Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  • stefan_10

  • Mesaje scrise: 251
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2001 Z10XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Nu trebuie sa te ingrijorezi!
3 aspecte sunt de retinut,si anume:
1.Masina este noua si motorul este nerodat,deci consumul va scadea
2,In Bucuresti nu se poate face consumul
3.Consumul extraurban este relativ bun,deci masina functioneaza normal.
Eu spun ca e absolut normal ce se intampla si nu te sfatuiesc sa dai fuga la mecanici sa se apuce ei de modificari,pentru ca atunci s-ar putea sa apara problemele
Skip ads

  • <sorin>

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie:
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Mar 2007

  • Mesaj Privat
In Bucuresti si consumul meu e de aprox. 7-7.5 l/100 km. Eu am avut pana in revizia de 15k o medie de 5.1 si dupa (acum am 19 500) o medie de 4.9 pe BC. Intru in Bucuresti o data pe saptamana ( Sambata) in rest naveta si oras (Tagoviste).
PS. Nu vei atinge decat sporadic si pe distante scurte, cu un mers batranesc ceea ce dau ei in manual. Dar e realizabil!
Chestia cu rodatul motorului-frectie precum vezi.
  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,135
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Mie mi-a consumat 10-11, vara, aer conditionat non stop. Asta e consumul masinii in Bucuresti. Impaca-te cu ideea.
  • Gibrail

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie:
  • Masina: Corsa 2006 1.3 cdti 90 cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
cristidb a scris:Mie mi-a consumat 10-11, vara, aer conditionat non stop. Asta e consumul masinii in Bucuresti. Impaca-te cu ideea.
Dar in afara cat ti-a luat?
Skip ads

  • cristidb

  • Mesaje scrise: 1,135
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2007

  • Mesaj Privat
7-7,5. Am piciorul greu si motorasul nu se ridica la asteptarile mele. Cam des trebuia sa stea acceleratia la podea. Probabil afara se poate scoate un consum decent la un mers batranesc (5-5,5), dar 4 consuma doar la 80 in treapta 5.
  • Reinhardt

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie:
  • Masina: Corsa
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Aug 2007

  • Mesaj Privat
De cand s-a nascut (august spre sfarsit), am hranit-o numai cu un singur tip de papica : OMV PREMIUM DIESEL (EURO 5). Nu am avut nici un fel de probleme cu oprirea la relanti , niciodata.Acum in sezonul rece, am trecut de la OMV Premium la OMV ALPIN DIESEL(EURO 5 + aditivi pt iarna).Este cea mai buna alegere la care am ajuns.
Succes !
  • cioacata

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2007 z18xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
motorina efix de la rompetrol. alimentez de 1 an doar cu efix si mi se pare ok.
  • Neouber

  • Mesaje scrise: 596
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2008 Z12XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Pai si noi benzinarii ce facem
Mergem pe Efix de la Rompetrol sau mergeme la OMV
Care ati facut teste?
Skip ads

  • mely

  • Mesaje scrise: 158
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Am aproape 25k din mai si am bagat 99% mortorina euro 4 si 5 de la mol; sunt multumit, mai ales ca nu am schimbat inca filtrul de motorina.
Un lucru curios pe care l-am vazut ieri la o statie mol di cluj de pe calea turzii: la motorina euro 4 se da o filtrabilitatede pana la minus 25 grade,iar la cea euro 5 de pana la minus 20.
  • alex1891

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 1.3 CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2007

  • Mesaj Privat
eu am testat cam toate variantele si cea mai buna care am gasit-o ar fi cea de la MOL. Motorul baraie cam ciudat daca alimentez cu motorina de la OMV.
  • Byke

  • Mesaje scrise: 3,358
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2007

  • Mesaj Privat
N-am testat si nici nu testez Lukoil, Agip, OMV/Petrom, ci pana acum am pus doar EVO de la Mol si de ceva vreme ma gandesc ca dupa sezonul rece sa trec pe Efix ca motorul e doar Euro4 si nu stiu daca sunt diferente, in afara de pret.

Voi ce ziceti?

Putin pe aratura: in Ungaria nu bag ca-i scump, in Austria bag de la Shell, in Germania de la Aral, putin de la Jet si deloc de la Esso sau Total ca-s scumpi, in Franta de la BP sau Total, parerea mea...
  • i.bogdan

  • Mesaje scrise: 140
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2018 B14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2007

  • Mesaj Privat
la cei 2500 de km facuti am pus doar euro 5 de la omv, mol si lukoil. nu am simtit nici o diferenta. oricum cred ca o sa trec pe euro 4 plus aditivi de motorina. ies mai ieftin decit euro 5 de la oricare benzinarie.
Skip ads

  • kalu

  • Mesaje scrise: 438
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
motorina euro 4 petrom si omv----lukoil in nici un caz!
  • ZouZou

  • Mesaje scrise: 715
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
pan acum doar petrom euro4 si cand sunt prins pe picior gresit si nu gasesc petrom topai la omv.
  • pam

  • Mesaje scrise: 440
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2006

  • Mesaj Privat
De peste un an bag doar la canistra de la camionagii si motorul merge snur. pret=maxim 2.5 lei/l Oricum nu se gaseste motorina mai slaba de euro 3.
  • cioacata

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Valcea
  • Masina: Vectra 2007 z18xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
pam a scris:De peste un an bag doar la canistra de la camionagii si motorul merge snur. pret=maxim 2.5 lei/l Oricum nu se gaseste motorina mai slaba de euro 3.


sincer, nu e treaba mea dar nu cred ca se merita sa risti. cat economisesti la carburant, daca doamne fereste se strica altceva din cauza motorinei, nu acopera cheltuielile.
  • mikyk

  • Mesaje scrise: 49
  • Locatie: Germania
  • Masina: Meriva 2011 Z17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2008

  • Mesaj Privat
de 4 ani de zile merg numai pe Petrom euro4 fara nici o problema,foarte rar am trecut si prin Luckoil si nu m-a dezamagit.Daca a-ti observat Petrom si Luckoil sunt intotdeauna apropiati la pret,au diferente de cativa bani.La restul platesti firma
  • costicutz

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Iasi
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2008

  • Mesaj Privat
salut. m-am inscris azi pe forumul asta si vreau sa imi iau o masina Opel Corsa TD Sport motor de 1.5 diesel 49 kw.Si sunt curios ce consum are in oras si afara. Pt asta vreau sa imi iau masina. Momentan detin un renault 19 chamade si in oras are un consum destul de mare 13-14% benzina.Cam ce probleme ar putea aparea si daca se poate sa imi spuneti cat mai multe despre aceasta masina.Am stat putin pe forumul asta sa caut dar nu am gasit nimic legat de consumul la un corsa pe diesel. multumesc anticipat.
  • iulia69

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008 1.3CDTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Ce tip de motorina imi recomandati pt un Corsa CDTI?Am auzit ca OMV comercializeaza carburant Petrom sub numele OMV si il vinde mai scump!
  • SorinXP

  • Mesaje scrise: 595
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Bun venit pe ClubOpel.com! S-a mai discutat sigur, foloseste "search".
Motorul tau e Euro 4 si are mici pretentii la motorina: sa fie minim Euro4 si sa fie curata (fara apa, impuritati). Cei de la Petrom V si OMV spun ca au motorina aia scumpa (Sprint Diesel parca) adusa de la austrieci (yeah, right) si de asta zic ei ca e mai buna si scumpa. Sunt diverse opinii in legatura cu tipul de motorina (si producatorul) preferat al motoarelor 1.3cdti si de asta e bine sa citesti mult dupa ce dai search.
Regula general valabila e sa nu alimentezi de la statii mici sau no name
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR