Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...
  • plimbvaca

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2016

  • Mesaj Privat
nolob a scris:Ar fluidiza, intr-adevar, miscarea celui care se grabeste, nu si a celor care erau deja angajati in depasire.

Ce omiti sa iei in calcul este ca pe acea banda de depasire, o coloana de masini depaseste alta coloana de masini, mai lenta. Deci se fluidizeaza mai eficient pe termen lung.

daca tu mentii opinia ta ca e normal ca cel din spate sa astepte eu iti dau un contra argument.
da, asa vor mege tot cu aceeasi viteza. sa zicem 110 pe banda 1 si 120 pe banda 2. asta in caz fericit.
dar daca cel din spate va avea pioritate de la cei din fata si se va duce, automat tot cel din spate, ultimul din sir va putea sa treaca pe banda de depasire pentru ca atunci cand schimbi benzile tre sa dai prioritate, nu? deci tu daca esti pe la jumatatea sirului va trebui sa astepti sa treaca aia din spate. (deci aici vor putea trece concomitent si cei din fata si cei din spate. daca tu esti in spatele unui sir de pe banda 2, cu ala din fata cae merge cu 120 si in spatele lui 100 de carnati ca el nu se da... atunci sansele tale sa mai ajungi sa depasesti sunt aproape nule)
pe partea cealalta, daca tu ai facut loc aluia din spate, si el merge sa zicem cu 150 dar tu dupa ce te-ai relocat pe banda 2 vrei sa mergi cu 160 automat va trebui sa.l devansezi. cel din fata ta se va replia sa.ti dea tie voie. asa vrei nu vrei viteza o puteti creste la infinit, (aici automat viteza medie pe banda 2 e mult mai mare decat in cazul in care carnatul merge cu 120)
ps. cifrele sunt pur subiective si ajuta doar la exemplu.
ai prins ideea? ce e mai "fluidizabil"? sa mearga 2 benzi, una cu 110 si cealalta cu 120? da daca tu ai o urgenta si vrei sa mergi sau esti nevoit sa mergi tare?
sau ca pe banda 1 cu 110 si pe banda 2 pana la infinit... unde va fi fluxul mai mare de masini si automat fluidizare?
Skip ads

  • nolob

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Frate, in primul rind, visezi cifre astronomice. 150, 160km/h pe autostrazile noastre sint un pericol urias, vezi bine ce se intimpla, nu mai conteaza din vina cui, a celor care merg foarte repede sau a celor care merg foarte incet. Dar tin sa iti reamintesc ca viteza minima obligatorie de deplasare in conditii normale pe autostrada este de 80km/h, iar daca vrei sa depasesti cu 90km/h si te asiguri, intri in depasire si vine un supersonic "de nicaieri", nu cel lent este vinovat. Dupa logica asta, nu ai voie sa depasesti daca mergi cu mai putin de 100km/h,pentru ca nu vezi destul de departe in retrovizoare pe cei care te-ar putea ajunge, circulind cu 160km/h, ca nu e treaba ta cu cit merg ei.

In al doilea rind, un principiu simplu spune ca fluidizarea se face cind sint cit mai putine manevre de efectuat.

Imi pare rau, dar avem doua mentalitati si gindire de factura logica diferita Smile Tu le dai dreptate celor care 1% incalca legea, in timp ce eu "tin" cu restul, astia mai normali Smile
  • plimbvaca

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2016

  • Mesaj Privat
"iar daca vrei sa depasesti cu 90km/h si te asiguri, intri in depasire si vine un supersonic "de nicaieri", nu cel lent este vinovat."
e vinovat cel care nu sa asigurat cand a schimbat banda.
logic vorbind, daca tu ai 90 si celalalt 200 (putine masini si in ro sa depaseasca aceasta viteza) rezulta o diferenta de 110 km/h. echivalentul vitezei cu care se circula pe DN, tu cand incerci sa intrii pe dn de pe un drum fara prioritate, stand pe loc, te poti asigura?

si 2, ai inteles gresit, nu sustin vitezomanii mai ales eu nefiind unul dintre ei. dar stii bine ca si mine ca sunt destui care merg de multe ori prea incet sau tin banda ocupata degeaba. daca am intelege ca pt melcii care sincer nu am ce sa le reprosez e indicat sa mearga pe banda de langa drum si daca cineva doreste sa-i depaseasca (indiferent ca vine cu 110 km/h sau 210 km/h ca de aici a plecat discutia noastra si sa ajuns la viteze astronomice) sa se dea laoparte. si cum spuneam, eu din pct meu de vedere nu ma doare burta dc celalalt sofer merge cu 10 km la ora sau 310 km la ora
mai sunt cei care daca merg chiar si cu viteza maxima legala (desi in multe cazuri merg sub viteza maxima legala) haotic pe toate benzile si daca doresti sa-i depasesti fac doar invers. sincer pe astia eu am dujmanie. drumul este al tuturor si cum si altiii mi-au facut mie loc am sa fac si eu loc altora. si daca unii sunt atat de rau intentionati (ca nu am cum sa vad asta altfel) sincer nu as avea nici eu respect
  • nolob

  • Mesaje scrise: 182
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Gata, ca o dam in alte alea Smile)
Sa raminem la ce avem in comun: eu respect orice sofer care vrea sa ma depaseasca dar nu ma forteaza, nu ma sicaneaza sau nu face manevre periculoase in preajma mea. Pe acei "nervosi" as vrea sa am puterea sa ii educ, pentru ca imi pun viata in pericol.
Si din partea celalta, cind ajung pe altul din urma, stau cuminte in spatele lui, la distanta de siguranta, pina cind poate sa imi faca loc. Daca vad ca e nesimtit, voit sau doar nu observa, dar ocupa banda 2 cind banda 1 e libera, ii dau flash sa ma lase. Sau, mai rar, in caz de berbec, merg paralel cu el pe banda 1, dar mai repede, si trec cit mai in siguranta, daca am loc de dus. Adica fara slalom, si fara sa il sicanez dupa ce am scapat.
Drumuri bune si parteneri de drum civilizati, asta ne dorim cu totii Smile
Skip ads

  • Moga.Alexandru

  • Mesaje scrise: 141
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Acum ca am pe mana un X5 e70 de aproximativ un an pot confirma ca este o bestie pe langa iubitul meu opel Sad http://www.youtube.com/watc...;feature=youtu.be .
  • plimbvaca

  • Mesaje scrise: 24
  • Locatie: Prahova
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2016

  • Mesaj Privat
misto. se duce bine Very Happy ce modificari are de e dus in 400 cp?
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale
  3. Opel vs ...

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR