Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • protect

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 1700 denso
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Salut,sunt nou posesor de opel,am schimbat ford focus 1.8 tdci,intrebarea este:opelul diesel de 1.9 este mai zgomotos sau am eu ceva probleme? daca a mai mers cineva cu ambele masini poate imi spune si mie daca este normala diferenta sau am eu ceva probleme,masina este adusa din germania,are 77000 de km si este din 2007,km sunt reali pentru ca are si carnet servis,ma ajuta orice informatie cu privire la ce ulei se pune,distributia la cati km se schimba,daca se poate creste puterea si cu cati cp?etc.
Va multumesc.
Skip ads

  • Ioanutz

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Salut Daca ai caiet service asa cum spui ar trebui sa observi ca nemti schimba la 30 000km 5w30 conform specificatiilor date de producator! cel putin la mine asa este {1,9 cdti 110kw de fabrica !2005}/ de principiu cureaua se schimba la 125mii,, in versiunea curea dar e posibil sa ai lant si atunci se pune altfel problema !
Daca gresesc rog pe cei mai avizati sa faca corectiile de rigoare!... altfel sa o stapinesti sanatos si fara probleme! de marit calutii sau kw-tii cum doresti sa spui cred ca aici ai sa gasesti si opinii mai avizate decit ale mele !
  • tonytm

  • Mesaje scrise: 4,479
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH 190CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Pentru a scadea zgomotul motorului e bine sa ai un ulei de calitate. Alta chestie care am observat-o la tractorasul meu e ca daca umblu mult prin oras cu el, subturat cand ajung pe la 2500 se aude tare. Rezolvarea e sa-l tin vreo 20 km in afara orasului la 3000 rpm. Se mai curata si injectoarele.
  • protect

  • Mesaje scrise: 175
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 1700 denso
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Feb 2010

  • Mesaj Privat
protect a scris:Salut,sunt nou posesor de opel,am schimbat ford focus 1.8 tdci,intrebarea este:opelul diesel de 1.9 este mai zgomotos sau am eu ceva probleme? daca a mai mers cineva cu ambele masini poate imi spune si mie daca este normala diferenta sau am eu ceva probleme,masina este adusa din germania,are 77000 de km si este din 2007,km sunt reali pentru ca are si carnet servis,ma ajuta orice informatie cu privire la ce ulei se pune,distributia la cati km se schimba,daca se poate creste puterea si cu cati cp?etc.
Va multumesc.

Multumesc pt raspunsuri,daca cineva imi mai poate spune cate ceva despre acest motor,ar fi bine,orice informatie ma poate ajuta,sa inteleg ca asa se aude la toate,adica ceva mai tare decat fordul de ex,sa inteleg ca nu trebuie sa ma ingrijorez,un consum real stie cineva?
Skip ads

  • adilos

  • Mesaje scrise: 663
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Sep 2007

  • Mesaj Privat
acelasi motor il am si eu,si intradevar este destul de zgomotos dar cand e rece,in rest motorul este super,consum mic,destul de fasneata,cureaua eu am zis ca o schimb la 100000km,si din cate stiu eu se poate urca pana la 160 CP,si inca ceva uleiul este schimbat de curand?incearca un ulei mai bun!
  • astrah

  • Mesaje scrise: 479
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Opel-ul are in general un sunet aparte la diesel-uri ( mai pronuntat).Il recunosti ca este opel si daca stai cu spatele.
Cu un ulei mai gros poti sa mai imbunatatesti putin sunetul dar tacanitul vine de la injectoare...asa sunt ele fac zgomot eu zic sa te obisnuiesti.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR