Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • aklik

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Nu stiu daca este corect asa cum ii zic eu: bandou lateral ( cel de la mijlocul usilor ce protejeaza carosria in caz de lovire, din plastic cred). Problema este ca s-a deprins bandoul de pe usa spate stanga si un "prieten" foarte "atent" a deschis usa pana la maxim moment in care bandoul care era deja cracanat acum s-a lovit de usa din fata incovoindu-se in extererior. Zic merci ca usa din fata e teafara. Intrebarea este cu e prins bandoul acela? e lipit cu adeziv? O sa cumpar unul nou ca sa il schimb dar pana atunci vroiam sa ma pregatesc sa stiu cum o sa il dau pe cel vechi jos si cum il voi prinde pe cel nou.. aveti vre=o idee? Rolling Eyes

multumesc
Skip ads

  • sandu_race

  • Mesaje scrise: 460
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Mar 2008

  • Mesaj Privat
eu am demontat bandourile respective , sunt lipite cu o banda dublu-adeziva foarte puternica ,. Sper sa iti fie de ajutor ! Cu respect !
  • aklik

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
sandu_race a scris:eu am demontat bandourile respective , sunt lipite cu o banda dublu-adeziva foarte puternica ,. Sper sa iti fie de ajutor ! Cu respect !


Very Happy
sigur ca orice raspuns este de ajutor. Nu eram sigur ca este cu adeziv.. o sa cumpar linistit bandoul cu pricina in acest caz si o sa incerc ceva lipici rezistent la intemperii.. probabil ceva moment... Aveti alta idee?

Multumesc!
  • vangelis

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Nov 2006

  • Mesaj Privat
Salut,
Nu cred ca ai nevoie de improvizatii cu moment sau altceva de genul asta.
Din cate am vazut cand mi-a fost schimbat mie unul (acum 6-7 luni), bandourile au o banda dublu-adeziva (cum a spus sandu_race).
De cand l-au montat nu am avut probleme.
Skip ads

  • aklik

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
vangelis a scris:Salut,
Nu cred ca ai nevoie de improvizatii cu moment sau altceva de genul asta.
Din cate am vazut cand mi-a fost schimbat mie unul (acum 6-7 luni), bandourile au o banda dublu-adeziva (cum a spus sandu_race).
De cand l-au montat nu am avut probleme.


deci bandoul nou asa vine.. cu banda dublu adeziv..?
  • Gabi.B.HD

  • Mesaje scrise: 3,439
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2007

  • Mesaj Privat
Daca nu are banda adeziva (poate depinde de la un producator la altul) exista in magazinele de piese auto un burete dubluadeziv facut de Bison. Eu am lipit cu el semnul opel de pe spate si stikerul clubopel care este facut din plastic. Am fost placut surprins sa constat ca punctul de la stiker desi are doar 1,5/1,5 mm, lipit cu acel adeziv, a rezistat la spalare unde presiunea din acea pompa nu este deloc mica.
  • aklik

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 1998 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Bandi a scris:Daca nu are banda adeziva (poate depinde de la un producator la altul) exista in magazinele de piese auto un burete dubluadeziv facut de Bison. Eu am lipit cu el semnul opel de pe spate si stikerul clubopel care este facut din plastic. Am fost placut surprins sa constat ca punctul de la stiker desi are doar 1,5/1,5 mm, lipit cu acel adeziv, a rezistat la spalare unde presiunea din acea pompa nu este deloc mica.


am priceput.. maine dau comanda.. sa vad cum o sa fie..

multumesc de sfaturi..
  • tenace

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor. Exista o solutie cu ,care pot lipi ornamentele de pe portiere ? Am un ornament desfacut pe portiera stanga fata ,am incercat cu un scoci ,ce lipeste pe ambele parti si tot nu sa lipit cum trebuie . Ppate exista o solutie ceva gen picatura sau poxipol nu am incercat inca am zis sa va intreb si pe voi.
Skip ads

  • deleted-29512

  • Mesaje scrise: 166
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2009

  • Mesaj Privat
poxipolul este bun pentru lipit plastic pe fier sau fier pe fier. cere inainte produsul si citeste pe el ce scrie. oricum sunt mai bune solutiile din 2-ua componente. bafta
  • tenace

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Ok mersi mult .Am sa incerc . O seara buna.
  • GL99VRC!

  • Mesaje scrise: 616
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2001 Y17DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Te referi la ornamentele de pe bandouri?Daca da le poti lipi cu silicon sanitar universal transparent.Aplica pe toata suprafata si sterge pe margine si lipeste pe bandou .O sa fii multumit.Daca este vorba de bandouri(cele lungi negre),foloseste cu incredere siliconul unuversal transparent (cel sanitar)
  • tenace

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Da ornamentele late si negre care sunt lipite pe portiera la jumatatea usii. Nu stiu denumirea exacta.
Skip ads

  • aco_008

  • Mesaje scrise: 4,239
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Mai 2008

  • Mesaj Privat
Eu am gasit un ornament cazut langa masina, clemele nu prea-l mai tineau. L-am lipit cu silicon pt acvarii (din ala aveam in casa) si stau super. Poti folosi linistit silicon sanitar transparent.
  • nelutzu_

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor.
Lipirea bandourilor de pe usi cat si a inscrisurilor[litere&cifre] se face exclusiv cu banda dublu adeziva.
Inainte de lipire suprafata trebuie sa fie curata,desprafuita si degresata.
Imi cer scuze dar nu prea am vazut banda dublu adeziva care sa nu lipeasca.
Atentie , odata ce s-a ridicat protectia de pe adeziv sa nu puneti degetele acolo ca nu mai lipeste cum trebuie, iar daca se monteaza ornamentul in frig e bine sa se incalzeasca un pic zona.
Parerea mea.
  • deleted-29512

  • Mesaje scrise: 166
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2009

  • Mesaj Privat
pana acum 3 pareri Smile incearca si sa ne spui si noua cu ce le-ai lipit .
  • Cipiotul

  • Mesaje scrise: 2,753
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2008

  • Mesaj Privat
subscriu ... am schimbat emblema de la portbagaj si cea originala tot cu scotch dublu-adeziv a fost prins ...
gasiti in orice magazin gen carrefour, pracktiker etc. mai multe tipuri de scotch ... mai subtire, mai gros, cu un fel de buretel intre partile lipicioase ...
  • beynur

  • Mesaje scrise: 206
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2006 Y2,2DTI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2007

  • Mesaj Privat
salut.eu daca am ceva de lipit,ca sa ma tina ptr totdeauna,folosesc silicon special care rezista pana la 300 grade celsius,cel folosit ptr cuptoare,masini de spalat vase,etc.se numeste sl509.marca sista.l-am folosit mereu la orice,chiar si la un ornament lateral ce era lipit cu scoch dublu 3M,de la scuter,care mi-a zburat in urma unui accident,acum un an.inca mai tine.bafta,alegerea iti apartine
  • nookie24

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2009

  • Mesaj Privat
o intrebare legata de scoch-ul acela dublu adeziv...mi-au cazut literele de pe usa portbagajului...literele VECTRA...au ramas ceva urme de scoch...cum il indepartez fara urme? ca este destul de intarit...
multumesc.
  • nelutzu_

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 1995 x16sz
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2008

  • Mesaj Privat
Salut. Poti incerca cu incredere sa stergi cu benzina acel adeziv ramas.
  • nookie24

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Mures
  • Masina: Vectra 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Aug 2009

  • Mesaj Privat
eu vroiam sa incerc cu benzina..numai ca am zis sa va intreb pe voi prima data..sa nu se duca draq vopseaua...mersi!
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR