Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • White Tzuly

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1981 13S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
clar manuala, desi as incerca un w12 sau 16 cu automata.

cutia automata mi se pare inutila si de prost gust pe off-roadere, unde controlul pilotului e foarte important. de asemenea, intretinerea e belea (la un schimb de ulei ATF se folosesc 15-20L- se curata de 2-3 ori cutia inainte de uleiul final !).

e foarte utila cutia automata pe masinile mici de oras, pentru soferi afoni, blonde, hodorogi, infirmi etc.

ps... am citit articolul cu cele 2 domnisoare, ambele mandre de noua achizitie. m-am distrat copios la faza ca oboseste cand apasa ambreiajul. va dati seama, hidraulic si oboseste..! daca avea dacie ce facea? Shocked Very Happy
Skip ads

  • Drogas

  • Mesaje scrise: 1,260
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Multi de aici care ati votat manuala e pt ca nu ati condus una automata,
macar tiptronic daca nu DSG, octavia de 1.9 105 cai cu DSG cred ca bate la cur 1.9 cdti de 120 de cai, desi e diferenta de 15 cai iar kg sunt tot pe acolo.

2.0 DTI e pistol cu apa pe langa ce poate face DSG cu 1.9 care avea doar 4 cai in plus, m-a cam speriat cand am vazut cum se misca
  • Y-GreK

  • Mesaje scrise: 1,280
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2007

  • Mesaj Privat
White Tzuly a scris:e foarte utila cutia automata pe masinile mici de oras, pentru soferi afoni, blonde, hodorogi, infirmi etc.



Asta a fost geniala... Laughing
  • Peterr

  • Mesaje scrise: 408
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2010 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Multumim, Tzuly.

Toti proprietarii de masini care au cutie automata apreciem comentariul tau. Mie imi place sa conduc automata, inclusiv in afara orasului, deci, intrebarea mea este: In care din categoriile enumerate mai sus ma incadrez? Confused
Skip ads

  • Peterr

  • Mesaje scrise: 408
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2010 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2008

  • Mesaj Privat
*Apreciaza

P.S.: No "delete" button on accidental posting
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Trecem peste postarea dubla a lui Peterr de mai sus. Cool
Drogas a scris:Multi de aici care ati votat manuala e pt ca nu ati condus una automata

Mare adevar ai grait! Sunt prea putini cei care pot alege manuala sau automata in cunostinta de cauza. Recunosc ca nici eu nu am condus automata.
  • Bunicu

  • Mesaje scrise: 2,223
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
eu am condus (si nu putin ) o vectra B 2.5 automata si astra G 2.0 manuala. Amandoua merg perfect dar...aleg tot manuala. Si in cunostinta de cauza.
  • siirm

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 3.0 CDTi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Sunt destui de multi care n-au iesit din sat in viata lor dar spun ca-i tare fain la Calico Jack Pub!

Fratilor, abtineti-va de la comentarii daca n-ati mers in viata voastra cu automata.
Mai ales tu domnule @White Tzuly, te rog abtine-te de la jigniri. Eu am mers atat cu automata (detin AF40 pe vectra mea de trei litri) si am mers si cu kadet din 81, dar recunosc, n-am avut un Tweety atarnat de oglinda, poate mergea mai repede.
Cat despre aberatiile cu 15 - 20 litri de ulei abtine-te, ca esti pe dinafara.
Skip ads

  • stanstan

  • Mesaje scrise: 148
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Tzuly ai cumva un 46 mare pe masina? Very Happy
  • zyku

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Alba
  • Masina: Frontera 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Automata clar daca are tiptronik sau DSG ca te poti bucura f usor de o inferioara inainte de viraj sau de o frana de motor in caz ca trebuie sa te opresti de urgenta, si in acelasi timp te bucuri si de comfortul oferit in oras sau pe autostrada bucurandu-te de pilotul automat!
Leagat de service nu stiu de ce se plange toata lumea pt ca are o durata de viata foarte lunga si intervalul de service este foarte mare! Daca este intretinuta cum trebuie si cel mai important folosita in felul in care a fost proiectata sa fie folosita cel putin 350-400.000 de km nu iti creaza nici o prb! Daca iti iei masina la 3-400.000 km, o mai folosesti si necoresp ca nu ai mai avut automata si crezi ca e aceasi mancare de peste cu manuala si iti cade convertizorul de cuplu si dai pe el 1000 euro (depinde de masina) asa da e scumpa intretinerea, dar daca stau bine sa ma gandesc nci asa ca dupa ce-l schimbi ai paca iar o gramada de km!
Votul meu: automat daca are tiptronik sau DSG...intre hidramat simplu si manuala cel putin in momentul de fata as alege manuala, dar peste cativa an dupa ce mai inbatranesci cu siguranta as alege si automat simplu.
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
zyku a scris:Automata clar daca are tiptronik sau DSG ca te poti bucura f usor de o inferioara inainte de viraj sau de o frana de motor in caz ca trebuie sa te opresti de urgenta, si in acelasi timp te bucuri si de comfortul oferit in oras sau pe autostrada bucurandu-te de pilotul automat!

Scuza-ma ca te intreb, dar ce are sula cu prefectura? Nu te poti bucura de pilot automat si pe cutie manuala? Mai lipseste sa ne spui ca la automata te bucuri si de aer conditionat.
  • vali B 44 PIV

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2000 x25xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2007

  • Mesaj Privat
White Tzuly a scris:clar manuala, desi as incerca un w12 sau 16 cu automata.

cutia automata mi se pare inutila si de prost gust pe off-roadere, unde controlul pilotului e foarte important. de asemenea, intretinerea e belea (la un schimb de ulei ATF se folosesc 15-20L- se curata de 2-3 ori cutia inainte de uleiul final !).

e foarte utila cutia automata pe masinile mici de oras, pentru soferi afoni, blonde, hodorogi, infirmi etc.

ps... am citit articolul cu cele 2 domnisoare, ambele mandre de noua achizitie. m-am distrat copios la faza ca oboseste cand apasa ambreiajul. va dati seama, hidraulic si oboseste..! daca avea dacie ce facea? Shocked Very Happy
am votat automata , de curiozitate la cum gandeste domnul de mai sus : Cat de idioti sunt astia de la mercedes sau audi sau bmw ca pun pe masinile gen S500, GL 450, A 8 6l,Q7,R32, 740 ,760 cateva din masinile care leam condus si eu?
Man daca nu ai condus nu vb prosti si mai ales nu jicni, da este adevarat ca este consumul mai mare cu 1L MAX 2L,
intretinere ce sa iti spun la masina din semnatura la 60 mii se schimba filtru si uleiul toata operatia te duce undeva la 200 e cu manopera inclusa,de stricat am auzit multi tipi care se plang dar daca un motor nu ii schimbi filtrele si uleiul la timp crezi ca nu se strica, apropo poti sa mergi si pe manual daca vrei cu automata sau mai ai modul sport care schimba cand ajungi pe rosu, eu zic sa conduci intai o masina puternica cu cutie automata si vb , ok daca participi la curse liniute ai dreptate poate e mai buna o manuala
Skip ads

  • zyku

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Alba
  • Masina: Frontera 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2009

  • Mesaj Privat
biela-manivela a scris:
zyku a scris:Automata clar daca are tiptronik sau DSG ca te poti bucura f usor de o inferioara inainte de viraj sau de o frana de motor in caz ca trebuie sa te opresti de urgenta, si in acelasi timp te bucuri si de comfortul oferit in oras sau pe autostrada bucurandu-te de pilotul automat!

Scuza-ma ca te intreb, dar ce are sula cu prefectura? Nu te poti bucura de pilot automat si pe cutie manuala? Mai lipseste sa ne spui ca la automata te bucuri si de aer conditionat.


Eu nu am pt ce sa te scuz colegule manivela, si te las pe tine sa descoperi daca o sa ai ocazia sa ai sau sa conduci o automata cu pilot automat pe autostrada! P.S.: nu mai vb in necunostinta de cauza ca nu da bine, pari sau chiar esti penibil...asta e un sfat pt tine daca vrei sa-l iei e ok daca nu iar!
Cele bune!
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Pe autostrada ma bucur de pilot automat si cu cutie manuala. Apropos pe autostrada nu am nevoie de schimbari de viteza decat la intrare, asa ca e irelevanta compararea cutiilor pe autostrada!

Cele bune si tie, stimate coleg!
  • siirm

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 3.0 CDTi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Singura diferenta este ca la pilot automat pe cutie tiptronic poti sa faci resume de la 30 km/h in sus la viteza de croaziera avuta inainte fara sa mai mesteci in schimbau. In restu nu stiu sa fie vreo diferenta.

Stima,
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
siirm a scris:Singura diferenta este ca la pilot automat pe cutie tiptronic poti sa faci resume de la 30 km/h in sus la viteza de croaziera avuta inainte fara sa mai mesteci in schimbau.

Asta chiar e o diferenta care te face sa te bucuri de pilot automat pe autostrada. Laughing Daca nu intalnesc niciun idiot care face depasire fara sa se asigure parcurg intreaga autostrada fara sa mestec in viteze sau sa calc ambreiaj ori frana. Dar e mai bine cu automata. Laughing
zyku a scris:pari sau chiar esti penibil...

Acu' ar veni o intrebare fireasca: cine pare sau chiar e penibil cand vine cu argumente gen automata te face sa te bucuri de pilot automat? Laughing
  • zyku

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Alba
  • Masina: Frontera 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2009

  • Mesaj Privat
biela-manivela a scris:
siirm a scris:Singura diferenta este ca la pilot automat pe cutie tiptronic poti sa faci resume de la 30 km/h in sus la viteza de croaziera avuta inainte fara sa mai mesteci in schimbau.

Asta chiar e o diferenta care te face sa te bucuri de pilot automat pe autostrada. Laughing Daca nu intalnesc niciun idiot care face depasire fara sa se asigure parcurg intreaga autostrada fara sa mestec in viteze sau sa calc ambreiaj ori frana. Dar e mai bine cu automata. Laughing
zyku a scris:pari sau chiar esti penibil...

Acu' ar veni o intrebare fireasca: cine pare sau chiar e penibil cand vine cu argumente gen automata te face sa te bucuri de pilot automat? Laughing


Tocmai ti-a dat colegul siirm explicatia pt ca logica ta nu a functionat in acest caz (nu ma mira ca esti fun al unui curcan pe nume ciocan) si pe langa asta iti mai dau o tema de casa care se bazeaza pe argumentul meu pro fata de cutia automata si anume: e acelasi lucru din punct de vedere al confortului sa mergi 2000 de km pe autostrada cu o automata sau cu o manuala ambele cu pilot automat (cruise control) ?
Si legat de cine e penibil ramai tot tu si iti explic si de ce ca sa intelegi macar de data asta sa nu mai fie motiv de dubiu in capul tau si sa nu mai fie o a-3-a oara cand esti penibil: ai rams penibil pt ca in continuare ai vb in necunostinta de cauza (a-2-a) oara, drept dovada cei care sunt in cunostiinta de cauza cum e colegul siirm au inteles despre ce vb eu acolo cand imi argumentam votul si parerea despre cutia automata si drept dovada nu mi-au "sarit in cap" ca tine pentru ca stiau despre ce e vorba, intr-un cuvant in cunostinta de cauza spre deosebire de tine!
P.S.: iti mai dau un sfat si ultimul dealtfel: o sa fi mult mai apreciat si nu o sa mai pozezi in penibil daca ai posturi de calitate (ca atunci cand cineva cauta o informatie sa gaseasca acea informatie data de cineva in cunostiinta de cauza nu de cineva care e dornic de stele sau chatuieste pe forum din plictiseala) chiar cu pretul de a avea mai putine stele!
Quality not quantity!
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Bre albanezule, vad ca intelegi foarte greu! Nu am negat ca e un avantaj ca poti reaccelera de la 30 km/h la viteza de croaziera fara sa mesteci in viteza! Eu doar am incercat sa iti explic ca e o facilitate pe care o folosesti extrem de rar catre deloc. Asa ca avantajul asta ramane doar pe hartie deoarece in practica ai si uitat de el pana cand ajungi sa-l folosesti o data. Daca la 130 km de autostrada romaneasca eu retrogradez maxim o data, atunci ai dreptate ca e un efort extraordinar si as economisi multe calorii daca as avea cutie automata.
Capisci?

Cu penibilitatea ai dreptate! Te-ai umplut destul!



Succesuri!
  • valycraciun

  • Mesaje scrise: 605
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2009

  • Mesaj Privat
D_M_G a scris:Am votat manuala! Consum de conbustibil mai mic, intretinere si reparatie mai ieftina!


am votat la fel ... si mai e faptul ca ai mai multa libertate sa te "joci"
  • zyku

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Alba
  • Masina: Frontera 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2009

  • Mesaj Privat
[quote="biela-manivela"]Bre albanezule, vad ca intelegi foarte greu! Nu am negat ca e un avantaj ca poti reaccelera de la 30 km/h la viteza de croaziera fara sa mesteci in viteza! Eu doar am incercat sa iti explic ca e o facilitate pe care o folosesti extrem de rar catre deloc. Asa ca avantajul asta ramane doar pe hartie deoarece in practica ai si uitat de el pana cand ajungi sa-l folosesti o data. Daca la 130 km de autostrada romaneasca eu retrogradez maxim o data, atunci ai dreptate ca e un efort extraordinar si as economisi multe calorii daca as avea cutie automata.
Capisci?

Cu penibilitatea ai dreptate! Te-ai umplut destul!

Unu la mana cu "bre" te-as ruga sa te adresezi parintilor tai sau cui vrei, cu mine nu e cazul ca nici nu ma cunosti si nici nu te-ai tras cu mine de sireturi! In urma celor 2 posturi scrise pt tine incercand sa iti explic ceva (imi pare rau dar nu am reusit sa te fac sa intelegi cu toate ca toti au inteles numai tu nu) m-am rsicat sa imi pierd 3 minute din viata sa iti citesc cateva posturi si am avut surprindere sa vad ca tu cu asta te ocupi pe acest forum, adica postezi in necunostinta de cauza si cauti sa creezi dispute jignind cu orice ocazie membrii forumului si ai o atitudine total neadecvata acestei comunitati...poate ai timp sau te pasioneaza, cine stie...pe mine m-ai nimerit gresit ca nu esti "genul" meu...
Doi la mana daca tu nu ai avut o cutie automata sa vezi care e diferenta, si ca tu circului doar in jurul casei, asta nu inseamna ca nu e mai comoda sau mai avantajoasa o cutie automata, cu atat mai mult punctul tau de vedere e nul din acelasi motiv ca vorbesti in necunostinta de cauza! Cine a creat cutiile automate nu le-a creat special pt colegul manivela care nu se indeparteaza de casa crezand ca dincolo de asta e prapastie, dar stimatul coleg manivela prin firea lui care are inclinatii catre caschetari, ii cam place sa vorbeasca aiurea si sa se bage in seama ne mai luand in considerare daca are cunostintele necesare despre ceea ce vorbeste si astfel ca de fiecare data iasa penibil din dicutie!
P.S.: ai economisi calorii daca nu te-ai mai deranja sa postezi doar de dragul de a posta!
Ma repet: Quality not quantity!
Astea sunt ultimele cuv adresate tie ca mi-e frica ca nu cumva acest obicei al tau numit prostie fiind intr-un stadiu nerecuperabil sa nu fie contagios stand cam mult in preajma ta.
Respectele mele cuvenite unui om cu cascheta in cap si atat!
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

ce tip de cutie de viteze preferati
Cutie manuala 56%
Cutie automata 43%
167 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR