Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • MadFrog

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 z17dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Cum se poate mai exact? Ma poți ajuta? Mulțumesc.
Skip ads

  • GDiaconita

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Sep 2017

  • Mesaj Privat
Am montat cu succes buton sport pe Astra Classic III (H) 2011 A16XER, urmand instructiunile din acest thread. A trebuit sa cumpar blocul cu butonul sport, sa trag cele doua cabluri si sa trimit ceasurile la resoftat. Efectul se resimte imediat, si merita fiecare leu. Recomand tuturor celor interesati.
E interesant ca desi puterea motorului e aceeasi, timpul 0-100km/h a scazut cu o secunda in modul sport, contrar asteptarilor.

Multumiri lui Cristian.TM pentru ajutorul acordat.
  • mirben

  • Mesaje scrise: 294
  • Locatie: Arad
  • Masina: Insignia 2018
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Apr 2012

  • Mesaj Privat
la motor A17DTR a incercat cineva butonul sport?
  • radudu

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2015 La20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2017

  • Mesaj Privat
Colegii, daca ceasurile nu suporta funcția sport, dupã montare, nu ar trebui macar sa se aprindã ledul ãla roșu? Doar întreb.Masina are cablaj din fabrica, a17 dtj 2010
Skip ads

  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Daca activezi functia Sport se aprinde. Galben nu rosu.
  • radudu

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2015 La20dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2017

  • Mesaj Privat
E activata funcția.Numai cã, spre surprinderea mea nu suporta ceasuri funcția sport (mașina fiind Sf. 2009). Mã așteptam sã se aprindã ledul roșu odatã ce e apãsat butonul sport, fara sa aibã vreun efect ....
  • nickm

  • Mesaje scrise: 382
  • Locatie: Arges
  • Masina: Zafira 2008 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
@mirben, am montat eu butonul sport la masina din semnatura si crede-ma ca nu mi-a venit sa cred ce efect are. Ai impresia ca fuge de sub tine cand esti la o anumita turatie si apesi butonul. Am avut norocul sa am si ceasurile compatibile si cablurile in mufe. Eu m-am obisnuit cu acesta functie si merg cu ea activata permanent.
  • Mustang

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Salut. Detin Opel Astra H motor z19DTL din 2007. Am cumparat si montat set butoane (sport, incalizre scaune, avarii), in mufa am gasit pinii 8 si 17, deci masina a venit precablata. Am verifica cu OP-COM si ceasurile sunt model XR, deci printre cele care suporta activarea functiei SPORT.
Am activat cu OP-COM-ul din IPC -> Sport enable cu sasiu sport.... dar nu se intampla nimic. Nici esp-ul nu se dezactiveaza, nici functia SPORT din ecu motor (sensibilitatea acceleratiei)...nici ledul la butonul sport nu se aprinde. Am primit confirmarea ca butonul este functional de la propietar si de la persoana care l-a montat/demontat de pe masina donatoare. Mentionez ca masina a primit acum 2 ani un soft custom(ecu)...ma poate indruma cineva in rezolvarea problemei? Va multumesc.
Skip ads

  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
Verifica ceasurile fizic daca suporta functia sport si activare cu tech2/mdi. Bafta!
  • Mustang

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Mai citisem la un momentdat pe clubopel despre caz in care code index-ul IPC-ului era gresit, dupa modificarea cu OP-COM a functionat si butonul sport. La mine este code index 005 ( ce corespunde la Estate – LHD Without Sport Suspension ) ce ma ... intriga e faptul ca eu am dat enable la sport cu sasiu sport (pentru ca am si ESP), dar ceasurile sunt codate pentru masina fara ESP, dar totusi ESP-ul functioneaza... sa schimb si code indexul cu 007 - Estate – LHD With Sport Suspension 007 ? Sursa code index : https://tech2.guru/astra-h-code-index/
  • nickm

  • Mesaje scrise: 382
  • Locatie: Arges
  • Masina: Zafira 2008 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Citeste ce a scris @cosmin b cu o pagina in urma si incearca si tu sa faci la fel. Eu am reusit tot cu Op-Com, dar numai dupa schimbarea codului.
  • Mustang

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Din pacate am retinut gresit codul alpha al IPC-urilor, astfel ca in loc de XR, este XJ. Din pacate acestea nu suporta functia SPORT. Urmeaza a fi trimise spre modificare.
Skip ads

  • SB46MRS

  • Mesaje scrise: 170
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2006 z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Feb 2012

  • Mesaj Privat
care este pretul pentru modificare niste ceasuri pentru a suporta sport ?
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
cumperi ceasuri care suporta sport si le programezi. sa muti piesele din altul care suporta sport ....pierzi timpul Smile
  • Andrei_JOY

  • Mesaje scrise: 136
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2008 A17DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Eu am luat pentru a mea ceasuri de anglia care suporta buton sport, si mi le-a modificat cineva in km, ceasurile mele nu suporta buton sport, plus schimbat serigrafia de pe ceasurile mele pe ceasurile care suporta sport, am tras firele de la buton la ceasuri, le-a bagat in mufa baiatu care mi-a modificat ceasurile, le-a programat si am 2 functii pe acest buton la motorizarea mea A17DTR, una sport in care pedala de acceleratie este mai sensibila si masina devine mai vioaie si a 2-a este ca pot dezactiva ESP-ul ca sa pot urca mai usor iarna rampele.
  • romeo dragan

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Galati
  • Masina: Zafira 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2018

  • Mesaj Privat
Salut. Am zafira B 1,9-150 cp- diesel
Are butonul sport in schimb am martor in bord ( singurul ramane aprins) IDS+ aprins.
Amortizoarele sport e clar ca nu mai sunt pe masina
Nu simt nimic deosebit cand apas butonul Sport, nici in pedala nici in volan.. (sa ma bage in scaun nici atat)... oare nu e functional?
Se aprinde doar led ul de pe el!

Multumesc
kseba70 a scris:eu il am montat din fabrica + sasiu isd
in momentul cand il activez, in afara faptului ca te baga in scaun indiferent de treapta de viteza, se intaresc amortizoarele, motorul raspunde mai promt la pedala si se tureaza mai mult (decat fara), si directia se simte altfel, iar ca si consum nu mi se para ca ar creste, cu el activat sau dezactivat tot 10,5 l/100km (bucuresti) consuma
oricum pot spune ca este o diferenta mare intre activ/inactiv, parerea mea este ca merita toti baniiii, azi m-am dat cu 2 skode RS pe cheiul damboviteii si le-am facut muci.
senzatiile astea le-am mai simtit in mertanu lui fratimiu un AMG de 320 de cai si cutie cu raporte inverse

  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
trebuie reconfigurata programarea cu tech2 si cod securitate. trebuie minim sensibilizata acceleratia +15%.
  • schwartz84

  • Mesaje scrise: 17
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Salut! am un Astra H 2007, benzina 1.4 cod motor 14xep si codul alpha XF!suporta butonul sport?mentionez ca am deja activat opc scan pe ceasuri !
  • JDaniela

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2019

  • Mesaj Privat
Salutare. Am un opel astra h gtc 1.9 150 cai
Am cumparat mașina recent, si nu functioneaza butonul sport si cel de la senzorii de parcare. Nici macar sa se aprindã lacul galben( cel de la avarii si închidere functioneaza perfect , se aprinde acel led galben la apãsare) Am desfãcut rama unde vin butoanele , am curãțat mufa si pinii.. am desfãcut si ceasurile, la fel am curãțat pufa si pinii si nimic. Nu merg... De la ce sa fie ?
  • 34KLA

  • Mesaje scrise: 4,398
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Corsa 2008 Z13DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Sep 2004

  • Mesaj Privat
ai avut ceasurile schimbate
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR