Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Ascona
  • vectra2000

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1991 C20XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2008

  • Mesaj Privat
O variata este C30SE +Getrag 240 cu modificari in suporti ,cutia se potriveste fara modificarea tunelului (a fost montata pe Ascona/Manta 1.8E) dar habar n-am daca o sa tine cardanul si grupul spate.Ar fi indicat si un LSD ,in sfarsit poate ne ajuta cineva ,eu urmez sa fac swap-ul pe o Manta B.
  • alexandrugabor

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Mures
  • Masina: Ascona 1981 12s
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Va rog sa ma ajutati daca se poate si pe mine Am un ascona b din 81 si am pe ea motor de 1200 tip 12s Am nevoie de o piesa la cutie dar nu stiu codul si nici macar cum ii spune ei Este bagata pe axul cutiei in partea din spate si intra direct in cardan fara nici un fel de flansa are caneluri interior si exterior este lunga cam de 12 cm si mai actioneaza si cablul vitezometru cu ajutorul unor altfel de caneluri aflate la baza acesteia iar pe capatul opus are cum am mai spus alte caneluri ceva mai mari 22 aflate la numar cu care actioneaza cardanul Daca stie cineva cumii spune eu ma gandesc ca cuplaj sau poate are si o serie rog sa ma ajutati Am gasitpe net dupa seria cutiei ca este o cutie de Kadett C CEEA CE ICA ACEASTA CUTIE ESTE COMPATIBILA aSCONA kADETT PT MOTOARE 12 s si la fel si motoarele cred ca sunt identice si sau folosit pe ambele masini la constructia lor Seria cutiei este 8-964 861 Rog inca odata detina torii de ascona sau kadett ajutor cu piesa sau chiar cu seria unei alte cutii care sa fie compatibila cu a mea in 4 sau 5 trepte Cu stima Alexandru
  • albano_acab

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Kadett 1984
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2010

  • Mesaj Privat
CINE MA AJUTA SI PE MINE...am un motor de 1.3 carburatie si vreau sa pun 1.8 injectie sa o fac un pic mai nervoasa si jenti de 16,spuneti-mi si mie ce modificari trebuie facute si cum am sa rezolv cu RAR-ul sa le omologhez sa fiu in regula ca sunt fan opel kadett d))..va rog ajutati-ma..dau o naveta de bere:))
  • albano_acab

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Kadett 1984
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Aug 2010

  • Mesaj Privat
am un motor de 1.3 carburatie si vreau sa pun 1.8 injectie sa o fac un pic mai nervoasa si jenti de 16,spuneti-mi si mie ce modificari trebuie facute si cum am sa rezolv cu RAR-ul sa le omologhez sa fiu in regula ca sunt fan opel kadett d))..va rog ajutati-ma..dau o naveta de bere:))
  • stefy_726

  • Mesaje scrise: 308
  • Locatie: Bucuresti, Romania
  • Masina: Ascona 1986 18E
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jan 2006

  • Mesaj Privat
nu se merita mai bine cumperi unul de 18e sau c20ne si iesi
mai ieftin si fara dureri de cap.
daca esti dispus sa pui motor mai mare prima ora iti pui jenti
mai mari,pe 16 nu cred ca merge decit cu modificari la aripile
spate iti trebuie si frine mai bune pt. ca la omologarea motorului
de 18e daca sistemul de frinare nu iti face fata nu iti omologheaza
cu noul motor si la omologare nu iti face decit o singura omologare.
la omologare nu face decit o singura omologare ori motor ori jenti.
pt. jenti nu era scump acum 2 ani dar sa treci de la motor de 1.3 la
1.8e pretul cred ca este destul de mare si nu cred ca esti dispus sa
bagi atitia bani intr-o masina destul de veche.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Ascona

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR