Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • jd3rul

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Ce amenda sau ce se intampla , legal , daca parchez pe locul platit de parcat al altcuiva ?
Skip ads

  • mihai0308

  • Mesaje scrise: 812
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Parcheaza si o sa aflii Laughing

In prima instanta amenda....nu stiu suma da iti pot garanta ca o sa te usuce la buzunar (intre 350lei si 700lei) cred.
  • D_M_G

  • Mesaje scrise: 2,274
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Legal amenda! Ilegal...babardeala sau inscrisuri cu cheia pe vopseaua masinii, daca intalnesti unu cat muntele si cu neuroni putini! Smile Si din practica se stie ca a doua chestie este mai frecventa! Smile
  • ZouZou

  • Mesaje scrise: 715
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2004 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2007

  • Mesaj Privat
in schimb nu au voie sa-ti ridice masina din ce stiu eu Smile asa ca iti iei amenzi multe dar poti s-o lasi acolo Very Happy
Skip ads

  • jd3rul

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Am aflat ceva . Cum ca as putea sa parchez pe locul lui pana in ora 22:00 .
El are drepturi asupra acelui loc de parcat intre 8:00 si 20:00 .

Am dreptate sau ma insel ?
Chiar sa sun la administratia publica/primarie sa intreb
  • Gabello

  • Mesaje scrise: 1,149
  • Locatie: Giurgiu
  • Masina: Astra 2001 y1,7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2009

  • Mesaj Privat
posibil sa ramai fara stergatoare, fara vreo oglinda sau sa iti deseneze floricele cu cheia Wink), treaba cu cheia o simtit-o pe propria-mi experienta...
  • cristi2307

  • Mesaje scrise: 764
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE, ex Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2008

  • Mesaj Privat
jd3rul a scris:Am aflat ceva . Cum ca as putea sa parchez pe locul lui pana in ora 22:00 .
El are drepturi asupra acelui loc de parcat intre 8:00 si 20:00 ...

In Codlea am drepturi permanent ! In HCL care reglementeaza situatia parcarilor de resedinta, la art. 27, este prevazut ca "Detinatorul de parcare de resedinta situata in imediata vecinatate a spatiilor comerciale sau a altor institutii de interes public poate folosi parcarea in exclusivitate intre orele 16 - 24 si 00 - 08". Cu alte cuvinte, teoretic, intre 08 - 16 au drept de a parca acolo si alte masini !
Tu prezentai exact invers situatia.

Ca sa revin la subiect: ce te retine sau te-a retinut sa inchiriezi si tu un loc de parcare ? Nu crezi ca este mai normal si mai civilizat asa ? De ce tii sa ocupi locul unei persoane care plateste pentru asta ?

Numai bine.
  • jd3rul

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Sa ia stergator,sparga geam , zgarie masina inseamna act de vandalizare al proprietatii mele care se pedepseste penal parca.

Treaba e in felul urmator :
Eu am un loc de parcare rezervat pe care-l platest la primarie si pe care am deja o masina pe care o parchez acolo . Acum , a doua masina o tineam de obicei pe acel loc liber pe care nu am putut sa-l inchiriez din motive ca "este in apropierea panoului electric al blocurilor si ar bloca accesul " , insa oricum sunt parcate masini acolo .

Ei bine , acest vecin al meu care si el are un loc rezervat si avea doar o masina pana acum 2 zile cand am observat ca si-a mai adus o masina pe care o tine pe acel loc liber pe care de obicei parcam eu , iar in timpul zilei locul rezervat al lui este gol , pastrandu-l probabil pt cealalta masina .

Din aceasta
Skip ads

  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Parcerea de resedinta presupune doar un loc asigurat. Daca nu-ti elibereaza locul de parcare in intervalul in care iti este asigurat (acest interval este specific fiecarui oras), primaria ii ridica masina ca sa iti asigure locul de parcare. Cum de fapt la voi incidentul este pentru un alt loc, liber, nu cred ca ai ce face, exceptand variantele cu stergatoarele, ochii s.a.
  • jd3rul

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Deci sa inteleg ca eu as putea sa parchez pe locul lui rezervat intre 8:00 si 16:00 fara sa primesc amenzi , am dreptate ?

Chiar astept sa ma blocheze pt ca din ce am citit pe alt thread , va primi si amenda .
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
cristi2307 a scris:
Ca sa revin la subiect: ce te retine sau te-a retinut sa inchiriezi si tu un loc de parcare ? Nu crezi ca este mai normal si mai civilizat asa ? De ce tii sa ocupi locul unei persoane care plateste pentru asta ?


problema e ca sunt foarte multe locuri de parcare de resedinta si nu stim care sa le alegem Rolling Eyes glumesc... situatia e exact invers ... iar cand se mai gasesc cateva locuri de parcare pe care le-ar putea amenaja (adica trasat pe asfalt cu niste vopsea si eventual un numar) se face o licitatie la care au drept de participare numai anumite blocuri ... iar anuntul se face undeva pe site-ul primariei ... si daca ai noroc sa fie un ziarist mai zelos gasesti un anunt minuscul prin ziar (sau pe net) ... de licitatia pt acel loc de parcare nu mai incape vorba ... ca se face cum se fac toate licitatiile in RO ... pe baza de pile, relatii, cunostinte ... doar cu un noroc chior (eventual sa stai intr-o zona a orasului unde nu prea stau si consilieri sau alti functionari pe la primarie) sa prinzi un loc de parcare "pe bune" .... Rolling Eyes

exemplu la blocul meu: este o parcare langa bloc cu 5 locuri de parcare ... la licitatie aveam dreptul sa participam vreo 4 blocuri ... nu s-a anuntat nicaieri licitatia (am cautat peste tot prin site-ul primariei si nici la administratie n-a fost lasata vreo instiintare), si toate locurile de parcare le-au luat niste "cetateni" dintr-un singur bloc ... chiar m-am trezit intr-o dimineata cu "invitatie" la comunitara sa-mi stabileasca amenda pt ca am parcat pe un loc inchiriat, chiar daca nu era marcat locul (habar n-aveam ca se inchiriasera acele locuri de parcare, unde cu 1 zi inainte parca fiecare cum prindea loc) ... amenda n-am platit-o ... nici nu m-am prezentat la "invitatie" ...
  • biela-manivela

  • Mesaje scrise: 2,912
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2007

  • Mesaj Privat
jd3rul a scris:Ei bine , acest vecin al meu care si el are un loc rezervat si avea doar o masina pana acum 2 zile cand am observat ca si-a mai adus o masina pe care o tine pe acel loc liber pe care de obicei parcam eu , iar in timpul zilei locul rezervat al lui este gol , pastrandu-l probabil pt cealalta masina .

Din aceasta

Aha! Deci tu vrei sa te razbuni pe el pentru ca a o ocupat locul neinchiriat pe care consideri ca ai mai multe drepturi decat el!

No comment! Cool
Skip ads

  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Prin Targoviste au aparut locuri de parcare personalizate, sunt delimitate si au trecut nr. de inmatriculare pe ele. De la 4 seara pana la 8 dimineata ai drept deplin pe ele, adica daca gasesti alta masina parcata acolo, suni la nuj ce firma de-i mana in mana cu primaria si vine de o ridica in maxim o jumatate de ora. Cel caruia ia fost ridicata masina, plateste doar transportul si ridicarea.
Totul pare frumos, insa am inteles ca cine vrea un asemenea loc de parcare, plateste putin peste 300 lei pe an. Suma nu tocmai la indemana oricui(la nivel de Targoviste). Treaba e aplicata doar in zonele centrale unde au daramat garajele si au facut astfel de locuri de parcare.
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
numai ca faza cu "au trecut nr de inmatriculare pe ele" contravine legislatiei ... se stipuleaza clar ca proprietarul NU are voie sa marcheze locul, decat prin placutele "standard" puse la dispozitie de primarie ... deci faza cu trecut nr pe asfalt e proba numai buna de luat amenda ... chiar ca si chirias al locului de parcare ...
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Pe asfalt numerele au acelasi font iar delimitarile sunt la fel, ceea ce indica ca administratia locala a facut toate acele locuri.
  • mihai0308

  • Mesaje scrise: 812
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Feb 2009

  • Mesaj Privat
Cipiotul a scris:numai ca faza cu "au trecut nr de inmatriculare pe ele" contravine legislatiei ... se stipuleaza clar ca proprietarul NU are voie sa marcheze locul, decat prin placutele "standard" puse la dispozitie de primarie ... deci faza cu trecut nr pe asfalt e proba numai buna de luat amenda ... chiar ca si chirias al locului de parcare ...


Asta no stiam...am un vecin (so mutat de 4 ani in cartier) si de 4 luni si`o luat o caruta de masina si locul de parcare din fata blocului si l`o marcat si`o trecut si nr de inmatriculare (parcarea nu e platita deoarece nu se dau in zona)....hihihi 112 ce urgenta aveti Smile una bucata vecin fara bun simt...multumesc cipiotu Laughing
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
E complicata rau treaba cu parcatile. Noi, 3 persoane, am amenajat, pe banii proprii, o parcare cu 4 locuri (unul din vecini are 2 masini si a contribuit proportional cu supafata folosita). Am solicitat la primarie sa ne concesioneze respectivele parcari dar nu se poate ca sunt facute de noi. Avem totusi noroc de vecini cu bun simt care nu parcheaza pe locurile noastre decat daca nu au alta varianta si vin intotdeauna si le muta atunci cand ajungem si noi acasa.
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
si eu am 2 amici foarte "pilosi" (unul din ei e consilier la primarie si celalalt e foarte bun prieten cu primul) ... nea` consilierul si-a tras loc de parcare (foarte bine pictat pe asfalt) chiar la scara blocului ... si mai are si garaj ... tot in fata blocului ... celalalt de ce sa fie mai prejos ... si-a pictat si el pe asfalt numarul de inmatriculare ... tot in fata blocului.. numai ca pe cealalta parte de straduta, unde e blocul meu ... abia astept sa comenteze ceva ca am parcat pe locul lui ... pt ca: 1. locul marcat e pe jumatate in fata altui garaj (neutilizat - proprietarul e plecat din tara)... 2. nu plateste nicaieri - pt ca nu e parcare de resedinta acolo ... poate doar amicului consilier sa-i plateasca ceva ... ca-i tine spatele ...
  • dj_badboy_rc

  • Mesaje scrise: 1,391
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2005 Z22YH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Am si eu un vecin care are si parcare si garaj dar parcarea e trecuta pe el ca persoana si garajul e trecut pe firma lui Smile . Si cu parcarea am patit-o si eu sambata ... un vecin foarte drag mie a parcat cu botu masinii pana intr-un sfert din parcarea mea si clar masina nu am mai putut sa o bag in parcare ... l-am atentionat pe dansu cu stergatoare ridicate iar dupa vreo 3 ore stergatoarele erau lasate jos si masina aproape era cu totul in parcare la mine . Eu fiind nevoit sa parchez unde am gasit un spatiu sa nu incurc pe nimeni . "parcarea" din fata mea de fapt e un colt de strada ... si parcarea mea e trecuta ca parcare de handicap datorita handicapului meu. Deci in final cred ca voi fi nevoit sa apelez si eu 112 sa le spun ca am o marmota pe plantatie Laughing
  • claudiu__

  • Mesaje scrise: 473
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Orele intre care ai locul de parcare rezervat difera de la o primarie la alta, pentru ca parcarile se administreaza la nivel local. Am vazut contracte de inchiriere pentru locul de parcare intre 19 si 08, intre 20 si 09, dar si pentru 24 de ore.Asta in Bucuresti, in sectoare diferite.
Daca ai parcat pe locul platit al altuia, in orele in care respectivul are rezervat locul de parcare, amenda este intre 1500 si 2500 de lei, si se plateste la fel ca si cele de la rutiera(750 de lei in 48 de ore). Dar politia comunitara(ca astia iti dau amenda) nu vine decat la solicitarea posesorului locului.
Cipiotul a scris:se stipuleaza clar ca proprietarul NU are voie sa marcheze locul

Eu am vazut un contract in care se stipuleaza la fel de clar ca (,) chiriasul are obligatia sa-si picteze numarul de inmatriculare pe locul de parcare. Deci nici asta nu e o regula general valabila.
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR