Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • dj_badboy_rc

  • Mesaje scrise: 1,391
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z22YH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2009

  • Mesaj Privat
In ciuda faptului ca arata urat si sincer mie nu imi place si tind sa cred ca multora dintre noi nu le place noua Dacia ... Alain Prost a reusit sa ocupe un loc 2 in clasamentul general la Trofeul Andros desfasurat pe gheata Smile.

Alain Prost s-a clasat pe locul doi în cursa pe gheaþã Trofeul Andros 2009/2010, sâmbãtã, 31 ianuarie, în staþiunea francezã de ski Super Besse.

Team Dacia este foarte optimistã cu privire la prima campanie a Trofeului Andros. Seria din iarnã le-a adus trei victorii , precum ºi locul doi, în clasamentul final, pentru pilotul Alain Prost, în Trofeul Andros.

„Cred cã rezultatele se potrivesc cu aºteptãrile noastre pe care le aveam cu privire la aceastã cursã. Întotdeauna se poate mai bine, dar ne-am îndeplinit obiectivele. Este prima noastrã participare la Trofeul Andros ºi am avut de dezvoltat o maºinã nouã, urmând sã ne întrecem cu rivali ce conduceau maºini care deja ºi-au dovedit valoarea. Locul doi într-o asemenea competiþie este un rezultat de primã clasã.”, declarat Alain Prost.

Potrivit girlracer.co.uk, „introducerea unui noi competitor a fost un lucru benefic pentru acestã cursã ºi pentru sporturile cu motor în general. A schimbat mentalitãþi ºi a arãtat cã o maºinã cu costuri reduse poate promova o imagine de performanþã ºi fiabilitate”, a mai adãugat pilotul.





Deci eu cel putin sunt foarte mandru de Dacia! Poate sunteti si voi!
Skip ads

  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Chestia asta e buna pt imagine si marketing, dar practic nu incalzeste cu nimic pentru ca masina respectiva nu cred ca are mai mult de 10% componente identice cu cele ale masinilor de serie.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Eu stiu ca Dacia a fost pe locul 6 din vreo 7 sau 8 echipe la constructori Laughing
http://www.capital.ro/artic...uster-131256.html

E clar ca intr-un fel articolul de mai sus e platit de Dacia.
  • stefan_10

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Chiar va este asa greu sa credeti ca o Dacie poate sa aiba rezultate bune? Pe acest forum, orice lucru ce are legatura cu marca Dacia este desconsiderat, iar orice replica din partea cuiva care recunoaste, intr-un fel sau altul, o calitate, cat de mica, a unui model autohton este tratata drept un afront personal. Mie unul mi se pare de-a dreptul rusionoasa inversunarea cu care anumite persoane ataca aceasta marca.
Oricum, dincolo de pragul psihologic si de imagine, Dacia sta mai bine la multe capitole chiar decat preaiubitul Opel, indiferent daca se recunoaste sau nu. Bravo lor ca au curaj sa participe si la acest gen de competitii! Succes! (ca idee, Opelul unde era?)
Skip ads

  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Opelul era acasa facea masini.

PS: total gratuit, dar ai ridicat-o la fileu
  • stefan_10

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Si constructorul Geely tot acasa era,si tot masini facea...(ca tot era mingea la fileu).
Hai sa fim seriosi,oameni buni! Nimeni nu compara Dacia cu Opel in acest topic,ci doar incercam sa felicitam un succes romanesc.
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
stefan_10 a scris:Chiar va este asa greu sa credeti ca o Dacie poate sa aiba rezultate bune? Pe acest forum, orice lucru ce are legatura cu marca Dacia este desconsiderat, iar orice replica din partea cuiva care recunoaste, intr-un fel sau altul, o calitate, cat de mica, a unui model autohton este tratata drept un afront personal. Mie unul mi se pare de-a dreptul rusionoasa inversunarea cu care anumite persoane ataca aceasta marca.
Oricum, dincolo de pragul psihologic si de imagine, Dacia sta mai bine la multe capitole chiar decat preaiubitul Opel, indiferent daca se recunoaste sau nu. Bravo lor ca au curaj sa participe si la acest gen de competitii! Succes! (ca idee, Opelul unde era?)


Cine ataca omule? Lucrez in domeniul PR si stiu cum se fac lucrurile. Era pur si simplu o constatare. N-am zis ca nu merita locul ala, sau sa participe, sau ce inseamna locul ala.

Ca au avut cel mai bun sofer din cursa, ca a fost total dezamagit acel sofer de masina, sau ca masina in afara de caroserie n-are nimic in legatura cu viitorul duster sunt amanunte.
  • stefan_10

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2007

  • Mesaj Privat
In general masinile folosite in astfel de competitii nu au nimic in comun cu masina de serie,fie ea Dacia sau Renault sau Opel sau VW,etc.
Si tot in general competitiile astea sunt folosite si in scopuri publicitare.
Si uite ca stiu asta,desi nu lucrez in PR.
Nu are sens sa ne certam aiurea. Doar ca Dacia nu face nimic gresit din punct de vedere PR,adica profita la maxim de pe urma acestei competitii,asa cum ar face si toti ceilalti constructori. Ii punem la punct doar pentru ca e un produs romanesc? Eu consider ca ar merita felicitari!
Skip ads

  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
vor fi pusi "la punct" atat timp cat vor vinde "calitate romaneasca" la "preturi europene" ...
Dacia s-a bagat in concursul asta pentru ca are nevoie neaparat de "afirmare" ... a avut un zvac cu rabla la nemti, dar acum de cand s-a bagat taxa de poluare si la euro 4 o cam da in bara si are nevoie de foarte multa publicitate ... ca incep sa piarda mai mult decat au castigat anul trecut ...
si cum ziceau si alti colegi... doar numele si carcasa a fost in concursul ala de la "prafuitor" ... in rest nimic din ce vom vedea pe strazi ...
  • stefan_10

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Repet,nici o masina de competitie nu are nimic in comun cu masina de strada. Cat despre preturi,la Dacia sunt ceva mai mici decat la alte marci. Ok,e justificat sa fie mai mici,nu redeschidem subiectul acesta discutat si para-discutat.
Hai sa incercam sa fim coerenti. Stim toti ce inseamna Dacia. Este o marca low-cost. Dar cu toate astea,este o marca ce se bucura de succes,si nu doar la nivel national. Succes justificat,spun eu.
Doar pentru ca noi conducem Opel,inseamna ca nu putem recunoaste meritele Dacia? E absurd
  • dj_badboy_rc

  • Mesaje scrise: 1,391
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z22YH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Sincer va spun ca nici celelalte masini din competitie eu nu cred ca au multe in comun cu ce sunt pe strazi. Dar Duster in aceasta postura eu zic ca asa cum e ea cu parti originale sau care nu o sa apara pe piata prea curand e un pas inainte pentru constructor si merita felicitari pentru ca nu e o competitie oarecare. E o competitie cu multi constructori de renume care se pare ca nu au facut fata Duster-ului. Stiu e urata mie unu nu imi place dar imi place sa vad ca se reuseste cate ceva in Romania asta a noastra unde toate lucrurile dau chics uite ca se poate sa avem si succese. Ce e asa greu de acceptat doar e unul de-al nostru Smile.
  • gabonne

  • Mesaje scrise: 1,302
  • Locatie: braila
  • Masina: Vectra 1993 1.7TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
din cate stiu motorul este de la nissan, iar in afara de forma caroseriei nu stiu ce se va mai regasi pe duster; dar sa apreciem ca undeva acolo pe ecran la locurile fruntase a scris dacia
Skip ads

  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
in unele clasamente (de pe site-ul oficial al competitiei) nici nu apare numele Dacia, ci doar Duster (vorba aia: "who the f*** is Alice (Duster)?") Smile)
  • Mifares

  • Mesaje scrise: 144
  • Locatie: Botosani
  • Masina: Corsa 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Las'ca scrie mare pe masina: DACIA.
Bravo lor. Este o realizare.
Acu' stau si ma intreb, la competitii de genul asta Opel de ce nu l-am remarcat/vazut? Rolling Eyes
  • dj_badboy_rc

  • Mesaje scrise: 1,391
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z22YH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Opel din cate am vazut in ultima vreme nu mai are prezenta nici in raliu ... parca mai sunt vreo 4-5 Corse in rest sincer eu cel putin nu am mai vazut. Cred ca au renuntat la segmentul Rally.
  • Me & Astra

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2000 x 20 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
denisCT a scris:Opelul era acasa facea masini.

PS: total gratuit, dar ai ridicat-o la fileu


Ca o completare, Opelul era acasa facea masini pentru...viitor http://www.netcarshow.com/opel/2012-ampera/
  • Vinti

  • Mesaje scrise: 886
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Nov 2005

  • Mesaj Privat
pentru cei care sunt "anti"dacia: cum trebuie sa fie o masina romaneasca ca sa va placa?
  • Me & Astra

  • Mesaje scrise: 192
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2000 x 20 dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Pentru ca "noua" o masina romaneasca sa ne placa, aceasta ar trebui sa aiba designul si calitatea unei masini germane. Simplu, nu? ... Smile
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Sa stiu ca pot suda linistit capota:)) sau ca pot pune benzina azi si ca nu o sa imi pice roata cand fac curba la dreapta,sau ca nu voi ramane cu manerul in mana daca incerc sa deschid usa(asta daca ai de ce trage..gen Logan prima serie,de avea fata usa interioara de spuneai ca esti intr-o duba,jalnic),daca o las 10 min in soare vara sa nu imi crape bordul,toba sa nu o schimb in fiecare an,tabla sa nu fie din cutii de bere reciclata de prin statiuni de pe malul marii,iar motorul sa fie facut de japonezi,germani,care chiar stiu ce fac ..nu made in italy,france,pachistan,china si restu care au masini basca...plus ca forma..frate ..din topor..nu tu style..new..ceva fain rotund...sa te atraga..doar forme simple,patrate..din topor..oare chiar nu se poate realiza ceva fain cum apare la tv sau in reviste?
  • AdryanX

  • Mesaje scrise: 111
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1997 16DA :))
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jul 2009

  • Mesaj Privat
aceste curse castigate sunt pt duster o mica rampa de lansare pt cei ce nu tin cont de faptul ca masina aia e o "carapace" de duster restu fiind schimbat dar cu toate astea merita felicitati pt modul in care fac publicitate "indirecta" sa ii zic asa

la intrebarea cum trebuie sa fie o masina romanesca ?
pai ar trebui sa aiba minim de dotari standard cum ar fi abs, servo si 2 airbaguri si un aspect cat de cat placut , daca faceau loganul de la inceput cu acest facelift , nu cred ca costrurile de productie erau mai mari ,poate nu se facea un sinonim pt cutie pe roti din logan
si sper ca in timp dacia sa invete ceea ce trebuie invatat ca sa se ridice ca marca ,dar nu cred ca se va ridica prea mult caci nu are unde
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR