Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • ANDREI_BAI

  • Mesaje scrise: 161
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Salutare
Vreau ca luna asta sa schimb si eu distributia (cureaua si rola intinzatoare) si nu stiu ce sa fac sa schimb si pompa de apa. Voi ce parere aveti ? pompa care e pa masian e OK, am gasit pompa de apa la Augsburg la un pret bun 93,30 ro produsa de RUVILLE.


masina e ASTRA G motor X16SZR
Skip ads

  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Salut si bine ai venit printre noi...si speram ca prezenta ta sa nu fie datorata numai problemelor aparute la opelasul tau Wink ...gasesti aici discutii de orice natura Smile
Revenind la subiect...nu e necesar sa schimbi si pompa de apa daca ea se prezinta in stare buna...dar e indicat sa o faci, pt ca exista posibilitatea ca ea sa se deterioreze si defecteze ulterior...chiar intre doua revizii generale(in care schimbi distributia)...sau nu....depinde de la caz la caz...dar ca sa stai cu inima impacata, eu zic ca merita sa o schimbi preventiv... doar pt o investitie de cca 100RON
Toate bune.
  • ANDREI_BAI

  • Mesaje scrise: 161
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
mersi pentru raspuns




OFF TOPIC
Si nu sunt chiar asa de nou pe aici, am mai avut un cont care acu nu mai merge nu stiu de ce si am fost nevoit sa fac altul Crying or Very sad
  • stefan

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Apr 2005

  • Mesaj Privat
daca pompa de apa e angrenata de cureaua de distributie si tu o vei schimba in service autorizat (vezi Augsburg), acestia iti vor recomanda sa o schimbi si pe aceasta, altfel nu vei beneficia de garantia lucrarii.
Skip ads

  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
eu am schimbat cureaua de distributie si nu am schimbat pompa, nu vad sensul, adica o pompa de apa tine cat co curea? asa ajungem cand sa uzeaza cauciucurile sa schimbam si jantele, sau de ce nu toata masina, s-au uzat cauciucudile, gata masina
  • kapix

  • Mesaje scrise: 680
  • Locatie: Arad
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Regula de aur pentru reparatorii casnici:

Daca ceva functioneaza, nu trebuie reparat.

Exact la chestia cu schimbatul masinii ma gandeam si eu - ce-ar fi sa ne schimbam masina imediat dupa revizie, pentru a nu se defecta pana la urmatoarea... Cureaua de distributie angreneaza si arborele (arborii) cu came si vreau sa vad cine schimba mai schimba si asta.
Lasand gluma la o parte, daca cei de la service iti cer sa schimbi si pompa de apa pentru a nu pierde garantia, nu ezita sa suni la Protectia Consumatorilor. Service-ul este obligat sa iti acorde garantie pentru orice prestare de servicii efectuata (in cazul tau inlocuirea curelei de distributie), dupa cum vanzatorul piesei este obligat sa iti acorde garantie pentru piesa achizitionata.
  • chiciuc

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Vectra 1997 X20DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
sau cel putin sa iti are unde scrie ca se schimba si pompa de apa la schimbarea distributiei (nu se recomanda, sau e indicat)
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
eu zic ca recomandat si indicat ar fi sa ne cumparam toti cate o masina noua din 10 in 10 mii de km si gata, sau hai din 20 in 20 mii km
Skip ads

  • obiwankenobi

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2008 y17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2005

  • Mesaj Privat
In principiu nu este obligatoriu sa schimbi si pompa de apa atunci cind schimbi distributia.Daca este bine sa o schimbi totusi asta este o chestie care tine de vechimea masini si de numarul de km parcursi de masina.
Nu ai specificat citi ani are si citi km are masina ta.Oricum eu as lasa pompa in pace daca nu sint probleme cu ea.
  • ANDREI_BAI

  • Mesaje scrise: 161
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Va multumesc pentru sfaturi.

Masina mea este fabricata in Septembrie 1999 si are 93800 km (reali) eu ma cumparato in octombrie 2004 si avea 83000 Km . Masina a fost adusa din germania in inie 2001 si avea 40000 km ( Eu circul numai in orasi si pe distante scurte )
  • @dyS

  • Mesaje scrise: 747
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Astra 1995 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2005

  • Mesaj Privat
Vorba lui obiwankenobi, depinde si de vechimea masinii, de nr. de km parcursi; in cazul tau eu nu cred ca este necesara schimbarea pompei de apa; aceasta s-ar impune in cazul unor modele de peste 10-12 ani, unde uzura ar fi destul de evidenta; eu unul am schimbat pompa, dar asta din dorinta de a stii ca este noua Very HappyVery Happy.
Chiar discutam cu un mecanic si spunea ca nu necesita schimbarea odata cu distributia, ci dupa mai multe cicluri de schimb ale distributiei.
  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
In principiu este vorba despre justificarea unor costuri legate de maonpera sau nr de interventii in service.
In conditiile unei exploatari normale cureaua si rolele se schimba la 60000 iar pompa la 120000 km, insa nu este obligatoriu, probabil ca din experienta fabricantul face aceasta recomandare pentru ca este predictibila o defectiune a presetupei pompei de apa la un anumit nr de km apropiat de cel la care se schimba si cureaua de distributie in acest fel cumparatorul achita manopera pentru demontare/montare decat o singura data si este scutit de riscuri.
Eu la a mea am schimbat decat cureaua si rolele insa nu ma costa un leu manopera daca va fi nevoie sa mai schimb pompa in viitorul apropiat ma bag sub masina cu zambetul pe buze Twisted Evil
Skip ads

  • geluadi2000

  • Mesaje scrise: 71
  • Locatie: Alba iulia
  • Masina: Insignia 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2005

  • Mesaj Privat
pai nu era cumva o chestie ca depinde de modelul masinii si anul de fabricatie...de exemplu la mine em inteles ca nu e nevoie de schimbat si pompa de apa ca si uleiul in cutia de viteze...nu stiu ce sa mai cred...la service aia zic ca trebuie iar la un atelier de preten zice ca vezi de treaba...deci totusi niste raspunsuri tehnice si conforme daca se poate....
  • virus100b

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2006

  • Mesaj Privat
La mine de exemplu a fost nevoie a fi inlocuita pompa de apa la 173k km pt ca incepuse sa se auda un zgomot de rulment uzat. Am constatat ca pompa veche avea insemnele GM si nu avea urme de ermetic siliconic, deci inclin sa cred ca nu mai fusese schimbata niciodata.
La tico de exemplu pompa de apa are o durata de viata de aproximativ 200k km. Am avut 3 la firma si toate in jurul a 200k km au avut probleme cu pompa de apa. Acum cred ca depinde si de tipul antigelului folosit care in timp ataca mai mult sau mai putin presetupele si poate chiar finisarea axului in locul etansarii cu presetaupa(le) sau simerigului.
Deci daca masina are pana in 120k km la al treilea schimb al distributiei(la 120k) e recomandata schimbarea pompei de apa si a antigelului.
  • BAZGANM

  • Mesaje scrise: 630
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2006

  • Mesaj Privat
se veifica si pompa stai linistit! eu am schimbat distributia la 140000 km[distributia era originala a masinii] pe bord,poate are mai mult,si pompa de apa este intacta,nu are pic de joc si mecanicul a zis sa o las asa!asa ca verifica inti si pe urma schimba,si un milion este foarte bine[la supernova costa 3mil]
  • ANDREI_BAI

  • Mesaje scrise: 161
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1999 X16SZR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Azi am schimbat distributi si pompa de apa e OK nu avea nici un rost sa o schimb, si rola intinzatoare ma mergea citeva zecii de mii de KM lejer dar am schimbato.
Va multumesc pt. sfaturi si e bine sa verificam inainte sa schimbam. Very Happy
  • iul

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2008

  • Mesaj Privat
exista legatura intre ruperea curelei de la alternator si defectarea pompei de apa la un interval de numai doua zile intre ele?pierdeam antigel si inainte de a se rupe cureaua de la alternator dar dupa aceea curgea rau(picura incontinuu),se vedea pe dedesubt in partea cu distributia.si am schimbat pompa.migaloasa treaba si multe de desfacut.dar am rezolvat-o.cand mi-am schimbat distributia nu a schimbat si pompa pt ca era buna si la un interval de 6000 km facuti a inceput sa curga.asta e.pompa a costat 40 euro,manopera 15.
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Cand se schimba distributia, se schimba toate rolele, pompa de apa si cureaua de accesorii. Ele sunt gandite ca pachet iar rezistenta la uzura este aproximativ egala. La defectarea pompei de apa, cred ca a avut mult de suferit si cureaua de distributie. Sfatul meu este sa schimbi mai repede distributia de data asta si sa o faci asa cum trebuie. Ar fi pacat sa ti se rupa cureaua.
  • iul

  • Mesaje scrise: 45
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1999
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Sep 2008

  • Mesaj Privat
pai cureaua nu avea nimic si doar ce am schimbat-o dupa cum am zis(am mers 6000 km de cand am schimbat-o)de ce sa schimb iar toata distributia.a schimbat pompa de apa si cu asta basta.cureaua era in perfecta stare.asa ca....si pompa nu s-a blocat ca sa strice tot.doar curgea(picura).si cum am observat defectiunea am si remediat-o in aceeasi zi.pana la urma nu m-a am lamurit daca exista vreo legatura intre ruperea curelei de alternator si defectarea pompei de apa.si pompa de apa nu avea joc.are o garnitura sau semering,presetupa sau asa ceva si de asta curgea.si cureaua de alternator a fost schimbata odata cu distributia.sper sa nu mai am probleme cu ea.oricum multumesc
  • puntomk1

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Bacau
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2008

  • Mesaj Privat
Este recomandat sa se schimbe si pompa de apa deoarece rola de antrenare capata o uzura in urma frecarii dintre ea si curea. Noua curea de distributie nu va calca perfect pe dintii rolei ducand la o uzura prematura a curelei si de aici posibilitatea de a nu rezista cat ar fi garantia. Daca exista o stfel de uzura, de la inceput se va auzi un zgomot, daca nu e perfect!
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR