Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A
  • 2kappa

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2005 z 1.0 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Poate ajuta https://www.clubopel.com/vie...p=1344386#1344386
Skip ads

  • cristikitara

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Olt
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jun 2012

  • Mesaj Privat
decat sa desfac ceva si sa stric mai rau mai bine o las asa cum este pt. ca nu este foarte deranjant.credeam ca nu stiu eu cum trebuie sa inchid deoarece am vazut in manual doua rubrici referitoare la problema si anume una in care se inchide si se deschide cu cheia direct si alta in care se deschide si se inchide din centralizata dar manualul meu este in italiana si eu ma descurc mult mai bine in engleza.
oricum cred ca am inteles cam 90 la suta din ce scrie dar credeam ca imi scapa mie ceva .
probabil ca asa este conceputa masina.
  • vladu22

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2000 G13BB
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2014

  • Mesaj Privat
buna ziua,
am si eu un Suziki Wagon R+ din 2000 care este practic aceeasi masina cu Opel Agila (difera doar motorul care este 1.3 G13BB)
masina a venit cu inchidere centralizata din cheie fara alarma
am cumparat un modul inchidere centralizata PNI 288 cu schema:




ma puteti ajuta cu instalarea ei? precizez ca am desfacut plasticul de sub volan si plasticul din stanga pedalelor
  • 2kappa

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2005 z 1.0 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Nu cunosc daca se aseamana dar mor de curiozitate de ce ai cumparat un modul de inchidere centralizata daca ai unul montat de fabrica? S-a stricat? Si masina mea a venit echipata cu inchidere dar fara telecomanda, doar din cheie. Am montat o alarma care s-a cuplat la modulul fabricii si voila, o simbioza perfecta. Pt localizare si deschidere portbagaj? Diferenta este de doar 180 lei intre inchidere si o alarma buna Maat. Poate am inteles eu gresit?
Poate ajuta cu ceva
http://gurtam.com/files/ftp...501U83E30-01E.pdf
Skip ads

  • vladu22

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2000 G13BB
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2014

  • Mesaj Privat
pentru ca nu ma intereseaza alarma...
  • 2kappa

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2005 z 1.0 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Nu te supara ca ti-am pus intrebarea asta. Inseamna ca sunt uzate rau telecomenzile pt ca nu cred ca niste palpaituri de semnal in parcare merita atata deranj.
Referitor la schema Agilei (alarma si inchidere), este detaliata in acest topic (mai in urma cu 2 pagini este chiar dezbatuta problema ta)
  • vladu22

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2000 G13BB
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2014

  • Mesaj Privat
+ ca butucul de la sofer e stricat, m-am saturat sa deschid masina cu cheia de la usa pasagerului >_<

am facut cateva poze... poate ma lamureste cineva unde bag firele alea... din schema modulului http://imagini.evomag.ro/Ca...smsn.jpg.600.jpeg
asta este mufa in care era bagat vechiul modul





si asta e o poza cu o mufa de care nu stiu nimic.. poate ma luminati voi Smile




multumesc mult anticipat
  • StefanTolos

  • Mesaje scrise: 4,224
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2018 B12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2007

  • Mesaj Privat
In prima mufa se face conectica alarmei a doua mufa este cea dedicata pentru diagnoza auto OBD.
Skip ads

  • vladu22

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2000 G13BB
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2014

  • Mesaj Privat
ok... si eu cum leg firele de la modulul meu la acea mufa?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pune modulul original si te legi pe firul care inchide-deschide usile, ala de pe portiera sofer.
  • vladu22

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2000 G13BB
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2014

  • Mesaj Privat
cum stiu care este firul care inchide-deschide usile? trebuie sa scot portiera?

la service imi cere 80lei sa-mi lege un cablu Mad
  • vladu22

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2000 G13BB
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mar 2014

  • Mesaj Privat
nimeni nimic? ma poate ajuta cineva contra cost?
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat

  • cosmin_sicrea2005

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Agila 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2014

  • Mesaj Privat
buna seara, sunt nou pe acest forum! urmaresc cu interes subiectele dezbatute aici deoarece sunt proaspat posesor al unui opel agila model 2000 varianta full (AC, geamuri electrice oglinzi electrice , inchidere centralizata etc ) . Ma confrunt cu urmatoarea problema.,,,Masina mea are inchidere centralizata din cheie (doar cand rotesti de cheie in butuc ). AS dorii exact pasii necesari legarii unui modul aftermarket cu telecomanda si ce fire trebuiesc conectate(culori si localizare ). Modulul am inteles ca are si functia de confort (ridicare geamuri ) insa nu asta e interesul meu principal . Pe mine ma intereseaza strict sa am un modul cu telecomanda conectat . Ce fire (culori ) trebuie conectate la modulul aftermarket. (Modulul original si mufa conectoare de pe masina am identificat-o are 16 pini. si stiu unde se afla....intrebarea care se se ridica ar fi ..........la ce fire trebuie sa ma leg cu modulul aftermarket. sa am doar functie inchidere / deschidere din telecomanda ! MErci ! (P.S nu am cunostiinte de electronica ) de asta prefer explicatiile mai detaliate in locul unei scheme electrice! Multumesc!
  • Monica I

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Olt
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Salut,
Eu am inchiderea centralizata din fabrica, dar se face din cheie. Am incercat sa ii montez inchidere pe telecomanda,dar se pare ca actuatorul de pe usa soferului nu mai functioneaza cum trebuie. Dupa montare, din telecomanda inchidea usile, dar nu se mai deschideau. Din cheie, pot inchide si deschide toate usile si din partea dreapta. Aveti idee daca incerc sa ma leg la usa dreapta, ar putea functiona telecomanda? As incerca si aceasta varianta inainte de a-mi cumpara actuator pentru usa din stanga.
  • mariustintea

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Meriva 2007 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2013

  • Mesaj Privat
@Monica I ..corect se leaga la modulul masini dar pentru a simplifica te poti leaga si la butonul de inchis-deschis de pe usa din stanga. In cazul dumneavoasta oricum ati lega nu va merge pentru-*ca este ceva defect in mecanismul usi stanga,deaceea cand inchideti cu cheia actionati manual acest mecanism iar restul usilor primesc comanda.Daca sa verificat electric tot ce tine alimentare-comanda atunci nu ramane decat sa se schimbe mecanismul dar problema este, din cate stiu, nu se poate schimba numai actuatorul, trebuie tot mecanismul si asta este cam scump. Bafta
  • Kaesar

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Agila 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Buna seara! Am si eu probleme cu legatul aceluiasi "Modul inchidere centralizata cu telecomanda PNI 288" pe Agila mea din 2002. Are inchidere dar numai prin actionare cu cheia si as vrea sa stiu daca a mai montat cineva sau daca poate explica cineva cum se fac legaturile. Are schema evident, dar nu destul de explicita incat sa ma pot lega la ceea ce am pe masina. Daca explicatiile ar fi si in limba romana cu atat mai bine!
Acesta este modulul original


iar acesta este cel nou

si schema lui

  • Kaesar

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Agila 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Nimeni care se pricepe la asa ceva?!
  • Monica I

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Olt
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Eu am fost cu mașina la un service autorizat, care mi-a montat închiderea pe telecomandã. Din câte am înțeles e nevoie de un anumit tip de modul, din cauza faptului cã are douã trepte la deschiderea din cheie (la prima se deschide doar ușa șoferului, iar la a doua se deschid toate ușile). Inițial încercase cineva sã îmi monteze telecomandã, dar nu a reușit, tocmai din aceastã cauzã. Ba chiar mi-a spus cã e defect actuatorul și cã trebuie sã îl schimb.
  • Teo
  • *
  • 33 mesaje
  • din 19 Mai 2006
  • Agila 2001 Z10XE
  • Viseu de Sus
  • Teo

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Viseu de Sus
  • Masina: Agila 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Buna!
Am o Agila 1.0 din 2001 motor Z10XE, fara ABS, fara AC , fara inchidere centralizata,fara geamuri electrice, doar cu oglinzi electrice ....deci varianta chioara.
Am cateva intrebari care ma framanta:
1.Sunt pe cale sa cumpar, de la dezmembrari, fetele de usi de la un Opel agila 1.2 motor Z12XE, cu tot cu butoane cablaj, motorase si modulul de inchidere centralizata. Acest modul se conecteaza la celebra mufa alba din partea stanga de sub volan sau mufa este pentru alarma si modulul de la inchidere se lega in partea dreapta sub plasticul de pe stalpul din dreapta ( sub polita -torpedoul)- exista vreo mufa aici?
2.Se va potrivi cablajul si modului original de la Agila 1.2 la 1.0 ( ma refer nu vor fi probleme de compatibilitate cu ECU?)
3.Daca iau si geamurile electrice de pe masina donatoare ( Agila 1.2) - exista modul de separat de comanda ( modul confort sau cum s-o numi el) pentru geamuri electrice? Vor fi si aici probleme de incompatibilitate pe partea electrica sau ECU.
Astept pareri.
Multumesc!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR