Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Salut!Am un Vectra b din 2000 septembrie model hatckback si am o bataie pe spate la denivelari la gauri etc mai mult pe partea dreapta!Acolo se aude accentuat tare!Amortizoarele tind sa cred ca sunt bune deoarece cand ma apas pe ele revin repede la loc si asa raman!Ce ar fi de schimbat sau cam cat m-ar ajunge sa sa schimb pe ambele parti tot ce se poate schimba?Sau sa incerc sa schimb pe rand sa vad daca mai bate?Ce se schimba mai usor?Multumesc pentru raspunsuri!Respect!
Skip ads

  • MIG21

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2.5 6V
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jul 2009

  • Mesaj Privat
nu cred ca este de la amortizoare ,am avut o problema asemanatoare si era bucsa de la bratele sau ciolane cum le zice nu stiu Rolling Eyes dar sa rezolvat cu 30 lei o singura bucsa .la fel la gropi la denivelari troncanea pe partea stanga la mine asta stiu Rolling Eyes
  • VEROLIUB

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1997 x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2009

  • Mesaj Privat
aceeasi problema e si la minesi e vb de aceleasi bucse
  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
MIG21 a scris:nu cred ca este de la amortizoare ,am avut o problema asemanatoare si era bucsa de la bratele sau ciolane cum le zice nu stiu Rolling Eyes dar sa rezolvat cu 30 lei o singura bucsa .la fel la gropi la denivelari troncanea pe partea stanga la mine asta stiu Rolling Eyes

Ms mult pentru raspuns,o sa incerc sa schimb acea bucsa pe partea dreapta,iar daca problema persista am sa va anunt.Dar ca pret informativ,cat ajunge reparatia capitala a spatelui(ma refer la bucse,chestii d'astea).Multi km fara probleme doresc la toti colegii!
Skip ads

  • VEROLIUB

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Vectra 1997 x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Jan 2009

  • Mesaj Privat
toate bucsele sunt undeva la 600-700 de lei..vb in cazul meu B1
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=2318
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Geo89 a scris:Ms mult pentru raspuns,o sa incerc sa schimb acea bucsa pe partea dreapta,iar daca problema persista am sa va anunt.Dar ca pret informativ,cat ajunge reparatia capitala a spatelui(ma refer la bucse,chestii d'astea).Multi km fara probleme doresc la toti colegii!


Daca tot te apuci de schimbat, schimba-le toate. Eu am chimbat doar bucsile pivot (cele 4 de pe butuc de la bratele transversale) si nu am scapat de zgomote. Este adevarat ca s-a redus mult zgomotul, rotile stau drept si nu mai uzeaza anvelopele dar cand treci peste denivelari, iti aduci aminte ca ai reparat degeaba.
Nu trebuie pierdut din vedere ca la vectra b se regleaza si puntea spate pe standul de directie.
  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
MIG21 a scris:nu cred ca este de la amortizoare ,am avut o problema asemanatoare si era bucsa de la bratele sau ciolane cum le zice nu stiu Rolling Eyes dar sa rezolvat cu 30 lei o singura bucsa .la fel la gropi la denivelari troncanea pe partea stanga la mine asta stiu Rolling Eyes

E cumva aia care vine spre fata masinii?
Skip ads

  • AlyAly

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Arges
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2010

  • Mesaj Privat
schimbati bucsile de la bara stabilizatoare e injur de 8lei una .. sunt 2 bucati de cauciuc se schimba foarte usor.. acelasi troncanit aveam si eu ca de batai in oala..si bucsile de la brate le schimbasem
  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Eu am schimbat bucsile de la barile stabilizatoare. Ma gandeam la bucsa 3 din desen sau cele din capul amortizorului(mai greu posibil).
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Poza aia nu este de la suspensia vectrei b. In poza de mai jos se vad capetele bratelor transversale. Acolo, prin 2 bucsi, se prinde butucul. Pe acelea le-am schimbat eu.

  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Din cate stiu eu bucsile vin pe bratul pe care se prinde butucul. Acel brat mai are in partea din fata a 3 a bucsa respectiv nr 3 din poza. La ea ma refeream.
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Am gasit o schema a puntii spate de vectra b. Aici incearca sa ne arati la cer bucsa te referi.

  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
asta
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Bucsa aia nu este foarte solicitata sau este mult mai rezistenta ca celelalte. La mine nu a avut nici un pic de joc asa ca nu a fost schimbata.
  • stocariu

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2003 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Geo89 a scris:
MIG21 a scris:nu cred ca este de la amortizoare ,am avut o problema asemanatoare si era bucsa de la bratele sau ciolane cum le zice nu stiu Rolling Eyes dar sa rezolvat cu 30 lei o singura bucsa .la fel la gropi la denivelari troncanea pe partea stanga la mine asta stiu Rolling Eyes

Ms mult pentru raspuns,o sa incerc sa schimb acea bucsa pe partea dreapta,iar daca problema persista am sa va anunt.Dar ca pret informativ,cat ajunge reparatia capitala a spatelui(ma refer la bucse,chestii d'astea).Multi km fara probleme doresc la toti colegii!

Banuiam ca la ea se refereau colegii citati. Dar la tine inteleg ca le ai schimbat pe cele de la butuc dar cele din celalat capat al bratelor(care vin inspre interior spre caroserie nu przentau probleme?
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Nu. Singurele distruse au fost cele de la butuc. Si nu cred ca mecanicles s-a milit de mine sa nu ma puna sa le schimb. Cu toate astea, zgomotele doar s-au diminuat.
  • Geo89

  • Mesaje scrise: 623
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Dupa data de 15 cand o sa iau salariul si poate o sa se incalzeasca afara(am si garaj destul de bun dar tot e frig)o sa cumpar bucsile de la bara stabilizatoare,si impreuna cu un prieten ma apuc de schimbat.In caz ca o sa intampin dificultati,cei mai liberi de profesie imi lasati si mie un nr de tel(macar pe pm)sa va pot sun asa va mai cer lamuriri?Cine a mai schimbat aceste bucse,rog a spune ce chei i-au facut folosinta sa afle toata lumea care vrea sa schimbe aceste bucse de la bara stabilizatoare(care am inteles ca ar fi in jur de 8 lei).Cate bucsi(de la bara stabilizatoare) trebuiesc cumparate doar pentru partea dreapta,si cum se numesc acele bucsi la aprox 30 de lei si cate trebuie cumparate,sunt mai greu accesibile?Reamintesc ca ma intereseaza doar pentru partea dreapta spate!Va multumesc tuturor celor ce ati impartasit pataniile,ideile etc cu mine si cu restul colegilor.Multi km lipsiti de evenimente va doresc!
  • andras212

  • Mesaje scrise: 235
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 1998 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mar 2009

  • Mesaj Privat
bara stabilizatoare are doar doua bucse una pe stanga si una pe dreapta. te sfatuiesc sa le schimbi pe amandoua daca tot nu sunt scumpe. ar mai putea sa provina trancanitul si de la bieletele antiruliu, ar trebui sa controlezi si acestea.bucsele de bara si bielete antiruliu sunt relativ usor de schimbat.cuplul de strangere lafel pt bucse si bielete 5.5daN/m.
mai greu de schimbat sunt bucsele de capete bara(silentbloc=scartietori) ,necesita presa si chiar incalzire cu flacara pentru demontare.eu le-am schimbat pe toate 4 la service.astea daca au probleme nu troncane ci scartie.
  • jymmy

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2009

  • Mesaj Privat
am o vectra b2 2001 diesel si tot batea pe fata am ridicat-o pe cric am tras de tot ce era pe acolo si nimic. Am lasat-o jos si am apasat usor si am descoperit problema. au fost schimbate telescoapele si mecanicul nu a strans piulita la telescop si de aici toata bataia ziceai ca am clopotei la masina nu alta.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR