Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Omega B
  • abRoncs

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2008

  • Mesaj Privat
@chuckye2005: la motor de 3000 te cred ca ii 900 de lei, eu de asta am luat cel de 2.0 16v, care are 1998 cmc.
Calculul impozitului pe masina se face in functie de numarul de cmc, dupa cum urmeaza:
- pana la 1.600 cmc: 8 lei/200 cmc;
- intre 1.601 si 2.000 cmc: 15 lei/ 200 cmc
- intre 2.001 si 2.600 cmc: 30 lei/ 200 cmc
- intre 2.601 si 3.000 cmc: 60 lei/200cmc
- peste 3.001 cmc: 120 lei/ 200 cmc
- autobuze, autocare, microbuze:24 lei/ 200 cmc
- masa totala autorizata de pana la 12 t: 25 lei/ 200 cmc
- tractoare inmatriculate: 16 lei/ 200 cmc

Exemplu de calcul:

La o capacitate cilindrica de 1.390 cmc. Se imparte capacitatea totala la 200 cmc, iar rezultatul se inmulteste cu 8 lei, suma reprezentand valoarea impozitului pe fiecare 200 cmc.
1.390: 200 = 6,95
6,95 x 8 lei = 55,6 lei (suma totala de plata)

sursa: http://auto.rol.ro/auto/noi...te-la-masini.html
Skip ads

  • chuckye2005

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Omega 1996 X30XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Eu am vorbit cu el pe messenger si i-am spus ca la motorizarea mea am inteles de pe net ca ar fi 900 pe an nicidecum la motorizarea de 2000 pe care vrea el sa o cumpere.De altfel nici el nu a specificat pt ce motorizare e vorba cand s-a referit la cei 900 lei.De aceea am postat pt a nu fi indusi in eroare cei care nu stiu despre ce vorba.
Va salut
  • RestRomania

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2009

  • Mesaj Privat
intr-adevar chuckey2005 mi-a spus si cativa m-au descurajat spunandu-mi ca masina e din 95 si ca nu mai e buna fiid asa de veche. cei care au opel uri din acelasi an ce parere au? mai sunt masinile bune dupa atatia ani? se mai merita cumparate?
va multumesc.
  • chuckye2005

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Omega 1996 X30XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Eu mai am un Ford Sierra din 93 si comparativ cu Omega chiar daca e mai veche as prefera-o pe aia deoarece are mai putina electronica si e mult mai usor de reparat.
Skip ads

  • RestRomania

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Dar ca fiabilitate? Si va mai rezista masina cativa ani la mn? Apropo...daca ma duc la un service pot verifica daca masinii i a fost resetat kilometrajul?
  • abRoncs

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Omega are kilometraj cu rotite, chiar si varianta facelift. Nu poti sa verifici pe tester sau ceva de genu. Poti sa te uiti la uzura. In primul rand la volan si la schimbator, daca are volanul (sau schimbatorul) uzat, si iti arata <100.000 km sigur a fost umblat la kilometraj.
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,539
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Fratilor..stirea aia e din 2007 sau nu vad eu bine? Cea cu impozitele din Libertatea. Smile) Very Happy
  • RestRomania

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2009

  • Mesaj Privat
ce stire? spune-ne si noua te rog
Skip ads

  • drestea

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Omega 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
A mea e din 95 si sunt foarte multumit de ea, dar cum spuneau si ceilalti colegi de pe forum, verifica atent starea de uzura a masinii si modul cum a fost intretinuta, fiindca de multe ori asta conteaza mai mult decat cativa ani in minus.
  • deleted-11331

  • Mesaje scrise: 768
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2007

  • Mesaj Privat
baetzi ,eu am un opel omega 2,2 dty din 2001 si mi,a venit hartia de la primaria de sector pe anul 2009 = 370 RON ! pe tot anul si RCA= in medie( in functie de societatea de asigurari) 650 RON ! asa ca fiti calmi ! TRAIASCA HARDUGHIA... BALENA... LIMUZINAaaaa !
  • gsi_master

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Omega 2001 z22xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jun 2005

  • Mesaj Privat
se aplica si acum Very Happy stiu sigur ca la 4000cmc impozitul e 24 mil pe an !
  • comnic5

  • Mesaje scrise: 193
  • Locatie: Spania
  • Masina: Omega 2001 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2006

  • Mesaj Privat
drestea a scris:Pe undeva parca i-as da dreptate lui Iulius... daca e si inmatriculata s-ar putea sa fie dubios in privinta pretului, asta in conditiile in care atunci cand taxa se calcula dupa modificarea din iulie, era de 726Euro. dar poate omul sa grabeste sa o dea... eu pe a mea am dat 2200Euro in august, neinmatriculata, cu 140 000km la bord si cu un senzor defect, care m-a costat 100euro, dar in rest in stare exceptionala. Nu stiu care sunt preturile acum ca nu prea m-a interesat dar oricum, omega e o masina buna, dar tu decizi.


Din 95' cu 140000km la bord e parfum. Laughing Sorry, nu contest ca masina nu e grozava dar ... Eu am luat-o pe a mea din 2001 cu 188.000km. Am un Astra din 96' cu 292.000km si nu s-a rupt stilu' la mers. Daca ai stii ce usor se dau km inapoi la Omega ... Smile .
Skip ads

  • drestea

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Omega 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
@comnic5-nu bag mana in foc ca n-ar fi dati inapoi, si nici nu stiu cat de usor se pot sau nu da la omega, dar nici celelalte elemente, gen volan, schimbator viteze, pedale, cotiera, tapitetie, nu sunt prea uzate. Am uitat sa precizez ca neamtul a cui a fost avea vreo 70 de ani.
Oricum, sunt foarte multumit de masina.
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
stii tu sigur ca avea 70 de ani? asta este o placa veche cu masina care are putini Km, luata de la un pensionar sau vreo baba din germania.
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
credeam ca ai fost deja cu masina la un mecanic sa o verifici.
1.verifica compresia (te costa vreo 50 de lei).
2.verifica clima daca merge.
daca la ochi masina arata bine si compresia este in valori rezonabile nu mai pierde timpul si cumpar-o la banii aia.
o masina asa "veche" are dotari care deabea acum sunt la altele( ex: dual AC sau clima, motor cu 16 supape, reglaje electrice la scaune, si altele). nu mai zic de tinuta de drum.
  • drestea

  • Mesaje scrise: 138
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Omega 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Am platit impozitul la primarie... 80 ron.
  • iulius

  • Mesaje scrise: 1,798
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2019
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jun 2004

  • Mesaj Privat
pana la urma ai luat masina?sau nu?
  • blanarugh

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1995
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Impozitul la motor de 2000 este de 150 ron, iar pt motor de 2500 cc este de 400 ron.
Asigurarea este la fel pentru motoarele cu capacitate cilindrica mai mare de 2000 si este in jur de 600 ron pe an.
Acum sa nu mai vorbim de faptul ca din acest an se doreste majorarea impozitului cu 50% si colac peste pupaza taxa de mediu se va baga si aceasta in ipozit si vom plati toti taxa de mediu anuala (indiferent ca masina a fost inmatriculata anula acesta sau acum 20 dce ani) in functie de capacitate cilindrica si norma de poluare.
Traiasca Romania!
  • Sindrom_MV6

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Buna ziua, de ceva timp, caut o masina maricica, nu tocmai potrivita ar spune unii pentru varsta mea (23).

As vrea sa va cer niste pareri, in principiu, ce pica mai repede, cateva exemple concrete de preturi la consumabile.

Partea care ma ingrijoreaza nu este consumul, nici taxele ci ca nu cunosc mai nimic despre masina, decat ce am citit pe forum si ce am vazut pe youtube.

Alegerea va fi doar benzina, ma gandeam si la 3.0, dar nu pot sa-l tin. Cel mai mult ma incanta 2.5 V6.

Asta m-a incantat cel mai mult : http://www.autoscout24.ro/D...x?id=vzqr2uxs3yox
  • MIMul

  • Mesaje scrise: 536
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Taxa e mult mai mare decat valoarea masinii.
Eu vroiam un Omega B2 3.2 V6 din 2002 dar cand mi-a zis un coleg cat e taxa,m-am cam lasat pagubas.
Masina e dementiala.Daca nu era taxa asa mare era alta treaba....
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Alte Modele
  3. Omega B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR