Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • micutu_flo

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Salut, sunt nou pe aici si viitor posesor de Opel.
Intentionez sa cumpar un Opel Astra 1.7 dti adus din Germania, model 2001, 4 usi, hatch-back.
Intrebarea mea : cei ce mi-o aduc mi-au propus ca atunci cand o aduc , inainte de toate sa o bage in service si sa schimbe toate curelele , transmisie , alternator, ulei motor, ulei cutie de viteze, schimbat/completat , dupa caz, freon instalatie A/C, si alte consumabile, contra unei sume de 500-700 euro, in functie de ce s-a schimbat.
Acum si intrebarea , cum vi se pare pretul ? Se merita sa fac lucrul acesta cu ei sau sa ma duc in alta parte? Oricum masina trebuie sa treaca de inspectia tehnica RAR , din cate am inteles.
Va multumesc anticipat pentru raspunsuri si sfaturi. Very Happy
Skip ads

  • @dyS

  • Mesaje scrise: 747
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1995 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Salut si bine ai venit!
Legat de (viitoarea) masina, nu stiu daca este necesar sa schimbi cureaua de alternator si uleiul din cutia de viteze (la anul asta de fabricatie) Rolling Eyes.
Alte consumabile ar mai fi placutele de frana, filtre... Filtrele nu ar fi atat de scumpe.
Legat de pret, nu stiu ce sa zic Embarassed.
  • BAC

  • Mesaje scrise: 255
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Pe mine m-a costat sub 200 de euro aceste schimbari, dar fara curele si ulei la cutie. Ia si tu motorul de 2.0l cu distributia pe lant si nu mai ai treaba. Uleiul de cutie nu trebuie schimbat, si dupa cate am vazut in manualul de reparatie, ca sa-l dai jos trebuie sa scoti planetara.
  • Visse

  • Mesaje scrise: 1,464
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2005

  • Mesaj Privat
BAC sa sti ca la Astra G nu este nevoie sa dai jos planetarele ca sa schimbi uleiul la cutie mai uita-te inca o data in manual , de regula uleiul doar se completeaza iar faza ca sa ia motor de 2l nu-i vad rostul si eu am motor de 1.7 si nu ma deranjeaza ca la 50-60 mii km sa schimb cureaua de distributie.
Skip ads

  • bogdanene

  • Mesaje scrise: 695
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Y 20 DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2005

  • Mesaj Privat
@micutu_flo
off topic : "Intentionez sa cumpar un Opel Astra 1.7 dti adus din Germania, model 2001, 4 usi, hatch-back" - deci are 5 usi Smile
on topic : 500-700 euro e exagerat de mult dupa parerea mea.toate curelele, filtrele, distributia si eventualele verificari + manopera te costa 350 euro maxim.mai bine cauti si in alta parte inainte sa le dai un raspuns concret.bineinteles, daca te duci la reprezentanta se poate si dubla suma.din ce stiu eu, daca tot o iei de afara, ar trebui sa nu ai probleme cu bucse, pivoti, rulmenti, planetare etc. se face verificare si la ei si inca una destul de riguroasa.acum depinde cat de seriosi sunt si cei care o vand, dar si cei care ti-o aduc.
numai bine si s-o ne-o prezinti cat mai curand pe forum Very Happy
  • micutu_flo

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Cluj-Napoca
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Apr 2006

  • Mesaj Privat
multumesc de raspunsuri, cred ca o sa iau totusi masina si mai vad eu dupa aceea ce e de schimbat si ce nu.
mersi inca o data.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR