Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • criss astra

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 1999 x1.7dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2010

  • Mesaj Privat
am turbo manjit de ulei, e normal?si daca nu o pot repara eu?si care e cauza,poate pot sa previn o defectiune, va multumesc
Skip ads

  • astrah

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Pai depinde unde este ulei: pe turbo sau la imbinarea dintre turbo si furtun ( ala gros).Daca este la imbinare ar trebui sa verifici daca turbosuflanta are joc in ax si da ulei pe admisie.O cantitate mica de ulei este normal sa existe in interiorul furtunului respectiv intercooler.Daca nu e asta verfica conductele de ungere ale turbosuflantei.
  • criss astra

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 1999 x1.7dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2010

  • Mesaj Privat
astrah a scris:Pai depinde unde este ulei: pe turbo sau la imbinarea dintre turbo si furtun ( ala gros).Daca este la imbinare ar trebui sa verifici daca turbosuflanta are joc in ax si da ulei pe admisie.O cantitate mica de ulei este normal sa existe in interiorul furtunului respectiv intercooler.Daca nu e asta verfica conductele de ungere ale turbosuflantei.



pai e pe turbo ulei,masina merge bine nu are probleme dar nu vreau sa se strice
  • astrah

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Ce tip de motor ai ? (banueisc ca ai y17dt).De obicei da ulei pe la pe la imbinarea dintre turbo si furtun prin partea de jos a acestuia.Ar trebui desfaci colierul si sa vezi cat ulei este acolo.Daca sunt cateva picaturi e bine dar daca curge nu e bine.Cu ocazia asta verfici si jocul axului turbinei ( il misti cu degetul).Cand pui colierul la loc ai grija ca de obicei se prinde in partea de sus dar jos nu se prinde.
Mai e posibil ca ulei sa vina din partea de sus a motorului ( capac tacheti).
Conductele de ungere nu cred sa aiba treaba doar daca nu au fost desfacute si nu s-au mai pus garniturile.
Oricum ar trebui sa o vada un mecanic si o sa afli pe unde da.
Skip ads

  • criss astra

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 1999 x1.7dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Jan 2010

  • Mesaj Privat
astrah a scris:Ce tip de motor ai ? (banueisc ca ai y17dt).De obicei da ulei pe la pe la imbinarea dintre turbo si furtun prin partea de jos a acestuia.Ar trebui desfaci colierul si sa vezi cat ulei este acolo.Daca sunt cateva picaturi e bine dar daca curge nu e bine.Cu ocazia asta verfici si jocul axului turbinei ( il misti cu degetul).Cand pui colierul la loc ai grija ca de obicei se prinde in partea de sus dar jos nu se prinde.
Mai e posibil ca ulei sa vina din partea de sus a motorului ( capac tacheti).
Conductele de ungere nu cred sa aiba treaba doar daca nu au fost desfacute si nu s-au mai pus garniturile.
Oricum ar trebui sa o vada un mecanic si o sa afli pe unde da.



motorul e x1.7dtl multumesc de raspuns am sa verific cum ai spus Wink
  • Cod

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Nu trebuie sa fie ulei nici pe turbo, nici in furtun, nici in intercooler Exclamation Dute la mecanic urgent, turbinele sunt sensibile si scumpe!
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Uleiul pe tubulatura de aer este semn de uzura a axului turbinei. A mea merge asa de 60.000 km.
  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Ca tot te-au lamurit baietii,citeste apoi si aici: https://www.clubopel.com/vie...98&highlight=
Skip ads

  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Cod a scris:Nu trebuie sa fie ulei nici pe turbo, nici in furtun, nici in intercooler Exclamation Dute la mecanic urgent, turbinele sunt sensibile si scumpe!


Te contrazic. Turbosuflanta se invarte in lagare si este normal sa scape o cantitate foarte mica de ulei care in timp se poate acumula in intercooler. Dar trebuie sa fie cel mult furtunul unsuros, nu strat de ulei cum era la mine inainte sa imi pice turbina Crying or Very sad (P.S. Pe mine m-a mai dus 35.000 Km dupa ce am gasit mult ulei in tubulatura).
  • astrah

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2010

  • Mesaj Privat
@cod , colegul de mai sus are dreptate,turbosuflanta se invarte in lagare,lagare care sunt unse cu ulei,pe langa care mai scapa vapori de ulei ( nu sunt perfect etanse) si care in timp se acumuleaza in tubulatura,intercooler( daca exista) ,egr.O masina diesel turbo cu 100 000 km reali iti garantez ca gasesti putin ulei pe peretii traseului turbo.
O turbina obosita da obicei da semne inainte ( fum albastru etc)
Oricum ii recomand colegului care a initiat topicul sa verifice singur ce i-am zis in posturile mele de mai sus iar daca nu se descurca sa se duca la un mecanic de incredere.
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
@astrah, la mine nu scotea pic de fum albastru inainte sa pice turbina. Nici la 4500 rpm.
Dupa ce mi-a picat turbina scotea fum albastru si la ralanti si cand o acceleram se facea negru fumul si ramanea turata la 4000-4500 rpm.
  • Cod

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Bine mai fratilor daca voi ziceti.. eu am un Y17DT cu 237.000km iar la vreo 228.000km i-am scos furtunul de la intercooler si nici un gram de ulei. Posibil a mea sa fie de pe alta planeta.
Skip ads

  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
@Cod, la cati Km ai luat masina? sigur nu a fost schimbata turbina aia? Nu am vazut pana acum nici macar UN SINGUR Y17DT cu peste 100.000 Km care sa nu aiva ulei pe tubulatura de la turbina spre admisie.

Si crede-ma ca sunt destul de familiarizat cu tipul asta de motoare.
  • Cod

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Nu te contrazic, stiu ca aproape toate au ulei pe admisie de la turbina. Eu am luat-o in august la 228.000km dar nu a spus nimic de turbina, respectivul si nici nu pare noua. Poate nu am verificat eu bine..
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Esti sigur ca turbina aia nu a fost rectificata si curatat motorul pentru vanzare? scoate acum furtunul si spune-ne ce ai gasit pe el. Chiar sunt curios.
  • Cod

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Normal ca nu sunt sigur. Intr-o zi dupa ce se moaie frigul am sa verific din nou si va anunt. Precizez ca merge foarte bine si nu scoate fum deloc.
  • BV19MAX

  • Mesaje scrise: 2,562
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
pai nu are de ce sa scoata fum. Fum scoate daca ai EGR infundat si cand o ia sanatos pe ulei.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Nu cred ca va gasi ulei sau daca este, va fi foarte putin avand in vedere cei 9.000 km parcursi.
Cod, faptul ca turbina a fost schimbata/reconditionata cu putin timp inainte de vanzare nu poate sa fie decat un lucru bun pentru tine.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR