Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • vectrapxi1

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2004 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Am citit topicurile referitoare la modul de a demonta butucul contactului dar nu prea m-au lamurit.
Am Vectra '92 si trebuie neaparat sa demontez contactul dar nu stiu cum.
Am demontat surubul mic ce tine asamblata partea electrica de butuc si am pus cheia in toate pozitiile in contact dar nu am reusit sa scot contactul din butuc, nici partea electrica nici pe cea mecanica si mi-a fost teama sa fortez.
M-ar ajuta o sugestie un 'How to...'

Multumesc anticipat
Skip ads

  • edy2172

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: cugir-alba
  • Masina: Astra 2002 1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
vectrapx1 ...fi atent la ce zic eu .....dupa ce ai despacut plasticele se poate vedea contactul partea mecanica care este prinsa de coloana volanului cu un fel de bratara si aceasta ca sa se inchida s-a folosit un surub metric 8 dar nu are cap hexagon ci un cap la fel ca nitul adica semirotund ...eu la treba asta am ajuns la concluzia ca numai prin bataie cu o dalta subtire si un ciocanel pot sa desfac surubul respectiv ...si am reusit caci l-am batut pana si-a dat drumul acel surub si apoi a mers cu mana ...pentru a monta la aloc am pus un surub cu cap hexagon pentru cheie fixa de 13.....aceasta operatiune am facut-o la cele 2 opeluri pe care le-am avut + la alti prieteni care nu s-au descurcat .....de mentionat ca dupa ce le-am slabit au mers cu mana f. usor.......si apropo contactul electric este prins de partea metalica a contactului cu 2 suruburi vierme inecate foarte mici cred ca metric 3 cu canal de surubelnita dar aste le poti deface mai greu mai ales unul ca nu prea ai loc sa bagi mana in aacea zona ....eu am avut o surubelnita f. scurta cam ca tipul care se gaseste pe bricegele cu multe accesorii si se afla prinsa in tirbuson.....poate m-am facut inteles ......spor la munca ....nu e greu.....doar sa vrei....
  • vectrapxi1

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2004 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Edi multumesc pentru raspuns, dar te rog mai lamureste-ma cu ceva, daca demontez partea electrica a contactului, nu iese si partea mecanica din butuc fara a mai da jos bratara de pe axul volanului ?
  • vectrapxi1

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2004 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Insist ca sa persist ( sper ca nu in greseala ), logic cred ca partea mecanica a contactului ar trebui sa iasa din butuc fara sa fie nevoie sa demontez bratara de pe axul volanului sau partea electrica.
DAR CUM DR.... Evil or Very Mad AS PUTEA SA-L SCOT.

Apropo surubelul din spate care tine partea electrica este diabolic daca nu ai scule adecvate.

Multumesc anticipat,

P.S. daca il demontez pina la urma, o sa fac un tutorial ilustrat pentru rubrica how to..., promit, dar deocamdata astept indicatii si sugestii de la inaintasi.
Skip ads

  • ealex

  • Mesaje scrise: 166
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Calibra 1990 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2005

  • Mesaj Privat
exista o gaura pe bucata care tine butucu si axul volanului, chiar in dreptul butucului. apesi cu ceva ascutit in ea, un cui. in acelasi timp cu cheia dai un click sa prinda cheia in butuc si tragi de el afara. daca nu reusesti iti fac poze maine, da private
  • edy2172

  • Mesaje scrise: 283
  • Locatie: cugir-alba
  • Masina: Astra 2002 1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2004

  • Mesaj Privat
da ,se poate scoate doar partea mecanica si e exact asa cum a spus EALEX, dar e mai greu sa lucrezi pe acolo si daca nu apesi bine pe acel stift ca e ca un stift si nu pui cheia pe pozitie nu o sa-ti iasa si o sa risti sa cada catzeii care sunt in butuc....vezi ca este doar o pozitie pentru cheie in care iasa butucul afara ....cred ca prima treapta a cheii.....p.s. adevarat ,surubelul care tine partea electrica a contactului de partea metalica se desface mai greu daca nu ai scule ....
  • vectrapxi1

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2004 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Am demontat si reparat contactul.
Multumesc de ajutor, o sa revin cu pozele si tutorialul promis.
Duminica placuta tuturor Cool
  • vectrapxi1

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2004 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Am pus tutorialul cu demontarea asa cum am promis la tutoriale.
Multumesc tuturor celor care mi-au dat indicatiile initiale
Bye


https://www.clubopel.com/vie...44&highlight=
  • dalex21ro

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Braila
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
E normal sa fie fierbinte in functionare contactul electric de la butucul cheii (e vorba de cel general)?Multumesc!
  • n.dragos

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Salut. Am si eu o mare problema, cum demontez contactul? va rog sa ma ajutati. Crying or Very sad
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Bine ai venit @n.dragos.
Ai aici tot ce-ti trebuie:
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=29618
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR