Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett
  • alexs

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2006

  • Mesaj Privat
Salut , am si eu nevoie de un model de ceasuri de bord modificate , sa le listez si sa le pun cu autocolant , sa fie mai faine . Multam anticipat .. a
hh..si inca o intrebare , daca este cineva din craiova care are kadett si mai are pise , m-ar interesa si pe mine , in special din interior ..tapiterie, elemente de plastic ,etc ...ca la mine sunt in stare jalnica . Multumesc anticipat.
Skip ads

  • alexs

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2006

  • Mesaj Privat
chear nimeni ?! as mai avea o problema ... cand apas frana ..parca simt in pedala de frana ceva vibratii ... si lafel cand calc frana la viteza mica ( doar atunci aud ) se aude un harscait subt masina ( cred ) idei ?! mersi . si ramane valabila rugamintea cu modele de ceas de bord modificate.
  • Fumanchu

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1987 1.6i C16LZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2005

  • Mesaj Privat
un bord scanat caut si eu....

referitor la problema ta eu unu cred ca de vina sunt discurile de frana care s-ar putea sa fie ovalizate..asta unu la mana...a doua varianta ar fi sa ai aer pe tzevile alea..fa si tu o aerisire..dar sincer cred ca este discul de frana
  • Fumanchu

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1987 1.6i C16LZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2005

  • Mesaj Privat
scoate rotile pe rand si invarte de ele si uita-te la distanta dintre disc si etrier..daca se micsoreaza si se mareste aia e problema...daca ramane constanta incearca altceva Smile)
Skip ads

  • Fumanchu

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1987 1.6i C16LZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2005

  • Mesaj Privat
harsait sub masina se poate auzi daca ai agatzat cumva vreun caine Smile) vezi placutele si sabotii esti fier pe fier la saboti mai mult ca sigu Smile tine frana de mana?
  • alexs

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2006

  • Mesaj Privat
etieru pe dreapta e cam dus asta-i adevarul , dar nu se aude de acolo , am schimbat sabotii spate+rulmenti , placutele frana fata sunt noi ... din ce mi-a spus un mecanic ...el zice ca ar fi bucsele de la brat sau ceva de genu asta * la roti * ... altu mi-a zis ca e caroseria rupta ...ceea ce nu cred ...totusi ..o sa-i fac o verificare amanuntita... nu stiu ce sa spun ....
  • Fumanchu

  • Mesaje scrise: 273
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Kadett 1987 1.6i C16LZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2005

  • Mesaj Privat
mai verifica si bieleta antiruliu si ceva care se numeste "yirant" sau asa ceva...s-ar putea la frana roata sa-si schimbe unghiul...ceea ce cred ca din tot ce s-a zis aici e cel mai posibil
  • AdamOpel

  • Mesaje scrise: 1,015
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2006

  • Mesaj Privat
alexs a scris:chear nimeni ?! as mai avea o problema ... cand apas frana ..parca simt in pedala de frana ceva vibratii ... si lafel cand calc frana la viteza mica ( doar atunci aud ) se aude un harscait subt masina ( cred ) idei ?! mersi . si ramane valabila rugamintea cu modele de ceas de bord modificate.


salut
ce vibrati? la directie? atuncea ii discul indoit sau uzat in mod neuniform,
cad ai schimbat saboti pe fata erau uzati uniform(adica pe o parte ambele aveau aceeasi grosime?)se intampla ca vreau piston sa nu functioneze.daca nu atuncea vezi pe spate daca ai tamburi rectificale la strung.
Skip ads

  • adrihan

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Kadett 1989 1.3S
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2006

  • Mesaj Privat
alexs a scris:chear nimeni ?! as mai avea o problema ... cand apas frana ..parca simt in pedala de frana ceva vibratii ... si lafel cand calc frana la viteza mica ( doar atunci aud ) se aude un harscait subt masina ( cred ) idei ?! mersi . si ramane valabila rugamintea cu modele de ceas de bord modificate.

Problema vine de la suportii bucselor de la bratele din fata: se rugineste tabla de sub bucse si in jurul suportilor aparand fisuri ..de acolo vine harsaitul acela.Poti verifica foarte simplu urcand masina pe elevator sau pe groapa si baga o ranga la bucsi si misca-le vei fi surprins sa auzi fix acel sunet (stiu din proprie experienta Laughing )
Daca ai rezolvat problema si era alceva impartaseste-ne si noua Wink
  • blackmanmoto

  • Mesaje scrise: 99
  • Locatie: Braila
  • Masina: Corsa 1994 c16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2007

  • Mesaj Privat
alexs a scris:Salut , am si eu nevoie de un model de ceasuri de bord modificate , sa le listez si sa le pun cu autocolant , sa fie mai faine . Multam anticipat .. a
hh..si inca o intrebare , daca este cineva din craiova care are kadett si mai are pise , m-ar interesa si pe mine , in special din interior ..tapiterie, elemente de plastic ,etc ...ca la mine sunt in stare jalnica . Multumesc anticipat.


Eu vreau sa iau un opel kadett fara acte si sa-l dezmembrez ce am eu nevoie opresc ptr mine ce nu te pot ajuta pe tine.Daca te intereseaza. Cool
  • scl

  • Mesaje scrise: 22
  • Locatie: craiova
  • Masina: Omega 2000 Y22DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2006

  • Mesaj Privat
schimba placutele si uitate si la discurii sa nu facut santurii , poti pune de la un cielo si gasetii la numai 35 ron (setul cu 4) noi vizavii de hotelul helin ( asta daca am intels bine ca esti din craiova ) si daca aia nu sunt vezii sa nu iti faca pistonul de la etier figurii si sa ramana blocat si un etier de cielo germania dezmenbrarii complet ( chiar si cu placute de frana ) e pe la 40 - 50 ron pe brestii daca vrei da un pm si trec eu cu tine si la interior cauta pe la dezmebrarii nexia in 2 usi si iti ei ce vrei ca se nimeresc ca unse
  • alexs

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Craiova
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Feb 2006

  • Mesaj Privat
problema s-a rezolvat de mult ..din telescop era , nu am mai avut cand sa intru sa anunt..
oricum ... my little black bitch is now farr farrr away from me ...adica ..s-a vandut ... Sad(
Skip ads

  • wormostar

  • Mesaje scrise: 83
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Kadett 1986 12sc
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
am un kadett din 84 su nu indica corect temperatura si presiunea la ulei. Presiunea este normala dar in bord cand pun cheia in contact acul se duce in fractiune de secunda in sus si sta acolo.
Cand am desfacut bordul mi-am dat dat seama ca este arsa o rezistenta care evident nu-i vad valoarea pt ca e carbonizata.
Ma puteti ajuta cu valoarea ei? sau macar ce culori is notate pe ea si ordinea lor ca deacolo ma descurc, de precizat ca rezistenta alimenteaza un integrat cu 3 picioare ITT 700
Skip ads

  1. Home
  2. Opel - Classics
  3. Opel Kadett

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR