Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Sublim...Cat ai lua sa mi-l faci si mie la fel...?
Skip ads

  • Emil navodari

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2014

  • Mesaj Privat
nu se pune problema... eventual o bere impreuna
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Hai Dragos nu fii asa rau, omul atat a putut si a adoptat o solutie ...
Apropo, SUPERDRAGOS le face mai bine ca fabrica, cred ca are si piele de capra marocana Laughing
  • Emil navodari

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Cu tot respectul,citind despre incercarile colegilor de forum,costuri si timp de lucru mi se pare cea mai ieftina si rapida solutie.Cost total:2 lei ,timp de lucru 10 minute.Cand voi gasi sa cumpar bureti autoadeziv la culoarea tapiteriei sigur va arata altfel.Revin cu poze cat de curand.Apropo,am simtul umorului si stiu sa gust o gluma rafinata.Va doresc spor la treaba!
Skip ads

  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Baiatul este bine intentionat si sufletist,m-a sunat imediat oferindu-se sa ma ajute..Nu prea le are cu liniile drepte, insa,dupa cum se poate observa cu usurinta.Dar e un bun inceput,conteaza ca SE POATE.
  • Rusu23

  • Mesaje scrise: 61
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2013

  • Mesaj Privat
Dau si eu un sfat. A trebuit sa dau jos antena la service iar baietii au pus un lipici slab si peste cateva zile tapiteria la plafon s-a dezlipit.

Am folosit un adeziv de la Den Braven, grija mare ca e foarte puternic, lipeste in 5 secunde. Purtati manusi !


  • r3chinu

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jul 2011

  • Mesaj Privat
am avut si eu aceasta problema de cand am cumparat masina, din 2011 la momentul acela lam inlocuit cu alt plafon la mana a 2 am dat 100 lei ,ma tinut pana acum 2 luni pana cand sa dezlipit si acesta luat la mana a 2 , de data asta am cumparat material de foarte buna calitate de la obor si am lipit cu prenadez.
  • reluf16

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Salut, colegi. Întrebare: nu existã autocolant care sã poatã fi aplicat în loc de material? Întreb doar. Ar fi mult mai usor evitând adezivul...
Skip ads

  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,455
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Online
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
@reluf16: Citește ce scrie pe-acilea și o sã te lãmurești cum e cu inventatul apei calde...
  • deleted-113970

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Buna,
Eu am rezolvat singur problema.
Material textil ceva mai elastic, 2 spray-uri cu prenadez, perie de unghii, cutter.
Demontarea plafonului, destul de migaloasa operatiunea, cu o perie de unghii am curatat tot buretele care se macinase.
Am spray-at prenadezul, am lasat un pic sa se zvinte, incat sa faca o mica pelicula. Atunci cand pui degetul sa aiba putin aderenta prenadezul, deci nici foarte crud, ca va iesi prin materialul textil, dar nici prea zvantat, ca nu se mai lipeste.
Am intins materialul, am presat totul bine, am decupat surplusul, am lasat sa se usuce peste noapte.
Montat, dificil a fost cu manerele sa le prinzi inapoi si cu parasolarele, pentru ca s-au rupt piulitele de plastic in care trebuiau insurubate astea la loc.
Sunt 6 ani de atunci si e ok.
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,455
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Online
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Bravo, un rezumat destul de precis și corect a ceea ce trebuie fãcut! Fãrã floricele și alte invenții...
  • deleted-113970

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2016

  • Mesaj Privat
reluf16 a scris:Salut, colegi. Întrebare: nu existã autocolant care sã poatã fi aplicat în loc de material? Întreb doar. Ar fi mult mai usor evitând adezivul...

Exista si solutii profesionale, adica oameni care ofera servicii de retapitare cu material ca cel original... Cca 400lei cu totul, demintat, tapitat, montat...
Varianta cu autocolantul nu e una tocmai ok, pt ca se poate dezlipi usor dupa o perioada de timp si o iei de la capat, doar daca nu iti place sa infigi pioneze in el, ca iti cade coviltirul in cap.
Eu am folosit un... Cearsaf mai gros, uni, si mai elastic, la culoare cu tapiteria si plasticele.
Asta am vrut eu sa fac, a iesit bine.
Dezavantajul la ce am facut eu, fata de textila originala este ca materialul original este si cu un strat de burete, care face si izolare termica dar si fonica.
Eu am pus un cearsaf gri, cel mai mare gasit 220*200 si am rezolvat problema, insa aud ploaia in tabla plafonului, de parca ar fi picatura chinezeasca
Skip ads

  • reluf16

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Gata, mã apuc de treabã. Trebuie sã îndrãznesti.
Mi-a cerut un bãiat in Craiova 380 lei sã-mi retapiseze plafonul. Cu demontat-montat. Mi se pare prea mult... I'll be back.
  • reluf16

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Intr-adevãr, e greu de crezut ca ar exista un autocolant corespunzãtor...
  • deleted-113970

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Acum 6 ani, cam asa, pe mine m-a costat toata minunea vreo 120-130lei... cam 90lei 2 spray-uri cu prenadez si materialul vreo 40lei... Puteam sa dau cca 10lei pe un borcan de prenadez, ca sa ies mai ieftin, dar nu ar fi fost aplicat uniform la pensula. La spray a fost si mai rapid si mai putin migalos... Vezi la parasolare cum reusesti sa le montezi la loc... La mine s-au rupt clemele de plastic ca nu se desurubau si se invarteau plasticele alea in gol si au cazut in stalpii de la parbriz.
A trebuit sa improvizez ceva cu niste piulite patrate cu siguranta (cele utilizate in rack-urile de IT) ca sa pot prinde la loc mizeriile alea de tije ale parasolarelor.
Am vazut si variante cu vinilin, dar pe ala nu au putut sa il intinda bine pe la parasolare si manere si s-a dezlipit, aratand ca o basica... De aia am ales un textil mai elastic...
  • deleted-113970

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Ce am uitat sa spun:
Daca puneti textila, sa lasati vreo 2 cm rasfranti si pe partea superioara a plafonului, pe care ii lipiti bine.
Daca tot dati plafonul jos, verificati si garnitura de la antena, ca daca e crapata si se infiltreaza apa, e bine sa o schimbati tot acum, ca e pacat de lucrare...
Mi-am facut timp si am citit tot topic-ul... Solutii exista, dupa timpul si aprecierea fiecaruia(estetica, utilitate sau originalitate).
Eu am lipit azi la un amic cu Vitacryl. O solutie cuciucata, miscibila in apa, care este folosita in hidroizolatii. A iesit foarte bine. Sa vedem si durata in timp...
Probleme precum "vezi daca se ingalbeneste pe unde dai cu lipiciul sau daca dai in zig-zag" nu sunt ceea ce trebuie. Luati in considerare ca acel material original este un textil vaporos, lipit pe un burete de cca 6-8mm.
Acel burete devine in timp fie lipicios, fie se macina si e fainos. El trebuie raschetat de pe tot plafonul ala din carton sau ce spanac este (eu am ales o perie de unghii), apoi pus adeziv pe toata suprafata (nu in careuri sau in zig-zag, ci uniform, pe toata suprafata. Apoi va alegeti voi varianta: material dedicat pt plafoane, cu burete; vinilin mai elastic, panza, piele de panda pitic patat, cocodril de nil, piele de hamster siberian sau de pisica birmaneza cu tot cu pui etc... Lipirea se face excelent cu prenadez, exact ca la cizmarie: se aplica la pensula sau la trafalet sau cum reusiti, se lasa la zvantat pana are putina aderenta la apasarea cu degetul, adica nu foarte lipicios, dar nici prea zvantat(mai ales ca este foarte cald in perioada asta si se usuca repede) dupa care se preseaza materialul apasand cu un burete de bucatarie peste toate formele plafonului. Se cresteaza pe la colturi cu grija, se rasfrange si se lipeste si pe partea nevazuta a plafonului, ca sa sa tina bine si la margini... Este simplu. Cel mai complicat a fost nu sa demontezi sau sa montezi, ci sa scoti plafonul si sa il bagi la loc, pe la hayon, pe usa, pe unde iti incape si mai ales ca am avut numai 2 maini Smile)
  • bibu16v

  • Mesaje scrise: 6,455
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 1995 X16XEL
  • Status: Online
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Once again, very well said! And funny too...Congrats!
  • deleted-113970

  • Mesaje scrise: 137
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Varietas delectat, bibule! Mai arunci si cate o gluma, la fel cum treaba buna mai iese si cand ii torni o bere rece... Si-asa suntem crispati zilnic!

Daca nu exista, ar ajuta si un topic deschis despre "Cum tapitez scaunele", mai ales ca cel al soferului se "roade" cel mai frecvent in partea stanga, iar cumatra mai scapa shaorma pe locul mortului...

Succes!
  • reluf16

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Salut. M-am întors. Am rezolvat. Foarte greu... Dar, gata. L-am dat jos relativ repede - 30'-1h ieri pe la 18.00, inspirat de pe youtube. L-am adus în sufragerie si m-am apucat de treabã. Am curãțat buretele cu o perie de plastic, am sters apoi cu șervețele umede, dupã care am lipit vinilinul. A iesit bine spre foarte bine. L-am lãsat peste noapte sã se odihneascã si de dimineațã l-am montat. Vinilin 40 lei, 2m din tîrg; 1 spray cu aracet din Leroy 47 lei; 1 trafalet de cauciuc din Leroy 14,5 lei. Astea au fost costurile. Dar muncã a fost la greu. M-a ajutat soția doar la lipit. Daune: un mîner nu a mai vrut sã intre la locul lui si l-am rupt. Solicit pe aceastã cale mîner dr. spate (contracost).
  • reluf16

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2007 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Acum, cã mi-a rãmas material vreau sã confectionez/schimb burdufurile schimbatorului și frînei de mînã. Mi-ar prinde bine 1-2 sfaturi. E cam grosuþ vinilinul ãsta...
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR