurile pe halogen. Am luat Philips BlueVision si s-au ars repede. Intr-adevar, erau bunicele, dar mai avea sens sa mai dau 130ron pe alt set?
Deci xenonul pe far cu oglinda nu e durere, dar numai daca iti reglezi farul asa cum trebuie.
Atat imi pare rau ca n-am gasit decat 6000k de unde le-am luat si de unde stiam ca-s bune, dar cu prima ocazie, cand se arde un bec, trec pe 4300k. La Vectra am de fabrica, deci 4300k si sunt cele mai bune becuri existente.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,452
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
22 VIN, tu faci o mica confuzie. Presupui ca la Subaru Forester si la Fiat Stilo, deoare folosesc faruri cu oglinda pentru xenon, e acelasi far pentru xenon si halogen. Tecdocul te contrazice. Ori, daca farurile sunt diferite, nu o fi conformatia oglinzilor diferita? Ca sa nu mai vorbim de faptul ca in majoritatea cazurilor farurile cu xenon din fabrica vin cu auto levelling
  • pika1460

  • Mesaje scrise: 709
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
-Pot sa adaug si eu la lista cu masini cu xenon de fabrica fara lupa urmatoarele: Honda Civic si Nissan Pathfinder/Navara.

-NU SUNT DE ACORD cu xenonul pe faruri fara lupe indiferent cat de bine ar fi el reglat.

-Am xenon cu lupe, autoleveling si spalatoare. (inainte de masina asta am avut alta, unde la fel, inainte de a monta un kit HID am cautat neaparat faruri cu lupe)
  • Andrei WPX

  • Mesaje scrise: 470
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Salut.am un opel astra g cu xenon after market pe farurile stock (fara lupa) si pana in prezent n am primit nici un flash pe seama farurilor.pozitia farurilor este pe 0 si n am nici o problema.Xenoanele sunt de 6000 lumeni.
  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Daca sunt bine reglate nu deranjezi. Dar diferenta de putere se observa oricat de bine ar fii reglate.
  • Andrei WPX

  • Mesaje scrise: 470
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Corect,dar asta nu pare a fi un inconvenient pentru colegii din trafic.
  • xcuseme

  • Mesaje scrise: 1,458
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2002 Isuzu Y17DT 16v 55kW
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Din ce am vazut pana acum... majoritatea care au xenon aftermarket ORBESC participantii la trafic, din cauza:
- reglarii proaste a farurilor
- lumina este disipata aiurea, si in sus... apare un efect de glare, indiferent cat de bine sunt reglate farurile.

Acum... privit din spatele volanului:
- daca le ai reglate bine cat de cat... ai o lumina foarte buna, dar pe distanta scurta (dupa parerea mea din ce am vazut nu bat mai departe decat niste faruri normale cu halogen reglate cum trebuie). Si aici ma refer strict la farurile cu lupa concepute pentru halogen. Impresia de "vazut mai bine" este data de lumina alba care intradevar e mult mai buna, dar distanta pe care vezi in fata nu e neaparat mai mare. Pericolele cresc evident proportional cu viteza cu care mergi noaptea.

- daca le reglezi sa bata bine si sa vezi calumea pana departe, cu siguranta vei deranja pe cei din fata ta.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR