Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • Pisboy

  • Mesaje scrise: 705
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Sal.Dupa ce am citit pe aici cum sa intru in meniurile ascunse ale BC-ului am observat ca versiunea lu soft e de cand e si masina adica de al sfarsitul anului 2004.
Am mers si m-am interesat la opel si un update ma costa 300 ron.
Intrebarea mea e daca se merita si daca aduce ceva inbunatatiri ultima versiunea din 2009.

Inca ceva.Cum as putea seta sa se blocheze usile la o anumita viteza ? pentru ca la mine nu se blocheaza singure deloc.
Skip ads

  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
la modelul tau nu cred ca merge faza cu blocarea usilor
dar procedul era urmatorul:\ Din interiorul masinii, cu cheia in mana, se tine apasat pe butonul de inchis de pe ea, in acelasi timp cu cel de pe usa pentru inchidere, pana se aude semnal de doua ori. Pentru dezactivare e invers. Usile se inchid la 15km/h.
  • respected

  • Mesaje scrise: 542
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mai 2009

  • Mesaj Privat
stefan_ciocoiu a scris:la modelul tau nu cred ca merge faza cu blocarea usilor
dar procedul era urmatorul:\ Din interiorul masinii, cu cheia in mana, se tine apasat pe butonul de inchis de pe ea, in acelasi timp cu cel de pe usa pentru inchidere, pana se aude semnal de doua ori. Pentru dezactivare e invers. Usile se inchid la 15km/h.

salut, as fi si eu interesat de acest subiect dar ...."cu cel de pe usa"? nu inteleg...la ce te-ai referit ?
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
scuze ma refeream la tija aia de pe usa dar acea tija la astra h zafira b nu exista,tine apasat butonul de inchidere usi din interior posibil sa mearga ,am auzit de astra h la care a mers,dupa 2004-2005 acesta activare nu a mai fost posibila la nici un tip de opel,din motive de securitate
Skip ads

  • ReZeVe

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2014 A20DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2008

  • Mesaj Privat
a facut cineva aceasta modificare..? sa isi faca update la BC.. am vazut ca la astrele dupa 2007 apar mai multe informatii pe ecranul initial.. ceva in plus pe langa cons. instant si range..
  • astrah

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2010

  • Mesaj Privat
la mine apar asa:
consum intant.mediu,viteza medie,range,cronometru si diverse avertizari gen lichid parbriz,bec ars etc mai multe nu ai cum sa faci sa apara decat daca schimbi display-ul.A si mai sunt meniurile ascunse:viteza reala,temperatura lichid racire,tensiune baterie etc.
masina este Astra H z17dth 2005 cu soft-ul din 2004.
  • ReZeVe

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2014 A20DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2008

  • Mesaj Privat
astrah a scris:la mine apar asa:
consum intant.mediu,viteza medie,range,cronometru si diverse avertizari gen lichid parbriz,bec ars etc mai multe nu ai cum sa faci sa apara decat daca schimbi display-ul.A si mai sunt meniurile ascunse:viteza reala,temperatura lichid racire,tensiune baterie etc.
masina este Astra H z17dth 2005 cu soft-ul din 2004.


salut. eu ma refeream la informatiile care le afiseaza pe ecranul principal.. unde arata si melodia sau postul de radio.. nu in meniul BC.. si am observat ca la cele dupa 2007 afiseaza inca o informatie in plus..
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
ReZeVe a scris:.. si am observat ca la cele dupa 2007 afiseaza inca o informatie in plus..

Da, este vorba de consumul mediu, care apare pe linia din mijloc, intre "range" ºi "consumul instant". Nu ºtiu dacã este indicat un "update" la soft, dar am un prieten care lucreazã cu Tech2 la reprezentanþã ºi am sã-l intreb. Numai bine.
Skip ads

  • ReZeVe

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2014 A20DTE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Edwin a scris:
ReZeVe a scris:.. si am observat ca la cele dupa 2007 afiseaza inca o informatie in plus..

Da, este vorba de consumul mediu, care apare pe linia din mijloc, intre "range" ºi "consumul instant". Nu ºtiu dacã este indicat un "update" la soft, dar am un prieten care lucreazã cu Tech2 la reprezentanþã ºi am sã-l intreb. Numai bine.


as fi foarte recunoscator daca ai face chestia asta.. chiar sunt curios, daca a facut asa ceva si totul a mers ok dupa.. Ms.
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
ReZeVe a scris:as fi foarte recunoscator daca ai face chestia asta.. chiar sunt curios, daca a facut asa ceva si totul a mers ok dupa.. Ms.

Ok, am sã-l intreb, dar numai in sãptãmâna 22-28 februarie, deoarece sãmptãmâna viitoare sunt foarte ocupat ºi nu voi ajunge pe la el. Voi reveni dupã 22 februarie. Numai bine.
  • Pisboy

  • Mesaje scrise: 705
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2009

  • Mesaj Privat
asteptam sa ne spui ce avantaje ar aduce un upgade.
  • GheXghe

  • Mesaje scrise: 79
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2005 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Mai 2010

  • Mesaj Privat
Salut. Am cumparat recent un astra h caravan din 2005, motor 1,7 CDTI , 80 CP. Vreau sa-i activez computerul de bord (are meniurile ascunse). Ma poate ajuta cineva din bacau sau din imprejurimi. Eventual sa-mi recomande la cine se poate face acest lucru. la reprezentanta din bacau mi-au cerut 200 lei si 35 euro pentru toate codurile.
Multumesc.
Skip ads

  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
te asteptam la intalnirile din bacau
ai pm cu nr de tel al celui care face asa ceva in bacau
  • Pisboy

  • Mesaje scrise: 705
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Nici la mine nu afiseaza consumul mediu si viteza medie de deplasare.
Is curios daca se pot activa din tech2.
  • HiJackers

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Am si eu un opel astra H 1.7 cdti 74 km din 2005 si are BC oprit. As vrea sa stiu daca ma poate ajuta cineva. Din bucuresti ar fi perfect. Multumesc anticipat
  • livcro

  • Mesaje scrise: 4,536
  • Locatie: SIBIU-RM. VALCEA
  • Masina: Grandland X 2018 D20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Pt Bucuresti celmai simplu e sa iei legatura cu @Maiandrei
  • opelastrah

  • Mesaje scrise: 41
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2009

  • Mesaj Privat
sal...am o mica problema....atunci cand setez ca pe ecran sa imi arate consumul instant imi arata valori astronomice( cea mai frecventa valoare e 999.9% ) si asta cand merg constant intr-a 4 la 2000rpm si kiar si intr-a 5 la fel......in schimb la relante imi arata 0.4-0,5 l/h (cred ca e o valoare corecta).......tzin sa precizez ca in realitate consumul masinii este bun....insa consumul instant cu corespunde. ce poate fi? o eroare? Sad

[opel asta H 2005 1.7 cdti 80cp]
  • CristianTM

  • Mesaje scrise: 3,718
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mar 2006

  • Mesaj Privat
# opelastrah o resoftare de display nu ar strica sa incerci. Mergi la cineva cu un Tech2. Sa iti reprogrameze code index din nou. Nici o diagnoza nu ar strica.

CristianTM.
  • Astra_H

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Dragi Colegi,

am observat ca la Astra H Aprilie 2005, BC nu indica "bec ars" pe cand la o versiune Iunie/Iulie 2005 aceasta optiune este activa,
aceasi chestiune si pt nivelul lichidului de parbriz.

Intrebarea este daca se poate activa, si in ce fel?

Multumesc, o zi buna.
  • Edwin

  • Mesaje scrise: 6,068
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Zafira 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Functia se numeste CC ( check control ) si se poate activa ( cu tech2 GM ) daca masina suporta acesta functie. Se poate activa doar partea cu becurile, doar partea cu lichidul de spalare parbriz si antigel sau ambele variante. Daca masina nu are senzorii pentru nivel antigel si lichid spalare parbriz vei primi anunt de fiecare data cand "pui" contactul.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR