Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • siirm

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 3.0 CDTi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
valycraciun a scris:
D_M_G a scris:Am votat manuala! Consum de conbustibil mai mic, intretinere si reparatie mai ieftina!


am votat la fel ... si mai e faptul ca ai mai multa libertate sa te "joci"


Stimate coleg, te rog exemplifica cum ai mai multa libertate sa te joci cu o manuala.

Stima,
Skip ads

  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
zyku, te decredibilizezi singur atacand persoane si necombatand idei. Stai linistit ca nu ma cobor sa te atac si eu la randul meu! Am inteles ca doar atat poti.

Nu m-am pretins autoritate in domeniu. Nici nu am votat in chestionar pentru ca am considerat ca nu e normal daca nu am condus si automata, dar pot sa vad cand cineva vine cu argumente puerile intr-o discutie, iar cand i se atrage atentia ca a debitat aberatii incepe sa arunce cu noroi in interlocutor. Incearca totusi sa te rezumi la idei! Asta doar daca poti!

P.S.: Pacat ca nu prea ti-a placut limba romana! Ai pierdut ocazia sa afli sensul cuvantului bre si acum esti nevoit doar sa presupui sensul lui. Si ca sa iti sustina abordarea asta de atac la persoana ai presupus ca sensul acestui cuvant este unul peiorativ.


Ultima modificare facuta de biela-manivela la Mar 19 Jan, 2010 11:26 pm
  • pirvu_daniel

  • Mesaje scrise: 4,581
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Asa daca e sa ne gandim la performantele DSG-ului e clar ca e net mai buna chiar decat manual schimband aproape instantaneu.
Totusi prefer manuala.
  • White Tzuly

  • Mesaje scrise: 629
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1981 13S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2008

  • Mesaj Privat
mai baieti, stati incet ca nu am vrut sa supar pe nimeni. chiar am vorbit serios. am un vecin care abia se misca, merge cu 2 carje si are masina noua, cutie automata, special facuta sa accelereze cu mana.

din punct de vedere al comoditatii si usurintei in utilizare, e foarte buna, ca placere a condusului...nu comentez.

scuze din nou fata de cei care s-au simtit. Sad

pt. siirm : ai schimbat vreodata uleiul la cutie la o masina de teren cu automata? iti spun eu, ca fac asta de vreun an. la pajero de 3.2 cu automata cureti de 3-4 ori daca vrei sa iasa treaba calumea. si intra mult ulei. o sa ma interesez maine cat exact.
Skip ads

  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Cred ca este un topic deschis inutil fiindca acest subiect a mai fost discutat de mai mult timp in detaliu. Cred ca daca se vor mai deschide multe topicuri cu acelasi subiect o sa devina haotic si o sa se piarda utilitatea acestui forum.

Propun sa se inchida astfel de dubluri sau sa se uneasca si sa respectam o continuitate pentru binele nostru comun. Cei care deschid topicuri ii rog sa incerce pe cat se poate sa caute pe forum daca subiectul a mai fost discutat.

Rog moderatorii sa incerce sa faca cat se poate ordine!...
Acelasi subiect identic si aici:
https://www.clubopel.com/vie...=asc&start=20
  • iani_caranica

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mar 2009

  • Mesaj Privat
automata.
pentru a nu te mai obosi sa schimbi vitezele in jungla asta din romania si bucuresti mai ales.Razz este mult mai comoda.

in caz k vrei masina sport iti iei una cu cutie manuala.
  • valycraciun

  • Mesaje scrise: 605
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2009

  • Mesaj Privat
siirm a scris:
valycraciun a scris:
D_M_G a scris:Am votat manuala! Consum de conbustibil mai mic, intretinere si reparatie mai ieftina!


am votat la fel ... si mai e faptul ca ai mai multa libertate sa te "joci"


Stimate coleg, te rog exemplifica cum ai mai multa libertate sa te joci cu o manuala.

Stima,


pur si simplu schimb cand doresc in functie de stilul de condus pe care il folosesc , mai sportiv...si in frana de motor lucreaza mai bine cea manuala
cea automata este mai relaxanta la oras dar cam atat...
  • siirm

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 3.0 CDTi
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2008

  • Mesaj Privat
1) Cutia automata schimba cum doresti (in functie de cum accelerezi).
2) Cutia automata poate fi folosita si manual si schimbi cand doresti (poti merge atat subturat cat si sportiv).
3) Cutia automata lucreaza in frana de motor cel putin la fel de bine ca si cea automata (mai ales daca ai program de iarna cum am eu)
4) Tot nu am inteles cum si de ce ai mai multa libertate la joaca.
5) Cred ca nu ai mers niciodata cu o automata.

Stima,
Skip ads

  • valycraciun

  • Mesaje scrise: 605
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2009

  • Mesaj Privat
fara suparare , fiecare cu parerea lui , dar tot manuala este mai buna pt mine
cat despre mers cu automata , sunt satul... fratele meu este fan cutie automata , si in prezent are un seria cinci automat
  • tiry213

  • Mesaje scrise: 449
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1998 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Avand in vedere ca aici sunt oamenii care "Cel mai bun lucru e al meu" e clar de ce a iesit manuala . Se joaca lumea cum vrea cu ea, da din 5 direct in R , etc, are numai avantaje manuala .
In schimb despre automata am inteles ca consuma foarte mult, merge ba prea turat , ba subturat, ba nu are frana de motor, la schimbul de ulei iti trebuie cativa zeci de litrii, nu e fiabila deloc(la romani).
Chiar ma mir de ce le cumparati.
  • valycraciun

  • Mesaje scrise: 605
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2009

  • Mesaj Privat
cand cineva alege un lucru il alege crezand ca e "cel mai bun" sau macar "mai bun" asa ca normal sa apara "cel mai bun lucru e al meu"

cel mai bine a argumentat D_M_G

D_M_G a scris:
Am votat manuala! Consum de conbustibil mai mic, intretinere si reparatie mai ieftina!
  • caponesv1

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2002 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2009

  • Mesaj Privat
am votat manuala pentru ca(desi am condus masini cu ambele tipuri de cutie)imi place sa schimb vitezele(sau sa mestec in "ceaun" sau cum vreti voi sa ii spuneti)...dar as conduce un avensis din asta nou cu clapete sub volan sa vad daca o sa imi schimb parerea despre automata
Skip ads

  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
pana la urma domina cutia de viteze manuala:)
  • valycraciun

  • Mesaje scrise: 605
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jul 2009

  • Mesaj Privat
sincer , cred ca din faptul ca manuala este mai des intalnita , daca eram in america , anglia sau alte tari unde se foloseste mai mult automata era alt rezultat , sunt multi incantati de faptul ca nu trebuie sa foloseasca ambreiajul si la noi
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
alte pareri
  • mariani

  • Mesaje scrise: 769
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Mokka 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Dec 2007

  • Mesaj Privat
stefan_ciocoiu a scris:alte pareri

Stefan..
unii dintr-e noi vb. asa sa ne aflam ln treaba.. multi dintr-e noi nu cunoastem nici macar principiul de functionare a cutiei automate sau manale..
ma refer la frana de motor..sa discutat putin mai sus..
la cutia automata sunt cuplate 2 pinioane simultan..
cand schimba lntr-o viteza superioara sau inferioara se decupleaza un pinion dar ramane celalalt cuplat ..pana cupleaza lntr-o treapta superioara sau inferioara celalalt pinion..
deci cutia nu este niciodata la punctul mort cum este cutia manuala..(eu ma refer la cutia automata clasica tiptronic.. steptronic etc.) nu la DSG sau cele prformante de pe masinile de curse..
o cutie manuala lntradevar este o idee mai ieftin de lntretinut ..(dar nu chiar asa de ieftin)
o cutie automata este mai scumpa la lntretinere ptr. cei comozi sau ptr. cei care nu prea au treaba cu mecanica..
masina cu cutie automata nu este ptr. lnvalizi sau ptr. cei cu dezabilitati cum au spus unii mai sus..
am avut auto cu cutie manuala pana sa am cutie automata..dar eu consider ca ..cutia automata este net superioara cutiei manuale ..
asa ca lntai te documentezi si apoi te bagi ln seama..
si sa ne slabeasca cei care spun ca "lor le place sa mestece ln cutie" Laughing
drumuri bune..
  • Pisoiul cel Rau

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Clar cutia automata este o mare inginerie, pana sa am actuala masina gandeam la fel ca cei care au manuala sau paote doar au condus cativa km cu manuala, pe langa placerea de a conduce pot spune ca sunt si mai performante ca un om, ma refer la cele de generatie mai noua.

Aici e vorba de DSG:
http://www.youtube.com/watch?v=X4HpD5K6Qws

Pentru Bucuresti cea mai buna transmisie este cea automata clar, consumul este irelevant, pentru urban este deja vis, cand mai ma gandesc ca activez si pilotul automat e ca si cum masina ar merge singur, practic este de ajuns cu o mana sa fac totul.

Eu am un Bertone automat, am buton Sport la ea si fulguletul (pachetul iarna), despre utilizarea pe iarna nu pot zice prea multe (nu merg iarna cu masina), dar despre modul Sport pot spune ca se misca foarte bine, nu are lag (sau daca o avea pt mine este insensizabil).

Legat de intretinere nu imi pot spune o parere, pentru ca inca nu i-am schimbat uleiul si filtrul, urmeaza.

PS: mitul cutiei automate este precum cel al pielii (vara transpiri de numai poti si iarna ti se lipeste fundul de ea), in special la cei care nu au asa ceva pe masina...
  • adilos

  • Mesaje scrise: 663
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Am votat automata,chiar daca am manuala,cu siguranta urmatoarea va fi automata,la ce strazi si trafic avem.
  • iuly_1722

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Am votat manuala pentru placerea condusului !
  • florin.and

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2009 2.0 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Manuala.S-au cam epuizat argumentele pro (le-au spus ceilalti).Toate masinile le-am avut cu cutie manuala si am ramas un fan al ei...
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Chestionar

ce tip de cutie de viteze preferati
Cutie manuala 56%
Cutie automata 43%
167 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR