Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A
  • zafira 2.0 automatic

  • Mesaje scrise: 1,031
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2003 y20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Dar ai o alinare!
Un Opel Zafira
Skip ads

  • ady negoita

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
da fratilor asa e! mai avem o alinare, si anume ZAFIRA ,are sami fie dor de ea in america, si daca as putea as duceo acolo ,dar nu prea se poate asta ca au aia niste legi in privinta masinilor de mai bine te lasi pagubas !
  • regitus

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2008

  • Mesaj Privat
nici eu n-o pot lua in Canada,dar problema e ca raman hotii astia stapani pe toata tara si nu ai ce sa le mai faci,mama lor de jigodii penale......
  • ady negoita

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
frate eu mam saturat de ei dar nici asa nu se mai poate daca nici acu la alegeri nu facem nimic ne meritam soarta si atunci asta e!
Skip ads

  • regitus

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2008

  • Mesaj Privat
si cu cine sa mai votam domne,ca oricine ar iesi tot intre ei impart,asa e jocul-nu conteaza cine iese,tot impreuna furam,dar unii mai mult ca altii.Nici 30% nu cred ca mai se duc la vot,asa de sila le este oamenilor de toti politicienii astia corupti.Ei fac adevaratul genocid in tara asta,nu Ceausescu,ala va fi peste 50 ani in cartile de istorie chiar ca cel mai bun conducator,alaturi de Stefan cel Mare si Mihai Viteazu si ceilalti.Cat de patriot eram la revolutie si optimist asa de rusine mi-e acum ca sunt roman si asta in tara mea,afara nici sa nu spui de unde vii.ASA CA CE SA FACEM,FRATILOR ?
  • ady negoita

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
pai nu prea avem ce face, doar sa speram in mai bine altceva navem ce face
  • regitus

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2004 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Jan 2008

  • Mesaj Privat
si chestia aia cu speranta moare ultima........la urma noi si poate copiii nostri sa aiba vreo sansa,numai Dumnezeu stie,mare tristete si pacat si durere,caci daca nu s-ar fi putut ar fi fost altceva,dar asa........un mare gol.
  • ady negoita

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
ai dreptate dar eu nici speranta nu mai am ,si drept sati spun nam dat in cap la nimeni ,sa fiu obligat sa suport toate gugumaniile guvernantilor de la noi doar avem si noi dreptul sa traim putin mai bine daca nu foarte bine am sau nu dreptate ce zici?
Skip ads

  • DMI

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie:
  • Masina: Zafira 2004 2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2007

  • Mesaj Privat
iarna nu-i ca vara, euro 3 nu-i ca euro 4 ... omul nu si-a rezolvat problema cu zafira si nici guvernul n-a cazut.

cheers man !
  • paultudor10

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Mures
  • Masina: Zafira 2003 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Am si eu zafira ydth de 2 ani si jumatate.Sa vedeti ce am patit eu.
In Mai 2006, inca era vama la ,,moda''.Imi facusem toate calculele,gasisem zafira (2002) si am trimis un prieten dupa ea in germania.La unmoment dat ma suna si ma intreaba daca nu vreau zafira 2003 si cu km mai putini ,cu numai 100 euro in plus.Cum sa nu fiu de acord?
Circul abia incepe.Ajunge zafiruta acasa,si incep sa-i fac actele.Conform calculelor noastre ,trebuia sa platesc vama 1500 euro plus basca RAR,inmatricularea etc. La vama stupoare,nu 1500,ci 1800 de euro vama...deoarece era din 2003 nu din 2002 Mad
300 de ruro in plus pentru ca era mai tinara...distractie.
Asa ca nu mai fi suparat ca de moarte si de taxe nu scapi niciodata.
  • ady negoita

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
mda ai dreptate, dar la citi generali avem in romania ,nici nu ma mira ca avem taxele astea,doar tre sa le platim pensie nu ?doar au ani grei de munca baietii astia nu?
  • DMI

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie:
  • Masina: Zafira 2004 2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2007

  • Mesaj Privat
cata dreptate ai ady ! ... dar pana la generali, care asa cum zici sunt multi de parca am fi vre-un neam de razboinici si cuceritori, ne mananca ... coloneii s.a.m.d.

sh'apoi ... nu-ti fa griji ... maine va fi mai rau ...
Skip ads

  • ady negoita

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
asta asa e dar ce poti sa faci? eu un lucru le spun mereu amicilor mei,''Ma sa va fereasca D-zeu sa mi se puna pata sa ma fac primar ,ca primi pe care ias da afara ati fi voi,si anume toti cei care sunt la pensie si in loc sa stea la pensie ocupa un loc de munca in locul altui tinar care ar putea sa-si cistige o piine ori pensie ori munca ,am dreptate?
  • alghe21

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Salutare!

Acum cateva zile cand am schimbat filtrele fiind prima oara dupa iesirea din garantie, mecaicul mi-a zis ca zafira mea 1.9 cdti 2006 ar avea motor de fiat commonrail! Si ca nu sunt prea celebre...e adevarat? stie cineva ceva?
  • l_stoian79

  • Mesaje scrise: 602
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Astra 2006 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Mai 2006

  • Mesaj Privat
eu zic sa schimbi si mecanicul odata cu filtrele...
deci motorul 1.9 cdti (este common rail, aici are dreptate) a fost dezvoltat impreuna cu Fiat. asta nu inseamna ca sunt produse de fiat sau ceva in genul acesta, doar proiectarea/conceptul a fost dezvoltat impreuna de catre cei 2 producatori (costurile de dezvoltare se impart la 2 in felul asta iar astfel tu ai putut cumpara acest motor cu ~200-300 EUR mai ieftin).

legat de "nu sunt prea celebre" nu ma pronunt, eu am astra benzina... dar din ce citesc pe forum despre motoarele 1.9 de 120 si 150 CP se pare ca sunt dorite de catre multi, ca s anu spun laudate...oare de ce? Smile

PS: si eu am dubii daca la urmatoarea masina sa iau 1.8/140CP benzina sau 1.9/150CP diesel ... dar asta e alta discutie...
  • alghe21

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2008

  • Mesaj Privat
sa schimb mecanicul....cand te gandesti ca e sef mecanic la gtt...eu stiam ca e motor isuzu...asa e super ok. masina nu are decat 49.000 km. om vedea...
  • men_george

  • Mesaje scrise: 112
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2007

  • Mesaj Privat
e simplu .... daca motorul e de 120 sau 150 de cp, are legatura cu fiat, daca e cel in 8v de 100cp nu are nicio treaba... iar in calitate de posesor de 150cp ,pot sa confirm ca e destul de celebru motorul... mult peste 1.8 140cp....
  • alghe21

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Pai e motorul de 101 cp remapat 134cp

deci daca nu are treaba cu fiat, e isuzu? Cand schimba filtrul de mot. era un abtibild pe motor pe care scria matricola numero. In italiana!
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,710
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
men_george a scris:... daca e cel in 8v de 100cp nu are nicio treaba... (cu fiat)
Vrei sa dai mai multe detalii?
Eu eram convins Razz ca cel de 100 e identic cu cel de 120 (motoarele).

@ALL: Cititi mai multe despre motoarele Fiat aici si nu va mai grabiti sa le catalogati aiurea doar pentru ca sunt Fiat.
  • alghe21

  • Mesaje scrise: 186
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2008

  • Mesaj Privat
personal, nu am catalogat nimic...

am spus doar ce a zis mecanicul, ca nu sunt prea celebre.

din postul lui maiandrei reiese clar ca motoarele commonrail 101 cp, 120cp, 150cp sunt toate produse de aceeasi firma.

mecanicul facea o comparatie intre motoarele isuzu si acestea, common rail...zicea ca ala se strica mai greu si ca facea motoarelele la mai multi km.

am o intrebare, pe zafira a sunt si motoare isuzu?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Zafira
  3. Zafira A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR