Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • nika_nica

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Raff a scris:
nika_nica a scris:am nevoie de putin ajutor, spal masina cu apa cu apa din fantana prin hidrofor, o spal cu sampon turtle wax, o sterg cu o piele galbena, dar dupa raman urme de calcar pe masina, daca ii dau cu ceara dispar, dar asa daca nu ii dau raman urme, unde nu procedez corect? la sters?


O solutie ar fi sa instalezi un filtru anticalcar. Nu stiu cat costa insa poti elimina usor problemele legate de pete.
Cele bune


azi am instalat o lampa care omorara bacteriile, este ca un neon lung, credeti ca vor mai aparea pete dupa ce o sterg?lampa face 1000 L pe ora.
Skip ads

  • Raff

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2010

  • Mesaj Privat
daca distruge bacteriile nu inseamna ca elimina calcarul...incearca si vezi rezultatele dar parerea mea este ca ar trebui instalat si un filtru anticalcar
  • vladb

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Cum a zis si colegul Raff - lampa de sterilizare (banuiesc pe baza de ultraviolete) nu va schimba duritatea apei. Incearca odata o clatire cu apa dedurizata (bidon 5l cam 5 lei) si sa vezi ca nu va ramane nici o urma. Iar daca vei apuca sa aplici ceara la un moment dat, apa va "fugi" mai repede de pe masina, ramanand mult mai putina care sa se usuce si sa lase pete albe.
  • nmu

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2011

  • Mesaj Privat

Cam asa arata petele galbene de care vorbeam.
Skip ads

  • Raff

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2010

  • Mesaj Privat
A fost vopsit elementul respectiv? Poate fi rugina de sub vopsea daca nu s-a respectat procedura corecta de vopsire...
  • nmu

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Nu cred ca a fost revopsit, totusi nu pare a fi rugina.
  • Raff

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2010

  • Mesaj Privat
in cazul asta iti recomand un degresant pe care sa il pulverizezi apoi il lasi sa actioneze insa in primul rand ar trebui sa stii de ce natura sunt petele respective pt a folosi solutia/metoda potrivita.
  • nmu

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Ok si cum aflu de ce natura pot fi petele?
Skip ads

  • Raff

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2010

  • Mesaj Privat
vezi la ce reactioneaza petele...sunt de grasime, rugina, murdarie de pasari etc. Poate ai un "prieten" binevoitor prin zona...
  • nmu

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Bineinteles ca am "prieteni" binevoitori, dar cu siguranta nu e de la ei, fiindca am avut masina intr-o locatie in care prea putina lume circula si tot au aparut acele pete. Eu cred ca sunt de la pasari sau de la insecte.
  • Raff

  • Mesaje scrise: 126
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2010

  • Mesaj Privat
recomand o solutie eficienta pentru inlaturat muste si tantari
  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Spala masina cu apa de la fantana si clateste-o cu apa dedurizata.
Skip ads

  • vladb

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2006

  • Mesaj Privat
La atingere sunt ca o crusta intarita si daca dai cu apa si usor cu degetul/unghia se ia si ramane curat dedesubt? Daca da - este de la insecte. Banuiesc ca apar doar in zonele superioare ale masinii, nu mai jos de mijlocul portierelor.
  • nmu

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2011

  • Mesaj Privat
vladb a scris:La atingere sunt ca o crusta intarita si daca dai cu apa si usor cu degetul/unghia se ia si ramane curat dedesubt? Daca da - este de la insecte. Banuiesc ca apar doar in zonele superioare ale masinii, nu mai jos de mijlocul portierelor.

Exact asa este, ma supara foarte mult. Dupa ce spal masina, a doua zi apar cateva Sad
cangri a scris:Spala masina cu apa de la fantana si clateste-o cu apa dedurizata.

Nu am de unde sa iau apa de fantana
Raff a scris:recomand o solutie eficienta pentru inlaturat muste si tantari

Sa vad ce gasesc
  • vladb

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Nu prea ai ce sa faci - nu poti impiedica insectele sa-si faca nevoile:) E ok cat timp nu sunt nevoi de pasari, care ar fi lasat urme pe lac.
Poti pune o prelata sau alta locatie pt parcare.
  • nika_nica

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2010

  • Mesaj Privat
vladb a scris:Cum a zis si colegul Raff - lampa de sterilizare (banuiesc pe baza de ultraviolete) nu va schimba duritatea apei. Incearca odata o clatire cu apa dedurizata (bidon 5l cam 5 lei) si sa vezi ca nu va ramane nici o urma. Iar daca vei apuca sa aplici ceara la un moment dat, apa va "fugi" mai repede de pe masina, ramanand mult mai putina care sa se usuce si sa lase pete albe.


intradevar apa este ca inainte, tot raman urme de calcar pe ea, cel mai bine o spal si dupa dau cu ceara lichida si nu mai raman urme.

in acest videoclip http://www.youtube.com/watc...p;feature=related cine face spuma densa aparatul s-au spuma?
  • nmu

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2011

  • Mesaj Privat
vladb a scris:Nu prea ai ce sa faci - nu poti impiedica insectele sa-si faca nevoile:) E ok cat timp nu sunt nevoi de pasari, care ar fi lasat urme pe lac.
Poti pune o prelata sau alta locatie pt parcare.

Eh, mai sunt si nevoi de pasari, dar mai putine. Oricum, parca nu imi mai vine s-o spal cand stiu ca a doua zi incep "bombardamentele", dar nici nu pot s-o las asa murdara Sad Prelata mai mult incurca, vin de la drum, o pun pe masina si poate peste jumatate de ora plec din nou pe neasteptate, ceea ce se intampla cam des.
  • gabiopel

  • Mesaje scrise: 5,796
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Y20 DTH-2.0 DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Inainte de fiecare intalnire(adica din 2 in 2 saptamini sau ori de cate ori este nevoie spal masina).De obicei mi -o spal singur.Am aproape tot ce imi trebuie pt spalat interior si exterior.
De spalat exterior daca masina nu este foarte murdara ma duc la OMV la jeton si cu 2 jetoane am spalat-o .Apoi stergere, ceruire.Pe anvelope am solutie de innegrit si curatat anvelopele iar pt plasticele negre, exterioare folosesc de la nigrin ---Stobstangen schwartz-le innegreste si reda cloarea lor naturala , apoi le sterg cu o carpa uscata.
Pt interior silicon lichid pe baza de apa de buna calitate 250ml/20 lei
cateva poze

la interior -pt presuri folosesc solutie de curatat navelope

  • nmu

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Arata bine, sa ai in continuare grija de ea.
  • nika_nica

  • Mesaje scrise: 547
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2002 1.7 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2010

  • Mesaj Privat
azi am spalat motoru acasa, am luat domestos am pus cam 20ml in 1 l de apa, am dat cu putina apa pe motor cu un vermorel dupa am dat cu domestos pe motor, lam lasat 5 minute si am dat iar cu apa prin vermorel, a iesit ok, nici macar nu am frecat cu perie motoru.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR