Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • danutzutm

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2005

  • Mesaj Privat
La masina din semnatura, am urmatoarea problema: in treapta a 2-a la 40kmh am aproximativ 2600rpm....daca ii dau "talpa", in intervalul 45-60kmh trage in "hopuri" ca si cum rotile ar fi ovale (desi nu sunt) Dupa ce trece de 60kmh acele "hopuri" dispar si masina accelereaza uniform. Acelasi lucru se intampla si in treapta a 3-a de viteza dar intre 1800-2100rpm tot intre 45-60 kmh. La viteze mari merge ok si trage uniform. Problema este doar atunci cand motorul este in plaja de putere, si este intre 45-60 kmh.

Orice idee, presupunere este binevenita deoarece nu stiu de unde sa incep verificarile: suporti motor, cutie viteze?
Skip ads

  • schumy1502

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
ai puso pe tester sa vezi ce valori ai cand iti face figuri?
  • Cod

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Batai in masina se aud? Motorul merge uniform cand apar hopurile astea?
  • danutzutm

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Pe tester nu da absolut nici o eroare.
Nu se aud nici batai in masina dar o simt ca pana la 40kmh accelereaza uniform, iar cand ajunge intre 45-60 kmh ma clatina putin in scaun. In masina nu se simte ca si cum ar fi din motor, adica sunetul motorului nu se schimba sau cel putin asa am eu impresia.
Skip ads

  • Cod

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Bun, hopuri mai exact in ce sens? In sus, in jos, stanga, dreapta, oscilatie?...


Ultima modificare facuta de Cod la Joi 21 Jan, 2010 2:03 am
  • schumy1502

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
pai nu tre sa dea erori neaparat pe tester
ideea e sa urmaresti valorile sa ii faci niste log-uri in timpul mersului sa vezi ce nu ii place in intervalul 40-60 km/h
  • Cod

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Nu-i da nici o eroare daca nu-i de la motor.
  • danutzutm

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Trage in valuri adica face aproape cum faceau daciile cu carburator cand era infundat jiglerul.....trage/trage_mai_putin/trage....si tot asa.
Log in mers nu stiu unde as putea face. Am fost de cateva ori la reprezentanta dar nu prea am incredere in "testele" ce le fac ei acolo cu usile inchise.

Imi recomandati pe cineva in Timisoara sau prin imprejurimi care ar putea sa ii faca log in mers? Nu sunt convins daca problema este motorul sau ceva de la caroserie. Tind sa cred ca nu e de la motor deoarece face la o anumita viteza, nu la o anumita turatie.
Skip ads

  • Cod

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Daca nu-ti apare eroare in bord si nici nu isi schimba nota, nu e de la motor; iar daca ar fi de la sasiu ar scoate zgomote. Ai problema la transmisie, pierde motricitate. Cauta pe cineva priceput in domeniu.
  • astrah

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Pai stai putin... iti intrerupe in mers sau "bate"? Daca pana in 40 km/h ai miscare laterala ai unul sau mai multe anvelope deformate.Daca bataia (tremura caroseria,volanul etc) apare intr-un anumit interval cum e la tine 50-60 km/h indiferenta daca atingi aceasta viteza cu viteza a 2-a,a 3-a a- 4 a deci indiferenta de turatiile motorului eu zic sa termini cu banii pe testere si sa te duci sa-ti echilibrezi si verifici jantele respectiv anvelopele.
Batai mai pot aparea din cauza zapezii depuse pe interiorul jantei.
  • cxbcristianx

  • Mesaje scrise: 94
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Dec 2008

  • Mesaj Privat
problema vine de la anvelopele deformate! Aceiasi problema am avuto si eu...
  • tomytm

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Timis
  • Masina: Vectra 1999 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2009

  • Mesaj Privat
danutzutm, ai eu am avut mai multe probleme cu masina mea si de fiecare data am rezolvat-o...
iti recomand, in sagului, la Pitstop sa-ti faci programare pentru diagnoza...costa 40 lei.
Ti-i recomand pentru ca e cel care face diagnoze(domnul Petre) care stie meserie si chiar daca nu ai nici un cod de eroare el nu se lasa si o sa-ti spuna ce are cu siguranta.
Bafta.
Skip ads

  • astrah

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Diagnoza aia de 40 lei cred ca e facuta cu o interfata de 300 de lei si un laptop.De obicei daca te duci la 5 mecanici cu "testere" NO NAME sigur la fiecare o sa-ti spuna alte coduri de eroare.Recomand Tech2-ul dar din pacate nu se gaseste decat la reprezentanta si e vreo 80 de lei diagnoza.
  • Cod

  • Mesaje scrise: 320
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Mai oameni buni, ce tot aveti cu diagnozele astea?.. Daca nu iti apare nimic in bord nu are ce sa-ti spuna compiuterul masinii! Simplu nu?.. Trebuie dusa undeva la RAR sa-ti faca o constatare la trenul de rulare(o ruleza static pe benzile alea) si atunci o sa descopere sigur. Te costa asta in jur de 150 de lei si cred ca iti trebuie o programare tare lunga... sau te duci la un mecanic bun, punct.
  • danutzutm

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2005

  • Mesaj Privat
In mod cert problema nu este din roti/anvelope, imi facea figura asta si inainte sa schimb rotile de vara(16") cu cele de iarna(15") si am echilibrat ambele seturi de roti.
Sunetul motorului nu se modifica dar se simte in masina ca un "zgaltzait" inainte-inapoi.
Volanul nu vibreaza si nu se aud batai.
In treapta 3, cand o calc se simte fenomenul cel mai "bine".
Am setat tempomatul pe 50kmh pe drum drept in treapta 3, si parca si asa simt ca merge putin "in valuri" iar daca o accelerez de la 50 kmh se accentueaza "valurile".
Dupa ce trec de 60kmh fenomenul dispare. Am prins azi drum liber in afara orasului si am dus-o pana in 160kmh si nu a facut nici un "val".
  • schumy1502

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
ne am intalnit si am facut azi o diagnoza si un log in mers
nu are erori stocate
cine doreste si stie sa interpreteze toate valorile din el este rugat sa dea o mana de ajutor
aici link de download al logului Log Vectra B Y20DTH
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Face mai tare cand e motorul cald sau rece? Daca, odata incepute valurile, iei piciorul de pe acceleratie se mai simte?
Imi suna a egr blocat sau probleme pe traseul de admisie a aerului (intercooler, furtune).
  • danutzutm

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Dec 2005

  • Mesaj Privat
Face indiferent daca motorul este rece sau cald. Daca iau piciorul de pe acceleratie nu se mai simte. Daca accelerez din nou, se simte..pana trece de 60kmh. EGR nu am curatat niciodata de cand am masina, si o am de 4ani - 66k km parcursi, 165k km la bord
  • schumy1502

  • Mesaje scrise: 626
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2008

  • Mesaj Privat
si eu m-am gandit la EGR
de la traseu nu cred sa fie pt ca atunci facea si la alte viteze sau la viteza mai mare,nu?
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Ia baga o curatare de egr temeinica.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR