Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • OpelAstraCaravan

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 y2.0dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Salut alin imi spui te rog locatia magazinului de unde ai cumparat materialul?multumesc.
Skip ads

  • Alyn93

  • Mesaje scrise: 564
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Salut in cartierul micro V este Posta..In spatele ei..sunt cateva magazine pe o alee mai retrasa...este si o farmacie..mergi acolo si o sa gasesti este o doamna la vanzare..si are mai multe culori..si de calitate buna..iar despre lipici 0761 465 290 iti explic de unde sa cumperi..tot ceva foarte bun pe care pe mine m-a tinut mult...numa bine
  • ramsess

  • Mesaje scrise: 42
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Alyn93 a scris:Eu am luat pt caravan 2.30 Lungime cu 1.50 ;latime si am mai decupat putin dar un material de imitatie piele..deci daca vrei material normal mai putin...

Multumesc mult.pentru sfat,ramane sa vad in Timisoara unde gasesc material.
  • OpelAstraCaravan

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 y2.0dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Multumesc ,alin, te contactez pt lipici
Skip ads

  • Alyn93

  • Mesaje scrise: 564
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Cu placere baieti..spor la treaba..!
  • OpelAstraCaravan

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 y2.0dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Multumesc alin pt. sfaturi si indrumari !am pus imitatie piele din micro 5 !tin sa prescizez ca mie unul imi place mai mult plafonul acum decat cu textila originala!multumrsc mult
  • Alyn93

  • Mesaje scrise: 564
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Ma bucur ca ai reusit..si mie imi place mai mult numai bine
  • atomiculx

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2000 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Dar cam cat material trebuie cumparat ? Si am inteles ca cel mai bun prenandez este cel de la Bizon !?!
Skip ads

  • simona1

  • Mesaje scrise: 40
  • Locatie: Bistrita-Nasaud
  • Masina: Vectra 1994 X16SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2015

  • Mesaj Privat
imi puteti da mai in amanunt detalii.tocmai vroiam sa duc masina la tapitat,insa cand am vazut discutiile astea,am luat decizia sa retapitez singura plafonul care imi cade in cap.ce material trebuie folosit?este special sau pot sa iau vinilin normal?etape de despridere a plafonului,si toti pasii urmati ulterior.Se poate sa ma ajutati?
  • killerlynnx

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2009

  • Mesaj Privat
alin_tana, Ce produs de Bison ai folosit? Bison KIT am vazut ca rezista doar pana la 70°C. Eu as vrea sa il folosesc pentru material textil cu burete (exact ca cel din fabrica).
  • aquagen

  • Mesaje scrise: 498
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2014
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Am lipit tapiteria cu Prenandez Moment, iar dupa 2 ani constat ca incepe sa se dezlipeasca.
Deci nu cu prenandez MOMENT sau alt fel de prenandez, ca nu tine decat pe "moment".
Urmatoarea incercare va fi cu Bison pt. Material textil si bineinteles trebuie iar sa caut materiale..... Crying or Very sad
  • killerlynnx

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Va scriu incercarile mele nereusite ca sa nu faceti ca mine:

Am curatat bine buretele vechi de pe fibra de sticla si am pulverizat un spray si jumatate (Bison), dupa 15min am aplicat materialul textil cu burete.
La final arata ca din fabrica, fara nici un defect, doar ca in aproximativ 1h a inceput sa se desprinda pe portiunile mai curbate.
L-am tot apasat pentru a-l lipi in zonele cu probleme insa in cateva zeci de minute se dezlipea la loc. M-am culcat si a doua zi dimineata l-am dezlipit pe tot. Am costatat ca in zonele in care l-am apasat foarte tare s-a lipit extrem de bine, adica a ramas o mare parte din burete pe fibra de sticla. Este posibil sa trebuiasca tinut apasat cu niste prese.

A doua incercare a fost cu prenadez Moment Kraftkeber (Universal) aplicat cu pensula pe fibra de sticla, curatata bine iara in prealabil si jumatate de tub de Bison Spray aplicat in strat foarte subtire pe material cu 24h inainte.
Dupa aplicarea prenadezului am aplicat materialul si l-am frecat cu o alta bucata de material.
La final In unele zone materialul a ramas mai apasat, cred ca din cauza diluantului din prenadez.

De curiozitate am facut un test si am luat o bucata de material pe care a fost aplicat Bison Spray si l-am presat intre degete. Pe spatele se vede cu buretele nu mai revine la forma initiala, fata de acelasi test facut pe o bucata de material fara spray.

Concluzia mea este ca iuliu oltean are dreptate: diluantul din prenadez sau Bison spray distruge buretele. Imi pare rau ca nu am apucat sa citesc post-ul lui inainte de a ma apuca de treaba.

Cred ca urmatoarea incercare va fi cu piele intoarsa lipita cu prenadez sau cu Aderom.

Pacat ca nu se gaseste la noi adeziv de la 3M Spray, iar ce se gaseste lipseste foarte repede sau nu rezista la temperaturi mari.
Skip ads

  • costelus_2006

  • Mesaje scrise: 58
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2015

  • Mesaj Privat
salutare vreau un sfat cum as putea sa lipesc si eu parasolarele ca sunt dezlipite de la soare ce material as putea folosi ..
  • giemadam

  • Mesaje scrise: 29
  • Locatie: Timis
  • Masina: Zafira 2002 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2013

  • Mesaj Privat
salut toti zafiristii .eu am reusit sa dau plafonul jos doar ca problema este UNDE gasesc cleme de fixare ca ,nestiind exact cum se demonteaza am cam rupt cateva
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR