Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  • pamihai

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2004

  • Mesaj Privat
Am un opel corsa 1,7d din 2000 cu calculator de bord TID (triple info display). Nu stiu cati dinntre noi stim dar atunci cind apesi aproximativ 5s pe ambele butoane de reglat ceasul, calculatorul iti indica tot felul de chestii, intre care si viteza de deplasare.
Atunci cind acul vitezometrului arata 60km/h, TID-ul imi arata 53km/h.
Care credeti ca imi indica real viteza?
Skip ads

  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Astra G 2002 1.7dti.
Eu nu am computer de bord, si pe TID sau cum se cheama (eu parca stiam ca e DID - dual...) nu apare viteza.
Dar vitezometrul din bord este electronic la mine si deci chiar daca ar arata si pe TID/DID, ar fi aceeasi valoare pt. ca tot de acolo pleaca informatia.
Masina mea am probat-o cu un Espero 96 si un Passat 2003 si la toate coincid viteze reale cu cele afisate. (cel putin intre ele)
  • Zuzg7

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: -= Bucuresti - Iasi =-
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Va spun din experienta urmatoarele :
am avut inainte Skoda Octavia 1.9 Tdi 2003 climatronic ; acolo daca apesi 3 butoane concomitent iti intra intr-un menu in care la poz 15 vezi viteza reala - verificata cu RADAR -ul ; aceasta viteza diferea fata de ce afisa bordul cu cca 5km/h pina 100 , dupa diferenta crescind .
E cunoscut faptul ca exista o eroare intentionata ( nu imi cereti explicatii ca nu va pot oferi ) a producatorului la afisarea km/h pe bord .
  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Bravo domne !!!! Habar nu aveam de asta. Zi si mie ce mai indica TIDu; abia astept sa probez si io, dar sunt la munca si pana la 4 mai e mult. Iti indica si consum cumva???
Skip ads

  • pamihai

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2004

  • Mesaj Privat
exista si DID si TID.
TID-ul are afisata ora, informatiile casetofonului(in cazul in care schimbi casetofonul original atunci iti apare data) si temperatura exterioara. Cred ca DID-ul nu are temperatura.
In functie de modelul de opel, TID-ul iti afiseaza mai multi parametri. La mine afiseaza doar viteza si face si un test al afisajului (aprinde toate segmentele). Oricum nu va asteptati sa ramana pe viteza setat TID-ul, pt. ca o afiseaza cateva secunde dupa care revine la starea initiala.
Informatiile despre TID le-am luat din TIS.
  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Exista si DID si TID si MID

Sti cumva daca modelul tau exista si cu MID (multi info dis.) unde sa iti afiseze consum si multe altele?
  • pamihai

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2004

  • Mesaj Privat
afisajul din mijloc de la TID e multi info display. La mine nu imi arata consumul instantaneu. Fa o proba la tine si spune-ne ce iti arata
  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
TID nu are nici o treaba cu MID, sunt doua unitati diferite. Cum ai un MID in TID??? MID iti indica consum, distanta pe tank, temp. ulei, nivel ulei, temp. apa, placute frana si inca o multitudine de chestii preluate de la ECU. Vezi in TIS mai multe specificatii.

Asa arata un MID


Si asa un TID


Oricum geniala descoperirea; revin cu raspuns imediat dupa ce verific
Skip ads

  • pamihai

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2004

  • Mesaj Privat
la mine pe corsa arata total diferit, nu e ca la tine. TID-ul de care spun eu stiu ca e pe corsa si pe astra(cred ca si pe vectrele mai vechi). Oricum poate iti merge si tie smecheria cu butoanele...
  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
bine nu te uita la culoare (alte poze nu am gasit acum)..... TIDu meu e la fel ca pe astra G'04 si cred ca si tu ai la fel.
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
DID are ceas si temperatura exterioara (il am eu).
TID are inca ceva.
MID e deja altceva.
  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
Sad la mine nu merge.... intra in setup mode is incepe sa clipeasca data. naspa.
Skip ads

  • 4EST

  • Mesaje scrise: 686
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2004

  • Mesaj Privat
hehe...incerc si eu la corsa 2001 care o am de la serv.

maine dimineata cand merg la test-drive de CLK240 (de-abia astept) Smile
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Eu am temperatura ext + ceas + informatii de la cass/radio si parca se cheama DID, si daca tin cum zici tu pe ambele butoane mai mult timp incepe sa se regleze data/ceasul, deci la mine nu merge, probabil daca aveam computer de bord ar fi mers, si poate la cele cu comp. de bord se cheama TID, si tot ptobabil, la cele cu navigatie se cheama MID.
  • Sezran

  • Mesaje scrise: 1,183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2004

  • Mesaj Privat
daca ai trei informatii atunci e TID, nu DID.
DID = dual info display (ceas +temp ext)
TID = triple info display
MID = multiple info display
  • Thanatos

  • Mesaje scrise: 1,108
  • Locatie: constanta - dk
  • Masina: Vectra 2000 X18XE1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2004

  • Mesaj Privat
deci Bogdane, o veste buna, tu ai TID nu DID. DID era pe astra F. G-eu' vine cu TID, MID, sau navigatie (Communication Center), ceva mai rar asta.

A mai verificat cineva daca i se afiseaza viteza in TID?

Dar vitezometrul din bord este electronic la mine si deci chiar daca ar arata si pe TID/DID, ar fi aceeasi valoare pt. ca tot de acolo pleaca informatia.

Nu exitsa nici un vitezometru' sa arate viteza reala, decat poate cand stai la stop Wink
viteza este intentioant eroanata din motive de siguranta. ECU are viteza reala ( daca pe masina sunt rotile originale), deci ce apare pe TID este viteza corecta.


Ultima modificare facuta de Thanatos la Lun 20 Sep, 2004 8:00 pm
  • Slick

  • Mesaje scrise: 1,319
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Apr 2004

  • Mesaj Privat
La vectra mea (vezi modelul jos) nu arata nici o viteza in TID... Daca tin apasat pe cele 2 butoane nu face nimic in 5 secunde... daca tin mai mult incepe sa intre in configurarea datei si dup-aia apare o chestie ciudata care dispare imediat cu RDS nustuce (banuiesc ca ar fi de la casul masinii daca ar fi original) si dispare imediat si se duce la setat ceasul de sus...
  • pamihai

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2004

  • Mesaj Privat
am fost ieri la tara si pe drum am incercat TID-ul. Surpriza mi-a fost cand pana la vreo 50km/h imi indica TID-ul viteza, iar dupa aceea imi indica numai 53km/h chiar daca merg cu 100!!!
TID-ul care il am eu este doar pe astra si pe corsa. Am sa ma uit in TIS sa vad daca e vreo smecherie si pt. cei care au vectra .
  • sandumbogdan

  • Mesaje scrise: 887
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2004

  • Mesaj Privat
La mine nu merge, dupa cateva secunde apasat pe ambele butoane de la TID, incepe setarea datei si nimic altceva. Poate tu ai computer de bord de ala care arata consumul de merge sa-ti arate viteza reala si nu trucata. Ai sau nu?
  • Mikki

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 1.6
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2004

  • Mesaj Privat
La mine (Astra G 2002) TID-ul imi arata viteza. insa cu o diferenta de aprox. 5km/h fata de vitezometru
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR