Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • viorelb

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Ar trebui sa schimb in scurt timp cauciucurile de pe fata (Michelin de vara, inca 1mm pana la semnul de uzura) deoarece le-a cam trecut timpul... Pe spate am Bridgestone Potenza, tot de vara, la vreo 7mm. Toate 195/60/R15 88H. As dori sa stiu daca aveti ceva informatii sau pareri despre urmatoarele variante:
- Vredestein Quatrac 2 sau Goodyear Vector EV-2 (la aceleasi dimensiuni) ?
- Luate din tara (cauciucuridirect.ro) sau din afara ?
- Recomandati sa le pun pe cele noi pe spate (cum recomanda producatorii)
sau pe fata ?
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
din cate am reusit sa inteleg din ce ai scris, eu te sfatuiesc sa le pui p'alea noi pe fata.in privinta modelului, poate gasesti unul mai de doamne ajuta. astea allseason, nu sunt nici cal nici magar. vara nu te bucuri de o priza ca lumea la franare/aquaplanare si iarna nu au aderenta unui cauciuc de iarna.
  • viorelb

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Am comandat Vredestein Quatrac 2 (4 bucati 1300 RON). Abia astept sa le pun pe masina.
Daca mai are cineva astfel de cauciucuri pe Astra caravan, spuneti-mi ce presiune aveti in ele. La Vredestein pe site am gasit recomandat fata-2,3 si spate-2,6 dar nu stiu cum ar trebui modificate aceste valori pentru masina goala sau incarcata full sau in functie de anotimp.
  • styx

  • Mesaje scrise: 276
  • Locatie:
  • Masina: Vectra 1994 C20NE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Sep 2005

  • Mesaj Privat
daca au aceeashi marime ca cele originala gaseshti toate valorile scrise pe clapeta care ascunde bushonul de benzina (pe partea interiora) Wink
  • viorelb

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Da, au aceeasi marime cu cele montate din fabrica (Michelin): 195/60 R15 88H, iar pe clapeta de la rezervor scrie 2,1-fata si 2,3-spate pentru masina goala si 2,3-fata cu 3,4-spate pentru masina incarcata full.
Eu le-am tinut pe toate 4 la 2,3 bar pana acum si nu se cunosc urme de uzura inegala interior-exterior in 35.000 de km, de obicei merg in oras 1-2 persoane fara bagaje dar am facut si drumuri lungi (5000 km in concediu) cu 3 persoane cu si portbagajul plin. Deoarece datele pe care le-am gasit la Vredestein pentru masina din semnatura nu specifica presiunea maxima sau valori in functie de incarcatura am apelat la ajutorul vostru. Deci, cei care mai aveti cauciucuri all-season/all-weather, la ce presiune le tineti ?
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR