Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Daca la modelele care le enumeri tu si mai adaug Honda Civic, ultimul model, o sa vezi o fanta de lumina ca cea pe care o proiecteaza farurile tale pe zid, sa-mi arati si mie sa mergem impreuna sa le spargem capul astora care au inventat lupa...

Studiaza mai bine lupa si pe interior, dar practic, nu teoretic si atunci mai vorbim Wink
Skip ads

  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
ok nu zic ca lupa nu este mai buna ,logic ca este net superioara ,ci doar ca sunt masini care au xenon din fabrica si fara lupa,daca vrei fanta aia si ai bec de tip h7 iei un bec xenon h7r si ai si fanta aia,dar ideea era alta daca farurile sunt reglate bine nu deranjeaza pe nimeni
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Laughing Laughing Laughing

Ma uimesti, chiar iti propun sa revolutionezi tu domeniul... Sau ar fi mai simplu sa-ti dai seama de greseala

Si oricat le-ai "regla" cum zici tu, nu-ti doresc sa te intalnesti cu unii ca mine din sens opus, ca e posibil sa ajungi in sant

Discutia o mai continuam dupa ce te mai documentezi si vezi greseala, ca acum esti inca entuziasmat de xenon-ul tau non H7r
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
GabiB-77 a scris:Laughing Laughing Laughing

Ma uimesti, chiar iti propun sa revolutionezi tu domeniul... Sau ar fi mai simplu sa-ti dai seama de greseala

OK haide sa incheiem discutia noastra aici,nu are rost sa intram in polemici prea mari
LE:stii cei culmea ca nu stii care este diferenta intre un bec h7 si h7r eu am h7 simplu de aia nu se vede fanta plus de asta distanta intre zid si masina este de 40-50 cm
PS:Adevarul ca daylight -ul tau sau dayline-ul sau cum ii zice este misto tare


Ultima modificare facuta de Stefan_BC la Mie 03 Mar, 2010 11:45 pm
Skip ads

  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Eu nu-mi propun niciodata sa intru in polemici, iar discutia asta nu are nicio legatura cu farurile dayline, indiferent ca tu crezi asta sau nu Wink (urmareste discutiile mele legate de montaj xenon pe far fara lupa peste tot pe forumuri, am acelasi nick, gabib77)
  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Gabi, te rog incearca sa raspunzi sincer: (dar sincer)
Daca nu aveai masina pe care o ai, aveai sa zicem o astra g, e ca-ti puneai si tu xenon?
Intotdeauna am sustinut sus si tare ca nu e bun xenonul pe far clar. Lumineaza bine pt sofer. Reglat cum trebuie nu-i deranjeaza pe ceilalti participanti ATAT TIMP cat e tinut curat.
Eu nu as renunta nici mort la xenon, stiu cum era fara. Mai ales ca merg foarte mult noaptea. Cand o sa avem drumuri si nu "drumuri", poate o sa merg si eu legal.
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
GabiB-77 a scris:Eu nu-mi propun niciodata sa intru in polemici, iar discutia asta nu are nicio legatura cu farurile dayline, indiferent ca tu crezi asta sau nu Wink (urmareste discutiile mele legate de montaj xenon pe far fara lupa peste tot pe forumuri, am acelasi nick, gabib77)

ok
in concluzie tu esti contra xenoanelor aftermarket
eu unul sunt impotriva kitch-urilor
legat de faza cu santul s-ar putea sa ai o surpriza
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
aco_008 a scris:Gabi, te rog incearca sa raspunzi sincer: (dar sincer)
Daca nu aveai masina pe care o ai, aveai sa zicem o astra g, e ca-ti puneai si tu xenon?


Regret sa te dezamagesc cu xenonul, probabil esti nou pe aici... Am avut si Ford Mondeo 1 si Astra G, pe toate am avut xenon aftermarket, dar mai intai am pus far cu lupa si dupa aceea far xenon

Stefan_BC a scris:
in concluzie tu esti contra xenoanelor aftermarket


Gresit! aftermarket am avut si am si acum, dar pus pe far cu lupa
Pentru mine xenon pe far proiectat fara lupa mi se pare un mare kitch


Ultima modificare facuta de GabiB77 la Mie 03 Mar, 2010 11:51 pm
Skip ads

  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Asa e sunt nou Laughing
Am scris mai sus ce am scris fiindca vad ca intotdeauna cei care ii balacaresc pe cei care au montat xenon aftermarket sunt aceia care au masinile echipate cu xenon din fabrica...
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Smile
  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
NU e cazul meu, nu am avut pana acum pe nicio masina xenon din fabrica
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Citeste Regulamentul! dragi colegi ,pana la urma urmei acesta era un topic despre cum sa montezi un kit xenon,nu daca este bine sau nu sa montezi un kit xenon aftermarket
Skip ads

  • GabiB77

  • Mesaje scrise: 2,387
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2011 A12XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2005

  • Mesaj Privat
Corect, dar ar trebui modificat titlul in "Cum sa orbesti partenerii de trafic" Very Happy
Promit ca o sa-mi mai montez o instalatie in proiectoare special pentru cei ca tine, sa fiu sigur ca simt si ei pe pielea lor xenon pe far normal (voi face asta pentru ca nu prea folosesc proiectoarele si stopurile de ceata nici cand trebuie, dar cand nu trebuie)

Astept ultimul cuvant de la tine Laughing
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
posibil dar ideea este ca nu am orbit pe nimeni deocamdata nici eu care am xenonul de o luna si nici celalalt coleg aco care are xenon de 2 ani +multi alti colegi care ii cunosc
Tin sa precizez ca toti cei care spun ca nu au fost atentionati de ceilalti participanti la trafic si-au reglat farurile dupa montarea xenonului
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
si un video :
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Am citit cu atentie acest topic si ca detinator de XENON aftermarket din 2007 luna martie (uite ca au trecut 3 ani... si e gata si garantia) va spun parerea mea stric personala. E BUN. Daca pui tot bec H7 asa cum era originalul nu alte bazaconii de tipuri atunci focalizarea luminii este in acelasi punct fata de oglinda singura diferenta este ca becul normal are filament si cel cu xenon are descarcare in gaz deci lumina mai constanta in acel punct de focalizare. Acest lucru duce la o raspandire mai uniforma pe oglinda deci o distanta de luminare mai constanta si o umplere mai buna a oglinzii implicit a zonelor intunecate din marginile drumului. Dupa ce am montat instalatia am fost cu ea la reglat si de atunci nu am primit nici un flash ca ar deranja pe cineva . E drept ca aceasta lumina este putin mai alba si mai puternica (am pus varianta de 35W nu cea de 55W) dar nu deranjanta daca este bine reglata. Sunt multe masini cu lupa care sunt prost reglate si cu tot auto-levelingul deranjeaza... am intalnit destui pe drum. Cat despre farul cu lupa daca nu ii pui si sistem de spalare atunci il pui degeaba, din contra este mai rau decat cu varianta standard fara lupa. Zona luminata este foarte mica pe geamul farului si deci se murdareste mai repede decat la cele original care si daca sunt putin murdare vor lumina mult mai bine decat cele cu lupa aftermarket si fara instalatie de spalare... Cat despre varianta de Daylight... e o imitatie ieftina si cat se poate de aiurea care imita o masina cu 4 cercuri... ca de altfel si Angel Eyes care imita cunoscuta firma germana; e ca si cum ar fi o alta marie cu aceasi palarie si in plus asta nu ii disculpa pe cei cu astfel de faruri de obligativitatea folosirii fazei scurte de intalnire atat ziua cat si noapte pe drumurile nationale si europene. Dar se pare ca multi care si-au pus astfel de faruri, datorita fitelor, au uitat de aceasta prevedere din codul rutier, unde nu exista nicaieri o prevedere care spune ca daca ai Daylight, Angel Eyes sau alte inventii de genul nu mai trebuie sa fii cu faza scurta aprinsa cand circuli pe drumurile nationale... Ar trebui ca acesti posesori ca si cei de altfel care circula cu farurile de ceata si mai ales stopul de ceata aprins (ca de taranul nu stie ca exista 2 butoane unul pentru fata si unul pentru spate... el doar apasa ca se aprind beculete in bord si da bine ca in bradul de craciun) sa mearga putin pe la colegii din Ungaria sa circule putin pe drumurile lor in stilul asta si atunci o sa le vina mintea la cap dupa cateva amenzi zdravene...
Concluzia mea: daca e xenon aftermarket pe farul Stock atunci obligatoriu reglare faruri in service nu dupa ochi; daca e lupa aftermarket atunci obligatoriu instalatie de spalat farurile ca altfel e mai rau decat cei cu xenon pe far stock si fara reglaj...
  • Stefan_BC

  • Mesaje scrise: 2,658
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Zafira 2008 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Sunt intru totul de acord cu mikyboy
  • likehell23

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2008

  • Mesaj Privat
precizez ca eu am lupa pe faruri si inst. xenon pusa de mine! farurile sunt lasate la maxim in jos si reglate la service... degeaba, primesc flash-uri intr-una, doar la faza lunga a mea se linistesc! si binenteles cei care sunt frustrati ca nu au si ei o instalatie montata, cu 5 metri inainte de trece de mine baga faza lunga! (astia sunt soferii adevarati)
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
problema la farurile cu lupa si xenon este ca trebuie neaparat intalatie de spalare a farurilor datoria zonei mici prin care se difuzeaza lumina (doar atata cat este lupa) si daca este murdara acea zona atunci lumina se refracta ciudat si deranjeaza... fata de farul stock cu xenon pe el care are suprafata mult mai mare si pana se murdareste dureaza mult mai mult si nu deranjeaza asa de repede lumina ne fiind concentrata puternic pe un spatiu mic... (fizica din clasa 8-9 despre lumina si mediile de propagare) Oare GabiB-77 are intalatie de spalare a farurilor daca tot si-a pus faruri cu lupa after-market?
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR