Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Omega B
  • shaftt24

  • Mesaje scrise: 813
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 2001 2200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
deci uite
eu am luat un OMEGA 2200 din 2001 din germania si avea 280000 km la bord!
am luato pt ca am luato ieftin pot sa zic 5600 de euro si e Berlina nu caravan
eu ati sugerez asa la ce sa te uiti:
-masinile opel au o boala comuna....nu stiu cum ise zice corect eu o cunosc sub denumirea de 'FULIE' e o rotita care iese din motor si invarte toale curelele!..e..acea fulie se duce cand ti lumea mai draga..la 160-180 de mii de km!se poate schimba costa 200 de euro!si poti sa verifici dand jos scutul...si te uiti daca e crapata sau are fisuri..este prima rotita care iese din motor..!
2-eu..am probleme cu termostatul..uitate sa nu-ti varieze caldura..incinge motorul si vezi pana la cate grade urca apa..si daca sta constant acolo!
3-km pe care ti-l arata nu e real!o carte tehnica in ROM e floare la ureche..!presupun ca km pe care ti-l arata nu e digital ..in caz ca e digital mergi la un mec priceput ti-l pune pe tester si ai arata automat daca sa umblat in sistem!
4-parerea mea..ca masina e cam costisitoare consumul e un pic mare..dar merita pt ca e o masina care te poate reprezenta si foarte comoda la drumuri lungi..si sigura in acelasi timp!eu sunt multumit de opel omega b..
puteam sa imi iau ceva mic cu consum mic..dar in acelasi timp incomoda si nesigura!asa ca bafta. ... e o masina meseriasa!
bafta multa
Skip ads

  • shaftt24

  • Mesaje scrise: 813
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 2001 2200
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2007

  • Mesaj Privat
inchide topicul atunci..in loc sa imi atragi atentia!Very Happy eu abia acuma am primit notificarea..cum iti explici!
  • andrei0481

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Ia vezi si asta : https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=23670 ,poate iti place mai mult! Smile
  • deleted-11331

  • Mesaje scrise: 768
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
arhigeo a scris:Buna ziua la toata lumea !

As dori daca se poate sa va supun atentiei urmatorul anunt gasit pe net si as dori sa ma ajutati sa ma edific asupra acestui model de masina, daca se merita a investi in asa ceva . Orice fel de comentari legete de fiabilitate, consumuri, probleme tehnice, etc. sunt bine venite .

Multumesc anticipat !

Am gasit pe www.autovit.ro, urmatorul anunt :

OPEL OMEGA BERLINA 2,5 TDI 140CP ALBASTRU METALIZAT

dotari

-CUTIE MANUALA 5+1;
-4 GEAMURI ELECTRICE;
-OGLINZI ELECTRICE INCALZITE HELIOMATE;
-SERVO-DIRECTIE;
-6 AIRBAGURI;
-DUBLU CLIMATRONIC;
-TRAPA; PILOT AUTOMAT;
-COMPUTER BORD; XENON;
-JANTE ALIAJ;
-PROIECTOARE;
-INCHIDERE CENTRALIZATA;
-ALARMA;
-MOTOR BMW 2500TD,
-MAG. CD,
-SCAUNE ELECTRICE CU INCALZIRE,
-JALUZEA ELECTRICA

Pret: 9,000 EURO
An fabricatie: 2000
Carburant: Motorina
Rulaj: 160,000 km
Capacitate: 2,500 cmc
Putere: 140 CP

Hai noroace !!!
daca vrei unul vii la mine si ti.l dau pe almeu ! cu 8ooo e din 2001 full options ! pana nu il tunez !
Skip ads

  • costin_unic

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Salut la toata lumea si mii de scuze pentru deranj!Intentionez sa achizitionez un opel omega cam de prin `95.Daca ma poate ajuta si p mine cineva cu sfaturi ar fi bine venite.Consum,ce motor sa fie etc..as dori cel mai mic posibil motor k si consumul sa fie cel mai mic.Ideea este k nu as vrea sa cumpar vreo masina "prajita deja" iar cum bugetul nu-mi permite sa depasesc 2000 euro e cam greu.noroc k am pe cienva in italia si o inmatriculez aklo.Multumesc anticipat in avans pt tot ajutorul acordat!
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
la 2000 de euro nu iei nici Astra din 93. poate un omega A din 91-92.
  • dask137

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Omega 1993
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Am eu un Opel Omega A din '93 in Oradea, Geamuri electrice, inchidere centralizata, reglaj lombar, oglinzi electrice, are doar 82500km, suna-ma la 0741746904. O am de o saptamana. Masina a fost a unui pensionar de 80 de ani care a facut comotie cerebrala si nu mai poate conduce. totul e real si masina e exceptionala. Motor de 2.0 C20NE 115CP 3500 dar e foarte negociabil daca esti dispus sa platesti cat de repede. Suna-ma si iti trimit si niste poze daca vrei. o gasesti si pe bestauto.ro/autovit.ro/4tuning.ro
  • RestRomania

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Buna ziua si la multi ani tuturor!
Am gasit multe topicuri legate de consum dar tot nu am cea mai mica idee cat consuma un Opel Omega. Unii ziceau ca asta e doar este limuzina, altii ca au consum mic...sunt foarte derutat.
Ca idee..vreau sa cumpar un Opel Omega din 95 motor de 2000 si pe anunt scria consum 7%. Mi s a parut f putin pt o masina asa de mare asa ca am hotarat sa ma informez.
Eu sunt din Galati si traficul nu este chiar atat de infernatl cum se plang cei din Bucuresti care au zis ca ajung la 14% consum.
Pentru cei care se pricep...la ce ar trebui sa ma uit atent pt a nu fi pacalit in cazul in care masina a fost carpita pt a fi vanduta si cine o ia sa se descurce?
Sper sa nu ma injurati dar chiar nu as vrea sa arunc cu banii dupa cat am tras sa ii strang. Masina este 2500 negociabil cu nr de GL. Nu stiu daca a fost adusa si inmatriculata pt ca momentan vreau sa ma decid ce masina mi s ar potrivi cel mai bine.
Va multumesc pt rabdare si va rog ajutati un biet sarman cu ceva informatii. Multumesc!
Skip ads

  • drestea

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Omega 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Salut, si La Multi Ani si tie si celorlalti de pe forum.
In privinta consumului si asta tine de mai multi factori. Asa ca nu intotdeauna poti sa faci o medie precisa. De exemplu eu am fost in vara intr-un tur prin tara si am scos un consum de aproximativ 7,5%, in conditiile in care nu am fortat-o prea mult, ca sa ma pot bucura de concediu si de frumusetile patriei. Dar la fel de bine, in oras poate atinge si 12-13% daca e aglomerat. Dar, daca vrei sa te orientezi spre o astfel de masina nu cred ca te uiti la cativa litri in plus care oricum sunt compensati de confort si siguranta. Cat despre ce sa urmaresti in achizitionarea unei astfel de masini... urme de rugina, modul cum a fost intretinuta, sau eventual sa mergi cu cineva care se pricepe mai bine sa arunce o privire. Bafta!
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
este mult prea ieftina.
  • RestRomania

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Am ramas fascinat de aceasta masina si de puterea ei. Mi-a placut si cat de spatioasa e si are cam 260 000 de km. Poate si asta e unul dintre motivele pretului. Ce credeti..se merita achizitionata o masina cu atatia km in bord?
  • drestea

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Omega 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Pe undeva parca i-as da dreptate lui Iulius... daca e si inmatriculata s-ar putea sa fie dubios in privinta pretului, asta in conditiile in care atunci cand taxa se calcula dupa modificarea din iulie, era de 726Euro. dar poate omul sa grabeste sa o dea... eu pe a mea am dat 2200Euro in august, neinmatriculata, cu 140 000km la bord si cu un senzor defect, care m-a costat 100euro, dar in rest in stare exceptionala. Nu stiu care sunt preturile acum ca nu prea m-a interesat dar oricum, omega e o masina buna, dar tu decizi.
Skip ads

  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
de la Galati pana la Bucuresti nu este mare drum. Mergi la AUTOVIT si bag-o la o revizie totala la standul de acolo si aflii tot despre ea.Cred ca este vreo 100$ testarea totala dar merita.
  • RestRomania

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Apropo..mai am o nemlamurire daca ma puteti ajuta. Impozitul la masina este 900 de lei anual? Neutral
  • Eugen OmegaFun

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Oradea
  • Masina: Omega 2000 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2006

  • Mesaj Privat
RestRomania a scris:Apropo..mai am o nemlamurire daca ma puteti ajuta. Impozitul la masina este 900 de lei anual? Neutral


Pt motorizarea de 2000 cm3 impozitul pt anul 2008 a fost 150 lei, nicidecum 900 lei Laughing
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
Asa este cu impozitul, 150 lei
  • drestea

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Omega 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Impozitul e stabilit de primarie si poate sa depinda de la o localitate la alta... te poti interesa, dar oricum nu ajunge la 900ron. Am avut la un moment-dat o alfa romeo cu motor de 2500cmc inmatriculata intr-o comuna din judet si impozitul era de aproape 500ron.
  • RestRomania

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2009

  • Mesaj Privat
mi-a zis cineva ca ar fi 900 de lei si asigurarea e cam 500 de lei si ma speriase rau de tot. adica nu as fi pregatit sa dau atatia bani doar pe taxe. va multumesc ca m-ati linistit.
  • dragan_roicov

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: Timis
  • Masina: Omega 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Salutare! eu am un opel omega din '96 ,automatic,2,5 td. Consumul ,este adevarat ca incepe de la 7,5 l / % si ajunge pina la 14! dar asta in functie de sectorul de drum pe unde il conduci.Am facut si eu media de consum,in afara,doar pe autostrada ,am parcurs 6700 km si am consumat 500 litri motorina. Dar daca conduc doar in oras ,si mai ai si un stil agresiv...,e clar ca trece consumul mult peste 10 litri!
  • chuckye2005

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Omega 1996 X30XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Daca veti cauta pe net veti gasi informatii in legatura cu impozitul ca anul acesta ar ajunge la 900 lei.Eu i-am dat aceasta informatie lui RestRomania dar i-am spus si lui ca am gasit-o pe net nu e ceva sigur si se refera la motoarele de 3000cmc.Eu asigurarea la motor de 3000cmc am platit-o 350 lei pe jumatate de an.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Omega B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR