Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Stimate coleg...nu vreau sa par rautacios,dar,am sunat persoana din anunt si mi-a confirmat ca sunt ptr corsa c model 2001!Sunt diferite,nu se vor potrivi pe grila de 2005,plus ca,cele din 2005 bat in fata,cele din 2005 bat si in lateral...a mai fost discutia asta despre potriviri....eu vad ca in poza e cel ptr 2005,dar cele din anuntz is ptr 2001:(
Skip ads

  • Viktor Stoianovici

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2011 1.4 turbo
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Daca ti-a confirmat persoana ce vinde acele proiectoare ca sunt pt model 2001 imi retrag cuvintele.
Asa o fi Smile
  • mishu88

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Am luat mașina fãrã proiectoare, fãrã grilaje, dar cu modul de proiectoare, cablaj tras. (posibil c-o fi fost avariatã și i-a pus o barã fațã ”aftermarket”).

Ei bine, am cumpãrat grilajele, am cumpãrat proiectoarele și ulterior - un set H3 55W pe galben.

Rezultatul:


  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Colegu de unde ai luat becurile galbene si cat ai dat?
Ajuta intradevar la ceata.
Skip ads

  • mishu88

  • Mesaje scrise: 399
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Corsa 2006 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Am pus link, de pe okazii de la motorvip. La comandã, 2 luni de zile am așteptat. Dacã ajutã sau nu ajutã, nu știu, dar din ce am citit de specialitate, spectrul galben de luminã învinge ceața.
  • kinderasu

  • Mesaje scrise: 1,613
  • Locatie: Suceava
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
2 luni? Asa ajung mai repede pe jos:)))
  • AdrianCDO

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Corsa 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Salut.De ceva timp caut pe la dezmembrari spoileru din fata cu suportii de prindere a proiectoarelor dar nu am gasit nimic bun.M-am gandit ca poate ies mai ieftin daca incerc sa lipesc proiectoare intr-un fel sau sa le prind de spoiler .Mentionez ca am suportii rupti la am2 proiectoare.Stie cineva daca se poate face acest lucru si mai ales ce materiale imi trebuie.Multumesc anticipat.
Detin Opel Corsa C din 2006 Sport.
  • mirceacr

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2006
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Nov 2008

  • Mesaj Privat
salut,

am aceeasi masina:Corsa sport CDTI din 2006 si fix aceeasi problema
urechile de prindere ale proiectoarelor sunt rupte, practic proiectoarele "atarna"

o sa renuntz la ele, sunt prea grele
am gasit in Germania si chiar o sa comand un set de proiectoare pe leduri, practic un suport oglinda cu leduri care se prinde pe acelasi sistem; insa sunt mult mai mici si mult mai usoare;
dificultatea insa ramane, urechile din spoiler sunt rupte
Skip ads

  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Am dat gauri cu acul incins in plastic (nu prea aproape de margine sau prea aproape intre ele ca nu tine).
Si cu lita de pescuit am cusut si intarit cu superglue (vad ca inca tine sunt 2 ani de cand i-am cusut/intarit).

sau poate gasesti la ToniStorm (o poza nu strica cu suportul la care te refere sa nu te trezesti cu altceva)
https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=43375

Mare grij sa nu puneti TYC face condens in ele pe sticla (doar sa stea de forma).
  • dinacheg

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Salut! Sper ca sunt in sectiunea potrivita. Am un corsa c facelift pe care vreau sa montez proiectoare. Am cumparat proiectoarele, bloc lumini cu buton pt proiectoare, am verificat ca am instalatia (vin 4 fire in mufa de sub bara, 2 sunt ocupate pr senzor temp ext, 2 libere). Imi mai tb un releu. Ma poate ajuta cineva ce releu tb sa cumpar si unde il cuplez la cutia de siguranțe? Mersi!
  • gabi.nst

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2003 12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2011

  • Mesaj Privat
Salut si eu am aceeasi problema am cumparat grila cu proiectoare si imi mai trebuie releu si buton ati gasit pe undeva?
  • Madalin18

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Corsa 2005 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Apr 2016

  • Mesaj Privat
Salut, stie cineva daca proiectoarele de pe opel corsa c normal se potrivesc si la opel corsa c facelift sau difera ceva?
Skip ads

  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Opel Corsa C normal?Nu inteleg intrebarea...Corsa C 2001 pana in 2003 inclusiv e model fara facelift...deci alta grila..alt sistem de prindere..si proiectoarele bat in fațã...sunt in aceeasi dilema dar in trecut am vorbit si am cautat...si nu se potriveau..trebuie sa incerci si ne spui si noua!
  • departe

  • Mesaje scrise: 793
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2007

  • Mesaj Privat
https://youtube.com/watch?v=hLqol_GntuM
  • Dr.M

  • Mesaje scrise: 47
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z 13 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Am finalizat si eu instalarea proiectoarelor la Corsa din dotare, dupa ce le-am pus pe masina acum vreo trei ani am reusit sa o duc la service sa se faca legaturile.
Pe langa proiectoare si bloc de lumini cu butonul dedicat mai trebuie un releu (40 de lei de la magazinul de pe Viitorului) si bec de pus in bord (pentru asta se da cluserul de instrumente afara si se baga becul in gaura cu nr.4 -partea de langa turometru).
  • nelutupop

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Salut baieti. Am o corsa c an 2001 varianta fara proiectoare, iarna asta cu ceata asta m-a zapacit asa k m-am hotarat sa pun proiectoare pe ea. Intrebarea mea este are corsa c din 2001 cablajul pt asa ceva? Sau trebuie facut cu relee si asa mai departe. Am citit la un coleg k daca nu are asa ceva din fabrica nu ar citi calculatorul proiectoarele , va rog sa ma scoateti din ceata cu asta. Care este varianta cea mai simpla de montat proiectoare fara prea mari batai de cap. Stima
  • danpet

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Daca masina are cablajul,trebuie sa gasesti cablurile cu mufele (in aer),undeva in fata,in/sub bara...unde vin montate proiectoarele.Iti mai trebuie butonul din bord de unde le comanzi si posibil o siguranta in plus.
Daca nu exista cablajul,se pot monta,fara sa afecteze calculatorul,dar e nevoie de un meserias priceput (electrician bun sau electronist).Trebuie montat un releu,comandat de un buton la bord suplimentar,dar nu cred ca din cel original,care s-ar conecta la schema masinii (si calculator?).De asemenea,releul sa fie anclansat de buton,numai cu luminile masinii aprinse (pozitii).
  • corsa.timis

  • Mesaje scrise: 490
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
@nelutupop Carcasa conector ar trebui sa fie in zona claxonului, in bara, in stanga fata. In BCM ar trebui sa ai releul K39 si o siguranta ?.. la Z12XE din 2001 e F41 de 15A. Cel mai simplu e sa gasesti la dezmembrari grilajul cu proiectoarele si cabluri, ori toata bara si scoti ce-ti trebuie.Poti cere si un releu tot acolo. Am vazut la 300RON toata bara cu grilaj si proiectoare, si daca te gandesti cat costa piesele individual, 300 e pomana. Mai 100 blocul de lumini si ceva munca.

Vezi in poza schema din TIS2000 pentru Z12XE 2001.


  • balmariuz

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Am o mufa libera langa claxon, e cumva cea de proiectoare ?
  • corsa.timis

  • Mesaje scrise: 490
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Da, fir negru și maro gros. Înainte de folosire e bine sa fie curãțate contactele bine, de preferat sa fie scoase afarã și curãțate complect, au stat neprotejate ani în șir.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa C/Combo C

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR