Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A
  • Lyonel

  • Mesaje scrise: 545
  • Locatie: Arges
  • Masina: Agila 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Poate mai intereseaza pe cineva subiectul. Mi-am remediat singur problema cu nefunctionalitatea oglinzilor electrice. Pana nu va verificati comutatorul de pe usa nu aveti ce cauta la electrician. Treaba e simpla dar necesita migala. De scos se scoate usor, prin extragere, asa cum s-a mai spus mai sus. Dupa, slabiti un clips de blocaj si extrageti mufa cu firele electrice. Atentie, mufa o legati cu o sarma pe care o indoiti pentru a ramane la vedere, altminteri scapa mufa in panoul usii si e belea. Acum ramaneti cu butonul in mana. Pentru demontarea carcasei de plastic de pe circuitul imprimat al contactelor aurite trebuie sa folositi o lamela foarte subtire (eu am folosit una de stergator de parbriz). Circuitul e clipsat in patru locuri pe carcasa si se pot rupe foarte usor urechiusele carcasei daca fortati. N-ar fi indicat, pentru ca inauntru sunt niste arculete si aceste urechiuse sunt singurele care tin butonul compact. Eu am reusit sa-l demontez singur dar daca ma mai ajuta cineva, eventual cu inca o lamela, sa nu scape la loc circuitul cand treceam la latura opusa, nu ma chinuiam atata. Dupa demontare am curatat pur si simplu contactele aurite cu un betisor de urechi. Aveau depusa o mazga, ceva ca mierea si nu mai faceau contact. M-am gandit ca poate o fi vreo substanta cu dublu efect: ungere si conductivitate electrica dar dupa ce am sters-o si am montat la loc carcasa, mufa si reintrodus butonul in locasul sau, oglinzile au functionat pe toate directiile, ambele, deci n-am dat gres. Cand curatati, nu strica sa inmuiati betisorul cu vata in alcool izopropilic sau putin spirt (acesta din urma contine apa si trebuie sa uscati bine unde aplicati). Multumita sfaturilor de pe acest forum am evitat pericolul numit "meserias" care pentru nimic in lume nu s-ar fi incumetat la o asemenea manopera si in cel mai fericit caz ma punea sa cumpar buton nou si eram nevoit sa-i platesc manopera de inlocuire. Sau cine stie, trata problema de la coada la cap si umbla mai intai pe la instalatia electrica, scotea panoul usii, ardea niscaiva sigurante etc.
Skip ads

  • razz9303

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Germania
  • Masina: Agila 2001 z12xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Multumesc pentru acest post. Maine ma apuc si eu de treaba la agila mea ca tot asa nu mai merg deloc oglinzile si daca misc de ele cu mana mie sa nu stric ceva pe acolo Smile)
  • marius0023

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2003 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2013

  • Mesaj Privat
salut
nu imi merge dezaburire pe spate la agiluta mea, trag de butonul de dezaburire si se aprinde, dar dezaburire nu merge
siguranta am verificato si e buna
sa fie releul si unde este pus?
ms!
  • marius0023

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2003 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2013

  • Mesaj Privat
salut
nu imi merge dezaburire pe spate la agiluta mea, trag de butonul de dezaburire si se aprinde, dar dezaburire nu merge
siguranta am verificato si e buna
sa fie releul si unde este pus?
ms!
Skip ads

  • 2kappa

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2005 z 1.0 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Fara sa par badaran dar s-a intamplat unui prieten caruia i-am imprumutat masina: el tragea de butonul de aer conditionat pentru dezaburire. Din reflex, pe intuneric si daca nu esti atent poti sa incurci butoanele.
  • catalinpav66

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z30dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Faci testul cu motorul oprit? Daca da e normal sa nu mearga. Dezaburirea functioneaza doar cand merge motorul si incarca alternatorul. La buton nu se aprinde becul, becul de fapt este aprins tot timpul cand este pus contactul doar ca atunci cand tragi de el se elibereaza o fanta si se lumineaza mijlocul butonului.
  • marius0023

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2003 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2013

  • Mesaj Privat
trag de butonul care trebuie:))) nu fac testul cu motorul oprit , daca stiti raspunsul raspunde ti daca nu, nu mai comentati asa aiurea.....
  • 2kappa

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2005 z 1.0 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Incearca sa cureti contactele/ papuci de pe luneta, poa sa fie oxidate. Masoara o continuitate a cablajului de pe sticla. Sigurantele nr 4 de 15 amp si 21 de 25 de amp corespund lunetei.
Releul se aude cand tragi de buton, poate ma insel...

Surubelul 10...vezi daca face masa


Ultima modificare facuta de 2kappa la Joi 26 Sep, 2013 1:18 pm
Skip ads

  • catalinpav66

  • Mesaje scrise: 759
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 z30dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Inainte sa te enervezi ar trebui sa -ti completezi profilul sa stim ce motor ai. E clar ca habar nu ai cum se cauta o schema in TIS2000(trebuie sa stii motorul)
Dupa cat esti de suparat am banuit ca ai motor de 1.0 in trei cilindri si am dat cautare asa.
Releul K3 se afla sub bord in dreptul instrumentelor si are fire blueyellow, blackred,blackyellow, brown.
pe blueyellow ai plus contact iar pe blackred plus permanent ,pe brown masa. Sigurantele sunt FC20 si FC4
  • 2kappa

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2005 z 1.0 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2010

  • Mesaj Privat
2kappa a scris:Incearca sa cureti contactele/ papuci de pe luneta, poa sa fie oxidate. Masoara o continuitate a cablajului de pe sticla. Sigurantele nr 4 de 15 amp si 21 de 25 de amp corespund lunetei.
Releul se aude cand tragi de buton, poate ma insel...

Surubelul 10...vezi daca face masa



Scuze...habar nu am cum s-a postat in loc de edit. Nu a trecut ora.
  • marius0023

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2003 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2013

  • Mesaj Privat
nu sunt suparat Catalin dar mi sa parut un raspuns arogant
agila an 2001 motor 12 16v
ms
  • Lyonel

  • Mesaje scrise: 545
  • Locatie: Arges
  • Masina: Agila 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Vad ca esti din Arges. Daca ai drum prin zona Stadionului Nicolae Dobrin ne putem intilni sa aruncam o privire. Am eu aparat de masura, macar vedem daca ai tensiune pe instalatia de dezaburire si continuitate circuit pe luneta.
Eu zic ca cea mai urata problema care poate exista la dezaburire e intreruperea circuitului de pe luneta. Celelalte componente se schimba,sau se repara mai usor, numai sa sti care ar fi de vina. Azi i-am lipit unui vecin contactul desprins de pe luneta (Logan MCV) cu pistolul de lipit, pur si simplu, ignorand parerile multora ca nu se poate. Deci sunt solutii la orice probleme pana la urma (si schimbarea lunetei era una buna, ha!, ha!)
Ca idee, colegii pot sa contribuie cu raspunsul la intrebarea daca in tot acest circuit electric intervine vreo componenta electronica in afara releului, de ex. un temporizator care sa intrerupa alimentarea rezistorului imprimat pe luneta dupa un anumit timp. Sa stim cum stau lucrurile!
Daca ai facut ceva masuratori de tensiuni sau rezistente pana acum, spune-ne, sa ne concentram pe alte cauze!
Skip ads

  • marius0023

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2003 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2013

  • Mesaj Privat
ms lyonel!
eu lucrez p dumbravei la piese auto si la 7 plec de la serviciu,daca ai timp dupa 7 vn pana la tn!
  • marius0023

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2003 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Mai 2013

  • Mesaj Privat
sigurantele sunt ok, iar surubul 10 face masa,astept sa ma intalnesc cu lyonel sa vad ce rezolvam
ms 2 kappa
  • Iordache Ion

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Va salut prieteni.Imi poate spune cineva cum se schimba oglinda cu suport cu tot?
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Scoti fata portiera, vei gasi 3 piulite si o mufa, succes.
  • Iordache Ion

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Agila 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc foarte mult Dane!
  • adi pitu

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Alba
  • Masina: Agila 2000 1,2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Azi am observat ca mi sa dezlipit sticla (oglinda) de cheder sau rama neagrã din jurul ei și a început sã vibreze. Dacã a mai pãțit cineva poate îmi da un sfat , deocamdatã am pus bandã izolatã pânã revin din concediu.
  • adi pitu

  • Mesaje scrise: 129
  • Locatie: Alba
  • Masina: Agila 2000 1,2
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Azi am rezolvat problemã, am dat oglindã jos si când am dezlipit bandã am rãmas cu ea în mana, deci dacã nu puneam bandã o pierdeam. Am curãțat ramã și apoi am pus prenadez pe ambele suprafețe(ramã și oglinda) lãsat 20 min la uscat apoi le-am lipit, apoi montat la loc. Sper sã ținã.
Drumuri bune
  • 2kappa

  • Mesaje scrise: 997
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Agila 2005 z 1.0 xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Multi au mers pe silicon de exterior, de acvarii dar nu stiu de ce pt ca ambele suprafete nu sunt de sticla, silicon de termopane, mai putini in randament banda adeziva dubla deoarece este grosuta se infiltreaza apa, unii Poxipol altii Bison sau alte minunatii. Eu zic ca tine si varianta ta daca ai degresat cum trebuie. Marele avantaj ca nu este cu incalzire.
Eu as merge pe silicon negru care inlocuie garnitura.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Agila
  3. Agila A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR